Атомна енергетика

Японським ядерним реакторам загрожує нова, майже повна зупинка

Регулятор відмовляється продовжити граничні терміни для впровадження антитерористичних заходів.

Японія крокує до чергової, майже повної зупинки своїх ядерних реакторів після відмови регулятора продовжити граничні терміни для завершення робіт з впровадження антитерористичних заходів.

Орган ядерного регулювання заявив, що він вимагатиме дотримання граничних термінів, які добігають кінця наступного літа для багатьох діючих реакторів. За словами електроенергетичних компаній, у них практично немає шансів вчасно виконати висунуті вимоги.
Позиція регулятора стала новим ударом для сектору атомної енергетики, який все ще не оговтався від катастрофи на АЕС «Фукусіма-Даїчі» 2011 року, коли цунамі вивело з ладу системи охолодження трьох реакторів станції, що призвело до розплавлення їхньої активної зони.

Попит Японії на вугілля, нафту і зріджений природний газ у якості альтернативних видів палива може стрімко зрости, якщо більшість діючих ядерних реакторів залишаться зупиненими.

Прем’єр-міністр Сіндзо Абе під час інспекції на атомній електростанції «Фукусіма-Даїчі», яка відбулась цього місяця з метою перевірки виконання робіт, що тривають з 2011 року.

Прем’єр-міністр Сіндзо Абе під час інспекції на атомній електростанції «Фукусіма-Даїчі», яка відбулась цього місяця з метою перевірки виконання робіт, що тривають з 2011 року.

«[Компанії] заявляють, що ситуація змінюється, але я не задоволений», – прокоментував події голова Органу ядерного регулювання Тойосі Фукета, що свідчить про втрату терпіння регулятора до операторів електроенергії, які експлуатують реактори.

«Вони не повідомили нас про зміну у планах. Можуть існувати різні питання, такі як жорсткі основоположні принципи, але це не зміна ситуації – вони повинні оперативно повідомляти нас про зміни у конструкціях».

Всі реактори у Японії було зупинено після аварії на Фукусімській АЕС на час розробки регулятором пакету нових жорстких правил. Одне з таких правил вимагає від операторів створити віддалені щити управління, які дозволять їм управляти реактором дистанційно у випадку терористичної атаки.

Для кожного реактору, що знову вводиться в експлуатацію, встановлено індивідуальний граничний термін, при цьому низка таких термінів добігає кінця наступного року, але здається, що ніхто з операторів не зможе вчасно виконати зазначені вимоги. Тому їхні реактори залишаться зупиненими.

Наприклад, роботи з впровадження антитерористичних заходів на енергоблоках № 1 і № 2 АЕС «Сендай», оператором якої є компанія «Kyushu Electric», та енергоблоках № 3 і № 4 АЕС «Такахама», оператором якої є компанія «Kansai Electric», повинно бути завершено наступного року.

У «Kyushu Electric» повідомили, що компанія «продовжуватиме докладати максимум зусиль щоб якнайшвидше завершити роботи». Кожен день простою реакторів завдає мільйони доларів збитків енергетичним підприємствам та змушує їх спалювати викопні види палива.

Ситуація додатково погіршується через курс акцій компаній «Kyushu Electric», «Kansai Electric» та «Shikoku Electric» (яка є оператором енергоблоку № 3 АЕС «Іката»), які втратили 18% у вартості від початку 2019 року.

На фоні жорсткого опору з боку громадськості у Японії точиться боротьба за відновлення експлуатації ядерних реакторів країни, більшість яких залишається зупиненими. Станом на 15 березня у Японії було відновлено експлуатацію 9 з 57 реакторів. Кілька запущених реакторів було знов зупинено через судові заборони, видані місцевими судами.

Національна енергетична стратегія Японії закликає використовувати атомну енергію в осяжному майбутньому з огляду на низьку вартість експлуатації існуючих реакторів, необхідність скорочення викидів вуглецю і зменшення залежності країни від імпорту енергії.

Проте національний уряд не лобіює відновлення експлуатації реакторів і залишає вирішення цього питання регулятору, енергетичним компаніям, судам і місцевим політикам. Таким чином, довгострокові перспективи сектору залишаються туманними.

Автор: Робін Гардінг [Robin Harding], Токіо, 25 квітня 2019 року.
Джерело: ft.com