Атомна енергетика

«Сіменс» втратив півмільярда на «Олкілуото»

За оцінками брокерської компанії «CAI Cheuvreux», додаткові витрати, пов’язані з проблемами і відстрочками на проекті АЕС «Олкілуото», для «Сіменса» можуть сягнути 500 мільйонів євро. (1). Компанія «Сіменс», яка нещодавно видала попередження про прибуток, особисто сказала, що втрати «не є незначними». Курс акції «Сіменса» за два тижні впав на 25%.

За оцінками, проект реактора «Олкілуото» перевищує бюджет загалом на 1,5 мільярди. Хто зрештою сплачуватиме рахунок, ймовірно, доведеться виборювати в суді, але витрати, швидше за все, ляжуть на плечі французьких платників податків. Більш того, фінські споживачі електроенергії втратять мільярди євро через затримку в будівництві (2).

Активіст енергетичного руху «Ґрінпіс» Лаурі Милливірта (Lauri Myllyvirta) застеріг: «Проект АЕС «Олкілуото-3» ґрунтувався на нереалістичних економічних розрахунках і прогнозах тривалості будівництва, через що альтернативи видавалися надто дорогими. Новий ядерний проект, запропонований у Фінляндії, ґрунтується на настільки ж завищених розрахунках, і в майбутньому будь-які додаткові витрати, безсумнівно, буде стягнуто з фінів».

У Франції було виявлено, що європейський реактор з водою під тиском, що будується в місті Фламанвіль, потерпає від ідентичних проблем, що й реактор, який будується в Фінляндії. (2) Французька влада виявила, що будівельна фірма «Bouygues» знехтувала і не виконала вимоги безпеки, що призвело до недоліків у якості фундаментної плити реактора.

Милливірта сказав:
«Проблеми у Франції підтверджують, що перевитрати і проблеми безпеки, яких було зазнано на АЕС «Олкілуото», є не єдиним випадком. Затримки і недотримання необхідних рівнів безпеки у нових ядерних проектах є скоріше правилом, аніж виключенням.»

У гіршому випадку, помилки, припущені під час будівництва, можуть спричиняти небезпечні ситуації навіть через багато років. Прикладом може слугувати інцидент в місті Форсмарк, Швеція, що відбувся 2006 року. Більш ніж за десять років до випадку було встановлено бракований трансформатор, який так у подальшому і не було виявлено аж доти, доки він не спричинив відмову системи резервного живлення після того, як було перервано подачу електроенергії до реактора.

Посилання:
(1) «Frankfurter Allgemeine Zeitung»: Siemens und das finnische Millionengrab
http://www.faz.net/s/RubD16E1F55D21144C4AE3F9DDF52B6E1D9/Doc~E0E1CC0B86BA04218B756ABD7DB17AA14~ATpl~Ecommon~Scontent.html
(2) «Elfi Oy»:
http://www.elfi.fi/fi/lehdistotiedotteet/olkiluoto-3-n-myohastyminen-tulee-kalli
iksi-pohjoismaisille-sahkonkaytta.html

(3) Лист Управління ядерної безпеки Франції ASN
http://www.greenpeace.org/raw/content/france/press/reports/lettre-de-l-autorite-de-s-rete.pdf