Атомна енергетика

Свою роботу нарешті припинить найстаріший ядерний реактор у Франції

АЕС Фесенгайм минулої середи. Реактор, якому 43 роки, припинить свою роботу вже цього тижня. Фото: Sébastien Bozon/AFP/Getty Images Поборники захисту довкілля радо зустріли новину про те, що реактор Фесенгайм, якому вже 43 роки, закриється. Відколи вперше запланували його закриття, минуло дев’ять років

У вівторок, після чотирьох десятиліть роботи, на радість екологічним активістам, які давно попереджали про ризики забруднення, буде закрито найстарішу атомну електростанцію Франції. Проте це викликає занепокоєння з погляду місцевої економіки.

Сорокарічний термін експлуатації АЕС Фесенгайм, відкритої ще 1977 року, закінчився три роки тому, відтак вона стала мішенню для протиатомних агітаторів після катастрофічного розплавлення твела на АЕС у Фукусімі в Японії 2011 року.

Попри обіцянку тодішнього президента Франсуа Олланда закрити АЕС Фесенгайм, що розташовується  на річці Рейн біля східного кордону Франції з Німеччиною та Швейцарією, усього через кілька місяців після катастрофи на АЕС Фукусіми, лише в 2018 році його наступник Еммануель Макрон остаточно дав зелене світло.

Перший із двох реакторів АЕС Фесенгайм було відключено у лютому під керівництвом державної електроенергетичної компанії Франції EDF.

Другий реактор повинні відімкнути у вівторок зранку, проте мине кілька місяців, перш ніж реактори охолонуть достатньо, щоби можна було видалити відпрацьоване ядерне паливо.

Цей процес має бути завершений до 2023 року, і передбачається, що АЕС не буде повністю демонтовано раніше 2040 року.

 «Перш за все ми сподіваємось, що будемо останніми жертвами цього полювання на відьом проти ядерної енергетики», ― заявила представниця профспілки Фесенгайма Енн Лашло перед початком закриття. Цього літа через закриття АЕС крихітну ельзаську громаду, що налічує 2500 жителів, покинуть 150 родин.

Згодом поїде ще більше людей, оскільки на місці в процесі вивезення палива до 2023 року потрібні лише 294 особи, і близько 60 згодом, для остаточного розбирання станції.

Наприкінці 2017 року у Фесенгаймі було понад 1000 співробітників та операторів.

На законодавчому рівні не існує обмежень терміну експлуатації французьких атомних електростанцій, одначе компанія EDF передбачала 40-річну межу для всіх реакторів другого покоління, які використовують технологію роботи води під тиском.

У французькому адміністративному органі, що опікується ядерною безпекою ASN заявили, що реактори можуть експлуатуватися понад 40 років лише за умов вживання масштабних заходів підвищення експлуатаційної безпеки.

АЕС Фесенгайм минулої середи. Реактор, якому 43 роки, припинить свою роботу вже цього тижня. Фото: Sébastien Bozon/AFP/Getty Images

АЕС Фесенгайм минулої середи. Реактор, якому 43 роки, припинить свою роботу вже цього тижня. Фото: Sébastien Bozon/AFP/Getty Images

У 1990-х та 2000-х роках у Фесенгаймі було зафіксовано декілька збоїв системи безпеки, серед яких несправність електричної системи, тріщини в кришці реактора, хімічна помилка, забруднення води, витік палива та не летальне радіоактивне забруднення працівників.

У 2007, того ж року, коли в Швейцарському дослідженні було встановлено, що сейсмічні ризики в регіоні Ельзасу були недооцінені під час будівництва, у ASN заперечили «відсутність суворих заходів» у роботі EDF на АЕС.

Без Фесенгайма Франція все ще матиме 56 водно-водяних реакторів із водою під тиском на 18 атомних станціях, які виробляють близько 70% своєї електроенергії. Тільки США, де реакторів 98, мають більше реакторів, одначе Франція є найбільшим світовим споживачем ядерної енергії.

У січні французький уряд заявив, що закриє ще 12 реакторів, термін експлуатації яких досягає або перевищує 40-річний ліміт до 2035 року, коли ядерна енергетика повинна становити лише 50% енергетичного комплексу країни на користь відновлюваних джерел.

У той самий час, EDF поспішає до 2022 року – із запізненням у 10 років – запустити свій перший реактор наступного покоління. Інші також можуть бути на стадії розробки.

Міський голова Клод Брендер засудив закриття заводу, який, за його словами, допоміг створити «острівець процвітання» в інакше бідній частині Ельзасу.

Уряд повідомив, що працівників буде переведено на інші майданчики EDF.

 

Джерело: theguardian.com