Атомна енергетика

Covid-19 може спричинити дефіцит кадрів у атомній енергетиці

В той час як, як світова економіка уповільнюється через вірус Covid-19, декілька національних операторів АЕС [США] шукають можливості, щоб утримати чутливу та вразливу інфраструктуру на ходу в умовах нестачі персоналу через хворобу.

У США очікується прийняття декількох національних планів дій в умовах надзвичайної ситуації. Їх підписання може ознаменувати безпрецедентний крок для постачальників атомної енергетики, які намагаються зберегти здоров’я своїх висококваліфікованих робітників, поки уряди працюють над мінімізацією впливу глобальної пандемії, яка заразила понад 240 000 людей по всьому світу.

Наприклад, американські посадовці озвучили можливість ізоляції критичних фахівців на атомних електростанціях країни, щоби вони могли жити на території станції, аби уникнути ризику зараження вірусом. Багато операторів повідомляють, що для цього вже збирають ліжка, ковдри та продукти харчування для свого персоналу.

Якщо це не допоможе зупинити вплив пандемії на працівників у сфері атомної енергетики, Комісія ядерного регулювання США заявила, що закриє будь-яку з 60 атомних станцій, якщо їх не вдасться забезпечити належним персоналом.

Поширення інфекції вже сповільнює роботу станцій інших операторів. У Великобританії влада оголосила про закриття майданчика для переробки ядерного палива у Селлафілді після того, як 8 відсотків з 11 500 персоналу були змушені самоізолюватися, щоб уникнути зараження. Це рішення було прийнято на минулому тижні після виявлення зараження на коронавірус в одного з працівників. Такий крок призведе до поступового відключення майданчику Magnox, який цього року планується закрити назавжди.

Керівництво Селлафілд запевнило співробітників, що буде працювати над тим, аби «максимально використовувати наявний персонал».

Франція – країна, яка найбільше в світі залежить від атомної енергії, – оголосила про скорочення штату на станції Фламанвіль на півночі країни. EDF, національний оператор ядерної галузі Франції, заявив, що через високий рівень зараження в регіоні компанія скорочує штат на заводі з 800 до 100. Ще 10 березня EDF повідомили, що у трьох працівників їхніх атомних електростанцій було виявлено вірус.

Представник станції Фламанвіль заявив Reuters, що “ми вирішили залишити лише тих, хто відповідає за безпеку”, аби вони працювали, поки не завершиться криза пандемії.

Французький системний оператор RTE очікує, що доступність атомної енергетики залишиться на 3,6 ГВт нижче середнього показника 2015-2019 років, а також прогнозує національне падіння попиту на атомну енергію.

У сукупності реагування на надзвичайні ситуації національних ядерних операторів є симптомами великої проблеми, яку Covid-19 поставив перед ядерним сектором, стверджує у своїй статті в журналі Power Technology Magazine незалежний аналітик з питань енергетики та ядерної політики Майкл Шнайдер.

“Covid-19 становить безпрецедентну загрозу для чутливої стратегічної інфраструктури, перш за все енергетичного сектору”, – зазначив він.

«Ситуація у Франції підсвітлює базове питання безпеки суспільства, якому приділяється недостатньо уваги під час нинішньої кризи Covid-19. Експлуатація та обслуговування атомних електростанцій залежить від невеликої групи вузькоспеціалізованих техніків та інженерів».

Саме через високий рівень спеціалізації працівників деякі оператори атомної промисловості США розглядають можливість ізолювати техніків атомних установок на робочому місці в форматі такого собі профілактичного карантину.

Марія Корснік, керівниця Інституту атомної енергії, м. Вашингтон, розповіла New York Times, що заводи “розглядають способи ізоляції ключової групи спеціалістів для підтримки роботи станції, запасаються напівфабрикатами та одноразовим посудом, засобами для прання та предметами особистої гігієни.”

Міністерство національної безпеки США відповідає за співпрацю з операторами атомних електростанцій та підтримку їхньої діяльності під час надзвичайних ситуацій в країні. У четвер Міністерство озвучило інструкції, подібні до тих, що запропонувала Корснік.

“Коли безперервна віддалена робота неможлива, підприємства повинні розглядати стратегії, які допоможуть зменшити ймовірність поширення захворювання”, – зазначається в доповіді Міністерства, за інформацією Power Magazine. “Це може включати, наприклад, відокремлення персоналу шляхом встановлення змінних годин або днів та / або соціального дистанціювання”.

Рой Палк, президент і генеральний директор New Horizons Consulting, який консультує енергетичні компанії в США, так прокоментував ситуацію журналу: “Є багато питань, на які ми не маємо відповідей, оскільки ще не всі звикли працювати за цією моделлю”.

За його словами, для того, щоби утримувати включеним освітлення, операторам комунальних підприємств та електростанцій, можливо, доведеться розглянути варіант утримання персоналу на робочому місці протягом тривалого терміну.

“Ці оператори мають ліцензію на роботу, вони висококваліфіковані та пройшли спеціальну підготовку. Вони повинні бути сертифіковані». – сказав він журналу. «Цим людям потрібно працювати, вони повинні бути здоровими. Вони мають велике зобов’язання перед громадськістю».

Reuters зв’язався з десятком інших постачальників енергоресурсів, всі з яких повідомили, що реалізують плани управління ризиками для своїх співробітників та забезпечують безперервну роботу, але відмовились коментувати, чи вони розглядають можливість ізоляції працівників на робочому місці.

Нью-Йоркська компанія Colidated Edison Inc, яка забезпечує електроенергією приблизно 3,3 мільйонам та газ приблизно 1,1 мільйонам споживачів у місті Нью-Йорк та окрузі Вестчестер – обидва з яких знаходяться на карантині через вірус, – заявила, що вживає заходів для збереження здоров’я ключових працівників, в тому числі переведення деяких працівників центру управління на інші локації, де вони можуть виконувати свою роботу.

Компанія Duke Energy Corp, яка забезпечує електроенергію 7,7 мільйонам споживачів у шести штатах, а газ – 1,6 мільйонам споживачів у п’яти штатах, заявила, що вони запровадили на генеруючих та інших критичних об’єктах додаткові заходи щодо обстеження працівників, такі як перевірка температури.

Компанія Puget Sound Energy, яка обслуговує понад 1,5 мільйона клієнтів у Сіетлі, штат Вашингтон – регіоні, що сильно постраждав від коронавірусу, – повідомила, що всі працівники не-ключових спеціалізацій працюють віддалено.

Джерело: bellona.org