Атомна енергетика

Хто сповіщає українців про виникнення радіаційної загрози?

8 серпня при випробуванні ядерного реактивного двигуна на військовому полігоні в Росії стався вибух і пожежа. Наступного дня сайт Російського гідрометеорологічного центру повідомив про короткострокове перевищення допустимого рівня радіації у 16 разів. Проте згодом інформацію було вилучено за вказівкою Міністерства оборони РФ.  Досі Росія не надає жодних даних щодо впливу вибуху на населення та довкілля.

А якщо подібна ситуація трапиться в Україні? Екодія вирішила проаналізувати, як у нас відбувається процес оповіщення громадян у випадку надзвичайної ситуації на ядерному об’єкті та які органи відповідають за моніторинг радіаційного фону.

В Україні радіаційне забруднення моніторять:

1) Український метеорологічний центр – здійснюють щоденний моніторинг на регіональних станціях. Результати передаються до загальноєвропейської платформи обміну даними та публікуються на сайті.

2) Державна інспекція ядерного регулювання – здійснюють щотижневі перевірки виконання вимог законодавства з ядерної та радіаційної безпеки, умов ліцензій та виданих дозволів. Результати публікуються на сайті.

3) Державне агентство з управління зоною відчуження – здійснюють моніторинг у Чорнобильській зоні відчуження та публікують їх на сайті для широкого загалу.

Крім цього, моніторинг здійснюється на пунктах спостереження кожної атомної станції. Загалом існує близько 200 пунктів, підпорядкованих усім цим організаціям.

У випадку перевищення норм радіаційного забруднення, надзвичайної ситуації чи загрози її виникнення на ядерному об’єкті будь-який орган, що здійснює контроль, зобов’язаний повідомити Державну службу надзвичайних ситуацій (ДСНС).

Оперативно-чергова служба ДСНС протягом 5 хвилин передає усне повідомлення  органам виконавчої влади, місцевого самоврядування, територіальним органам ДСНС, Голові ДСНС, а той – Апарату Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Апарату Ради національної безпеки і оборони України, міністерствам та іншим дотичним структурам.

Саме на ДСНС лежить відповідальність сповістити населення всіма можливими способами (через засоби масової інформації, системи центрального оповіщення, тощо) протягом 30 хвилин після отримання повідомлення, у відповідності з вимогами Міжнародного агенства з атомної енергетики. Служба має повідомляти  про надзвичайну ситуацію чи загрозу її виникнення, а також її можливі наслідки, обстановку, що склалася, та необхідні дії.

В Україні регулярно здійснюється моніторинг стану радіаційного забруднення, дані якого постійно оновлюються на сайтах відомств, що його проводять, і є загальнодоступними. Крім того, у разі надзвичайної ситуації населення має бути сповіщене додатково і усіма можливими способами.

 

За додатковою інформацією звертайтеся:

Олександра

0681193103, okhmarna@ecoact.org.ua