Атомна енергетика

«Будівництво нових атомних електростанцій у Франції є економічно недоцільним», – державне агентство з охорони довкілля

Будівництво нових атомних реакторів у Франції буде економічно недоцільним. Про це повідомило державне агентство з охорони довкілля ADEME, оголошуючи результати дослідження в понеділок. Ця заява суперечить довгостроковій енергетичній стратегії уряду і інвестиційним планам державної енергетичної компанії «EDF».

Минулого місяця у своїй промові Президент Макрон заявив, що атомна енергія залишиться перспективною технологією для виробництва дешевої і низьковуглецевої енергії, і що реактори EPR компанії «EDF» повинні стати одним з енергетичних рішень майбутнього.

Макрон також попросив компанію «EDF» підготувати план будівництва нових реакторів з метою прийняття принципового рішення по атомній енергетиці у 2021 році.

Сьогодні у світі будуються два реактори EPR – у Франції і Фінляндії. Їхнє будівництво вже на багато років відстає від графіку і коштувало мільярди євро бюджетних коштів.

«Розвиток атомної енергетики на базі реакторів EPR не буде конкурентоспроможним», – повідомило ADEME, додавши, що нові атомні електростанції будуть структурно збитковими. bit.ly/2GlEbcT

«Будівництво одного реактора EPR у 2030 році потребуватиме від 4 до 6 млрд євро субсидій, а будівництво парку з 15 таких реакторів загальною генеруючою потужністю 24 ГВт•г до 2060 року коштуватиме державі 39 млрд євро, незважаючи на економію масштабів, яка може зменшити собівартість виробництва електроенергії реакторами EPR до 70 євро з розрахунку на 1 мегават-годину (МВт•г)», – повідомило ADEME.

До 2060 року собівартість виробництва електроенергії з відновлюваних джерел може скоротитися до діапазону від 32 до 80 євро з розрахунку на 1 МВт•г залежно від обраної технології генерації.

Проте розширення існуючого парку потребуватиме багато часу, а будівництво нових реакторів EPR призведе до надлишку генеруючих потужностей, послаблюючи рентабельність всіх генеруючих активів, у тому числі з використанням відновлюваних джерел енергії.
Компанія «EDF», 58 атомних реакторів якої виробляють близько 75 відсотків від загального обсягу електроенергії Франції, від коментарів відмовилась.

Згідно зі звітом ADEME, в якому представлено результати дослідження сценаріїв розвитку енергетичного балансу на період 2020-2060 років, частка відновлюваної енергетики може сягнути 85% від загального обсягу виробництва електроенергії у 2050 році і понад 95% у 2060 році, якщо тільки уряд не буде усіма засобами просувати варіант з реакторами EPR.

«Поступове збільшення генеруючих потужностей відновлюваної енергетики може зменшити вартість електроенергії для споживачів – включаючи виробництво, акумулювання і постачання в енергетичну мережу – до близько 90 євро за 1 МВт•г порівняно з 100 євро сьогодні», – повідомило ADEME.

Директор ADEME Арно Леруа [Arnaud Leroy], якого було призначено у лютому, брав участь у написанні енергетичного розділу передвиборчої програми Макрона і був прес-секретарем його виборчого штабу, але агентство є незалежним органом і результати його попередніх досліджень також суперечили державній енергетичній політиці.

У 2015 році уряд впродовж багатьох місяців блокував публікацію дослідження ADEME, в якому агентство припустило, що Франція зможе перейти на 100% відновлюваної енергії до 2050 року із собівартістю виробництва, аналогічною тій, яку пропонує атомна енергетика.reut.rs/2RLGKG8

Джерело: reuters.com
Автор: Геерт де Клерк [Geert De Clercq]