Атомна енергетика

Початок будівництва фінсько-російської атомної електростанції відкладено на чотири роки

Нова прикра невдача консорціуму, який обіцяв реалізувати проект згідно з графіком.

Атомна енергетика зазнає чергового прикрого уповільнення свого розвитку у Європі після того, як російський проект у Фінляндії був вимушений відкласти запропоновану дату свого початку на чотири роки.

Відкладення початку реалізації проекту є принизливим для фінського оператора (група енергетичних і промислових компаній, що входять до складу концерну «Fennovoima») і Росатома (російська державна корпорація з атомної енергії), які обіцяли, що проект буде реалізовано вчасно, оскільки в його основі лежить перевірена технологія.

Незадовго до Різдва Fennovoima повідомила, що введення в комерційну експлуатацію електростанції Ханхіківі-1 тепер заплановано на 2028 рік – на чотири роки пізніше, ніж передбачалося раніше, і через вісім років після запропонованої дати початку – коли парламент Фінляндії затвердив проект у 2010 році.

Консорціум у 2017 році вже повідомляв про можливі затримки через проблеми, пов’язані з отриманням Росатомом дозволу на початок будівництва від фінського регулятора, відомого своїми жорсткими вимогами.

Відродження атомної енергетики у Європі через тридцять років після Чорнобильської катастрофи супроводжується тривалими і дорогими затримками. Регулятори застосовують більш жорсткий контроль після аварії на Фукусімській АЕС в Японії у 2011 році, включаючи вимоги, згідно з якими ядерні реактори повинні витримувати прямий удар з літального апарата.

Ще один новий проект атомної енергетики у Фінляндії – електростанція Олкілуото-3, будівництво якої веде консорціум, учасниками якого є французька компанія «Areva» і німецька компанія «Siemens» – відстає від графіка на понад десять років, став причиною кількох судових проваджень і втричі перевищив свій бюджет. Строки завершення будівництва інших атомних електростанцій у Франції і Великій Британії переносились кілька разів і їхня вартість виявилася набагато більшою, ніж очікувалося.

Проект Fennovoima було спроектовано для вирішення цих проблем за допомогою реактору Росатома, який продовжував будувати атомні електростанції після Чорнобильської катастрофи на відміну від своїх європейських конкурентів, таких як «Areva», яку з тих часів придбала французька компанія «EDF».

Росатом вживає всіх заходів для виконання жорстких вимог STUK – фінського ядерного регулятора, який вважається одним з найбільш вимогливих регуляторних органів у світі.

Fennovoima повідомила, що сьогодні вона планує отримати ліцензію на здійснення будівельної діяльності і розпочати будівництво у 2021 році, а не цього року, як планувалося раніше. Уряд Фінляндії видає ліцензії на здійснення будівельної діяльності виключно після отримання позитивного висновку щодо безпеки від STUK.

Проект вже тривалий час викликає суперечки, оскільки Росатом є не тільки постачальником, але й головним акціонером і спонсором Fennovoima. Фінському уряду довелося вмовляти провідну енергетичну компанію країни Fortum стати учасником консорціуму у 2015 році з метою забезпечення достатньої кількості акціонерів ЄС у проекті.

Реактор Ханхіківі також став причиною політичних спорів з партією Зелених, члени якої залишили свої посади в уряді у 2014 році після анексії Росією Криму на знак протесту проти використання проекту у якості інструменту «Фінляндизації» – провокаційний термін, який означає підпорядкування політики держави політиці більшої, більш впливової сусідньої країни.

Автор: Річард Мільне [Richard Milne], кореспондент у північноєвропейських країнах
Джерело: ft.com