Атомна енергетика

Вітрові та сонячні станції витісняють АЕС в Європі

Європейські атомні станції відходять на задній план, адже дедалі більше електроенергії отримується з відновлюваних джерел.

Два атомні реактори, що кілька десятиліть забезпечували житлові будівлі й заводи в Швеції та Німеччині припинять виробляти електроенергію до кінця цього місяця.


44-річна атомна станція «Ringhals-2» компанії «Vattenfall AB» буде остаточно зупинена

Остаточна зупинка 44-річного реактора «Ringhals-2» компанії «Vattenfall AB» є черговим прикладом того, як стрімкий розвиток відновлюваної енергії перевертає традиційний сектор енергетики. Найбільша компанія Північної Європи вирішила не інвестувати в підтримку роботи об’єкта: він ледве виходить на беззбитковість, адже європейська мережа переповнена електроенергією з вітрових і сонячних станцій, стрімко витісняючи традиційні джерела енергії.


Коефіцієнт виробничої потужності відображає відсоток часу, який діє кожен вид електростанцій. Дані відрізняються з огляду на характер технологій і ринкові фактори, наприклад, скільки електрики може поглинати мережа.
Джерело: BloombergNEF

Енергетичний концерн «Energie Baden Wuertenberg AG», розташований в промисловому центрі Німеччини, готується до закриття найбільшого в країні реактора – «Philippsburg-2», – що забезпечував роботу гігантських машинобудівних заводів із середини 1980-х років. І хоча його долю визначила канцлерка Ангела Меркель ще після катастрофи на атомній електростанції «Фукусіма», його закриття навряд чи відбулося б, коли б не нечуване зростання вітрової та сонячної енергії.


Атомна станція в Філліпсбурзі компанії «EnBW Energie Baden-Wuerttemberg AG»
Фотограф: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Тоді як рішення Меркель про закриття німецьких атомних станцій до 2022 року є залізним – з 2011 року зупинено 10 реакторів – у Швеції якраз вирують політичні дискусії щодо майбутнього атомної енергії. У контексті закриття реактора Ringhals, що має відбутися 30 грудня, три партії підтримали пропозицію Шведських демократів щодо продовження роботи двох блоків, закриття яких заплановане на цей і наступний рік. Чотири опозиційні партії прагнуть вказати державній компанії «Vattenfall» призупинити поступове згортання діяльності.

Рішення про виведення реакторів з експлуатації має економічні причини, заявили в компанії «Vattenfall» минулого четверга у відповідь на запитання інформаційної агенції «Bloomberg News».

Ще один невеликий реактор було назавжди зупинено 20 грудня у Швейцарії. «Muhleberg» стала першою атомною електростанцією, що закрилася в країні. Повідомляючи в 2015 році про остаточну зупинку роботи реактора, компанія-оператор «BKW AG» заявила, що процес виведення об’єкта з експлуатації буде найскладнішим завданням за весь час його функціонування з 1972 року.

Джерело: bloomberg.com