Атомна енергетика

Євросоюз виключає атомну енергетику з переліку зелених технологій

Члени Європарламенту домовились 5 грудня про основні принципи класифікації, що визначає, яку економічну діяльність можна вважати “зеленою” для цілей відповідного фінансування (EU taxonomy for sustainable finance).

Компроміс було досягнуто в результаті 1,5 років переговорів.

Угода, яка ще потребує затвердження державами-членами ЄС та Європарламенту, стало “неочікуваним подарунком на Різдво”, заявила неурядова організація Transport & Environment.

«Зелений стандарт ЄС означатиме, що людям більше не можна буде продавати підробні зелені інвестиції. Якщо ми хочемо зупинити зміну клімату, нам потрібно, щоб гроші були направлені на такі технології, як електрична мобільність та водень, а не на дизельне пальне, газ та брудне біопаливо», — заявив її виконавчий директор Уілььям Тоддс.

Класифікація відіграє важливу роль у європейському енергетичному переході, оскільки мова йде про те, на які види діяльності мають бути напрвлені “зелені” інвестиції для досягнення ЄС кліматичних цілей на 2050 рік.

Очікується, що вона буде застосована ключовими фінансовими інститутами, у тому числі Європейським інвестиційним банком, KfW (Банком розвитку Німеччини) та Європейським центральним банком.

Угода встановлює три категорії “сталих” інвестицій: “зелені”, “допоміжні” (не “зелені” сектори, що підтримують енергетичний перехід, наприклад, виробництво сталі для вітряних турбін) та “перехідні”. Вона також зобов’язує компанії, у яких працює більше 500 людей, оприлюднювати, наскільки їх діяльність відповідає трьом новим категоріям.

Експерти ЄС відтепер матимуть встановити конкретні критерії для визначення, які види економічної діяльності можна класифікувати як зелені. Ці критерії враховуватимуть ліміти викидів CO2 для виробництва електроенергії, які експерти ЄС попередньо встановили на рівні 100 г CO2 на кіловат-годину — межа, яка, в принципі, виключає природний газ.

Сильна дискусія була відповідно класифікації атомної енергетики. Європейський парламент та коаліція країн за головування Німеччини, Австрії та Люксембургу виступили за виключення атомної енергетики, у той час як Франція боролась за її збереження.

«Ядерна енергія має бути частиною цього екомаркування», — заявив міністр фінансів Франції Бруно Лє Маре у жовтні. Однак, у фінальній версії встановлено, що атомна енергетика буде оцінюватись за принципом “не нашкодь”, визначення якого Комісія має приймати протягом найближчих місяців. Експерти відмічають, що стандарти охорони довкілля настільки вимогливі, що атомна енергетика не відповідає цим принципам і фактично “випадає” з переліку.

Документ передбачає створення незалежної експертної Платформи сталого фінансування, яка відповідатиме за розробку та підтримку класифікації, а також за моніторинг потоків капіталу та консультування урядів.

Джерело: elektrovesti.net