Атомна енергетика

Звіт по атомній станції «Вогтль» у Джорджії: нові затримки, один мільярд додаткових витрат, технічні дефекти

Погані новини практично для кожного, хто платить за електроенергію в штаті Джорджія, США: дуже ймовірно, що й так проблемне розширення АЕС «Вогтль» не буде завершене вчасно, повідомляють регуляторні органи штату й незалежні спостерігачі.

Згідно з нещодавно оприлюдненою письмовою заявою, навіть якщо компанія «Georgia Power» завершить проєкт у відповідно до останнього графіка, його загальна вартість перевищить поточний бюджет що вже й так на кілька мільярдів доларів більший, ніж на початку проєкту, на 1 мільярд доларів. Очікується, що через будівництво станції зростуть щомісячні платежі за електрику серед споживачів Georgia Power та інших постачальників електроенергії в Джорджії, адже практично всі вони є партнерами цієї величезної електростанції.

Проте нові дані можуть недооцінювати проблеми проєкту, який є єдиним активним випадком розширення комерційної атомної станції в Сполучених Штатах. Автори брали за основу своєї оцінки період до того, як пандемія коронавірусу перервала будівництво об’єкта на південь від міста Огуста.

Тим часом представники влади та спостерігачі повідомили, що вони «шоковані» надвисоким рівнем коефіцієнта несправності в 80% деталей, встановлених на об’єкті. Результати перевірки показали, що деталі «від початку функціонували неправильно і потребували певного коригування, щоб функціонувати так, як передбачається».

Представники регуляторних органів і фахівці атомної галузі, що виступають спостерігачами, були призначені Комісією з питань зв’язків з громадськістю штату Джорджія для здійснення незалежного аналізу. Вони передбачили попередні затримки та перевищення коштів раніше за «Georgia Power» та материнську компанію «Southern Company».

Речник «Georgia Power» Джефф Вілсон (Jeff Wilson) написав у емейлі виданню «Atlanta Journal-Constitution» (AJC) у понеділок, що компанія «продовжує сподіватися, що нам вдасться ввести в експлуатацію 3-й і 4-й енергоблоки АЕС «Вогтль» у листопаді 2021 та листопаді 2022 року відповідно. Ми й надалі дотримується стратегії ведення активних робіт на об’єкті, щоб встигнути завершити проєкт у затверджені терміни».

Як зазначив Вілсон, прогнозований бюджет залишається незмінним.

Компанія не дала чіткої відповіді на запитання «AJC» про рівень коефіцієнта несправності чи про занепокоєння, висловлене спостерігачами щодо чинної стратегії компанії по проєкту.

Обрані члени Комісії з питань зв’язків з громадськістю мають зрештою визначити, яка частка коштів проєкту буде закладена в рахунки споживачів Georgia Power.

Витрати на розширення АЕС «Вогтль» уже зараз перевищують початковий бюджет, а завершення проєкту затримується на кілька років. Два нові реактори мали бути введені в комерційну експлуатацію до весни 2016 та 2017 року.

Працівники громадського захисту і спостерігачі Комісії з питань зв’язків з громадськістю стверджують, що такі вкрай стислі терміни і фрагментарність в управлінні проєктом збільшили затримки і спричинили «значне зростання витрат через характерну іманентну неефективність».

Напружений графік і  прагнення якомога швидше встановити компоненти для їх тестування ймовірно «спричинили аномально високий рівень коефіцієнта несправності» компонентів, зауважили вони.

Проте є і гарні новини від Моніторингової групи Вогтль (VMG). Раніше вона висловлювала занепокоєння, що швидкий темп роботи може вплинути на безпеку працівників і самої станції. Але останні дані свідчать, що рівень безпеки персоналу «більш ніж прийнятний і – значною мірою завдяки строгому підходу в роботі – VMG достатньо твердо переконана, що готові енергоблоки Вогтль 3 і 4 відповідатимуть чи перевершать відмінні безпекові й операційні характеристики» наявних атомних станцій, які належать «Southern Company».

«Georgia Power» назвала розширення АЕС «Вогтль» наймасштабнішим будівельним проєктом в історії штату. На проєкт було виділено мільярди доларів державних кредитних гарантій і сотні мільйони доларів у вигляді державних податкових пільг. Він отримав підтримку як від адміністрації Трампа, так і від адміністрації Обами, які підтримали атомну енергію як безвуглецевий спосіб диверсифікації виробництва енергії та зменшення руйнівних наслідків зміни клімату.

Проте вартість будівництва атомних станцій значно зросла, про що застерігали критики, а вартість природного газу, який використовується як паливо на деяких станціях, що виробляють електроенергію, знизилась. Майже ідентичний «Вогтлю» проєкт у Південній Кароліні було зупинено посеред виконання. Плани по інших об’єктах по всій країні було відкладено.

Проєкт «Вогтль», який веде компанія «Georgia Power» і володіє в ньому майже 50% акцій, має багато проблем. Ці проблеми пов’язані з якістю, документуванням роботи, запізненням із завершенням детальних планів і, зрештою, браком робітників і банкрутством перевантаженого підрядника. Тепер Комісія з питань зв’язків із громадськістю стверджує, що майже в кожному сценарії розвитку подій, який вона розглядала, розширення «Вогтль» коштуватиме платникам податків упродовж 60 років роботи атомних об’єктів більше, ніж якби замість них були побудовані об’єкти, які працюють на природному газі, що виділяє вуглець.

Кошти на будівництво «Вогтль» ще тільки мають бути включені в щомісячні рахунки споживачів Georgia Power. Проте, завдяки відповідним нормам законодавства, платники послуг уже роками платять наперед за фінансування проєкту та пов’язані прибутки Georgia Power.

Джерело: ajc.comajc.com