Атомна енергетика

Знову планується транспортувати ядерні відходи через Україну

Нові угоди про транзит відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) з Угорщини і Словаччини через територію України до Росії планується підписати до кінця року.

Як передає кореспондент УНІАН, про це сьогодні повідомила журналістам у Кабінеті міністрів голова Державного комітету ядерного регулювання України (ДКЯРУ) Олена МИКОЛАЙЧУК.

За її словами, поки що транзит здійснюється за старими угодами, підписаними ще в 1992-1993 роках.

«Зараз у нас достатньо просунута ситуація, йдеться вже про останні формулювання, вже йде процес міжвідомчого узгодження у всіх країнах. І думаю, що до кінця року ми підпишемо натомість застарілим, невідповідним ані вимогам міжнародного права, ані законодавству України, нові угоди», – відзначила вона.

Після цього, за словами О.МИКОЛАЙЧУК, ці угоди будуть передані на ратифікацію.

Нагадаємо, раніше голова ДКЯРУ заявляла, що діючі на сьогоднішній день редакції угод про транзит ВЯП містять положення про можливість супроводу ешелонів з ядерним паливом воєнізованими формуваннями Угорщини і Словаччини, що суперечить нормам діючої Конституції України.

Вона нагадала, що в травні 2007 року в Києві пройшов черговий раунд переговорів між ДКЯРУ і представниками вказаних країн за новими угодами. «По цьому раунду готовність (угоди – УНІАН) із словаками дуже хороша, з угорцями ми поки що не знаходимо спільної мови», – прокоментувала хід переговорів О.МИКОЛАЙЧУК.

Вона додала також, що під час зустрічі Угорщина знову попросила ДКЯРУ вирішити вивіз на зберігання до Росії дефектного палива (деформованих тепловиділяючих касет) з АЕС «Пакш», проте дістала відмову, мотивовану відсутністю нової угоди. «Ми відмовили, поки не підпишемо нової угоди», – сказала вона.

УНIАН