Атомна енергетика

Компанія Hitachi виходить із проєкту будівництва АЕС у Великій Британії вартістю 26 млрд дол. США

Компанія Hitachi Ltd. вийшла з давно запланованого проєкту в галузі атомної енергетики у Великій Британії, попри те, що уряд надає атомній станції чи не найщедріший пакет підтримки в усій країні. Цей крок можна назвати поганою прикметою для майбутніх проєктів.

В середині вересня японська компанія оголосила, що вирішила вийти з енергетичного проєкту Уілфа в Уельсі, посилаючись на погіршення інвестиційного середовища через пандемію Covid-19. З січня 2019 року робота над проєктом вартістю 20 млрд фунтів стерлінгів (26 млрд доларів США) була тимчасово зупинена після того, як компанія не змогла досягти фінансової угоди з урядом Великої Британії.

Рішення стало найсвіжішим фіаско у царині відродження ядерної енергії, яку її прихильники рекламують як безвуглецеве рішення для постачання надійної енергетики в часи дедалі більших проблем зі зміною клімату. Утім, перевищення бюджетів і здешевлення конкурентних рішень стримують розвиток проєктів і роботу розробників у Японії, США та Великій Британії.

Британія — одна з небагатьох розвинених країн, які все ще будують ядерні реактори. Уряд докладає чимало зусиль, щоб залучити мільярди фунтів стерлінгів інвестицій у нові низьковуглецеві електростанції та створити тисячі робочих місць. Однак перешкодою стало фінансування цих надмірно дорогих інфраструктурних проєктів, особливо в умовах, коли природний газ і відновлювані джерела енергії дешевші.

Пакету фінансування, запропонованого компанії Hitachi у 2019 році, було недостатньо, щоб залучити додатковий інтерес приватних інвесторів. Велика Британія розглядає модель фінансування, згідно з якою держава повинна взяти на себе більший ризик будівництва, але результатів цього розгляду досі немає.

Британія заявила, що запропонувала пакет, який «вийшов далеко за рамки того, що був готовий розглянути у минулому будь-який уряд держави». Атомна енергія все ще є ключовим курсом енергетичної політики, в тому числі у царині використання малих і вдосконалених модульних реакторів.

«Ми все ще готові обговорювати нові ядерні проєкти з будь-якими перспективними компаніями та інвесторами, які бажають розвивати об’єкти у Великій Британії», — заявив представник Департаменту з питань бізнесу, енергетики та стратегії промислової політики.

 

Відновлення сповільнилося

Перспективи АЕС Уілфа виглядали більш оптимістичними в серпні, коли компанія Horizon Nuclear Power Ltd., дочірня компанія Hitachi, яка розробляє проєкт, заявила, що співпрацює з урядом Великої Британії щодо відродження станції.

Про майбутнє того, як Велика Британія фінансує нову ядерну енергію, буде повідомлено у довгоочікуваному енергетичному звіті уряду в жовтні.

Уряду «необхідно терміново розробити енергетичний звіт, — заявив Даррен Джонс, член опозиційної лейбористської партії, голова Комітету з питань бізнесу, енергетики та промислової стратегії у Палаті громад. — Компанії повинні знати пріоритети уряду щодо енергетичної інфраструктури та методи фінансування, яким надається перевага».

Британські ядерні електростанції старіють. Очікується, що кілька станцій закриються раніше запланованого періоду, в результаті чого Велика Британія матиме розрив у постачанні низьковуглецевої енергії та не зможе досягти юридично обов’язкової для країни цілі вийти на чисто нульові викиди до 2050 року.

Сьогодні лише французька компанія Electricite de France SA будує нові атомні проєкти у Великій Британії. Вона чекає плану уряду щодо того, як він може допомогти фінансувати другу нову станцію підприємства, відому як Сайзвелл Cі.

 

Автори: Стефен Стапчинський та Рейчел Морісон
за участі Джесс Шенклмен
(заява Комітету з питань бізнесу, енергетики та промислової стратегії)

Джерело: bloomberg.com