Атомна енергетика

Штати не можуть відмовити, коли галузь безвуглецевої ядерної енергетики звертається за субсидіями

27 серпня корпорація Exelon, один з найбільших постачальників електроенергії в США, оголосила, що через рік закриє дві атомні електростанції в штаті Іллінойс, сукупною потужністю 4 гігавати, попри те, що ліцензія на експлуатацію електростанцій діє ще кілька десятків років. За словами чиказької корпорації, два заводи — «Байрон» і «Дрезден» — «мають багатомільйонний дефіцит доходів».

Місцеві чиновники та чиновники на рівні штату засудили цей крок, назвавши його «безглуздою істерикою». Закриття заводів призведе не лише до того, що тисячі людей втратять хорошу роботу, але й поставить під загрозу амбітні плани штату Іллінойс перейти на вироблення чистої електроенергії.

Заява компанії Exelon далеко не безпрецедентна, вона добре вписується у давно заяложений шаблон. Щонайменше у чотирьох штатах, від Огайо до Нью-Йорку, кілька ядерних компаній діють за усталеною схемою: оголошують про закриття, вступають у напружені переговори з чиновниками штату, які стурбовані втратою хороших робочих місць та чистої електроенергії, отримують субсидії, скасовують закриття.

Деякі експерти вважають такі дії балансуванням на межі, стверджуючи, що атомні енергетичні компанії знають, що штати не можуть дозволити собі втратити їх, а тому й погрожують передчасним закриттям в обмін на підвищені прибутки. «Ми вже не раз стикалися зі сценарієм підвищення ставок й імітації захоплення заручників, до якого вдається Exelon», — заявив Говард Лірнер, виконавчий директор Чиказького центру з питань екологічного права й політики. В одному з репортажів у газеті Chicago Tribune компанію Exelon звинуватили у тому, що вона «вдає з себе жертву ринку».

Прихильники цієї точки зору вказують на незалежні дослідження, які показали, що кілька атомних електростанцій, які зверталися за субсидіями в минулому, наприклад у Нью-Джерсі та Коннектикуті, насправді є прибутковими, попри протилежні твердження власників.

Не можна заперечити, що атомні електростанції в США, найстаріші у світі серед великих країн, отримують значно менше фінансування, ніж колись. Через значне збільшення використання газу за останнє десятиліття ціни на електроенергію впали з понад 60 доларів за мегават-годину до менше ніж 25 доларів за мегават-годину, зменшивши прибуток атомних електростанцій. «Річ у тім, що ширше використання природного газу не просто знизило ціни на електроенергію, воно призвело до їх обвалу», — вважає Метт Крозат, старший директор Інституту ядерної енергії.

Раніше корпорація Exelon не раз попереджала, що їй, можливо, доведеться розглянути варіант передчасного закриття електростанцій «Байрон» і «Дрезден». Компанія наголошувала, що ці АЕС просто не мають фінансової стійкості з огляду на низькі ціни на електроенергію, рішуче заперечуючи твердження законодавців про те, що підприємство намагається отримати субсидії, які йому, в принципі, не потрібні.

Ціни на електроенергію тонуть в океані природного газу

Середні гуртові ціни на електроенергію в доларах за мегават-годину на регіональному ринку електроенергії PJM, одному з декількох регіональних ринків електроенергії в США

Ринок PJM включає частини штату Іллінойс та кілька інших штатів на Середньому Заході США та вздовж Східного узбережжя.

Діаграма: Скотт Карпентер

Джерело: S&P Global Platts

За даними дослідження Союзу зацікавлених вчених (Union of Concerned Scientists) станом на кінець 2018 року більше ніж третина з понад дев’яноста ядерних реакторів по всій території США були збитковими, або ж планувалося їх закриття. Інше дослідження 2017 року, проведене Bloomberg New Energy Finance, показало, що більше половини втрачають гроші. «Сьогоднішні перспективи досить схожі», — стверджує Ніколас Стеклер, автор звіту.

За словами Манана Ахуджи, менеджера з питань енергетичної аналітики Північної Америки в енергетичному агентстві S&P Global Platts, протягом наступних п’яти років з ладу вийдуть ядерні реактори загальною потужністю приблизно вісім гігаватів. Ахуджа заявив, що прогноз ціноутворення, отриманий на основі даних агентства, свідчить про те, що ціни на електроенергію можуть дещо зрости у порівнянні з низьким рівнем цього року, що полегшить функціонування атомних електростанцій, оскільки виробництво природного газу зменшується. Але він додав, що його команда не передбачає значного підвищення цін, а це означає, що найближчим часом грошові проблеми атомної галузі не зникнуть. Дійсно, корпорація Exelon також зазначила в заяві від 27 серпня, що, можливо, доведеться розглянути варіант дострокового закриття двох інших електростанцій компанії в штаті Іллінойс — «ЛаСалл» і «Брейдвуд», сукупною потужністю 4,7 гігавата, якщо вони не отримають субсидування.

Якщо у США дійсно вийде з експлуатації ряд атомних електростанцій, країна зазнає величезних витрат. Попри широко обговорюване зростання відновлюваних джерел енергії, зокрема, вітрової та сонячної, станом на 2019 рік атомна енергія все ще забезпечувала 55 % всієї безвуглецевої електроенергії в США, таким чином лишаючись найбільшим джерелом чистої енергії. Міжнародне енергетичне агентство (МЕА), що базується в Парижі, яке передбачало, що в економічно розвинених країнах обсяги атомної енергетики можуть скоротитися на дві третини до 2040 року, стверджує, що ядерна енергія є опорою світового переходу до чистої енергії. «Без додаткової ядерної енергетики перехід до чистої енергії стає складнішим і дорожчим, вимагає додаткових інвестицій у розмірі 1,6 трлн доларів у розвинені економіки протягом наступних двох десятиліть, — написали минулого року аналітики у звіті. — Критично важливо розуміти, що до 2040 року може виникнути великий дефіцит чистої енергії».

Кілька штатів у США підписали зобов’язання щодо встановлення цілей у царині чистої енергетики, підвищуючи ставки. Штат Нью-Джерсі націлений на 100 % чисту енергію до 2050 року; Нью-Йорк хоче досягти 100 % чистої енергії до 2040 року. За даними агенції S&P Platts, аж 38 штатів мають певні цілі щодо чистої енергетики, включаючи дев’ять штатів, які прагнуть забезпечити 100 % чисту енергію до 2050 року. Досягти цих цілей буде значно важче, якщо передчасно закриються атомні електростанції.

В штаті Іллінойс корпорація Exelon тисне на владу штату, щоби та виправила недоліки ринку (на думку Exelon), що занижують вартість безвуглецевої енергії, яку виробляють ядерні реактори компанії. Як і в декількох інших штатах, Іллінойс субсидує лише деякі атомні електростанції у процесі виробництва електроенергії з нульовим рівнем вуглецю, хоча завдяки цьому забезпечується загальна підтримка виробництва вітрової та сонячної енергії. І хоча деякі виробники електроенергії на викопному паливі отримують субсидії від регіонального оператора ринку електроенергії у формі платежів на «ринку потужностей», атомні електростанції, постійні витрати яких є вищими, часто програють у боротьбі за таке субсидування. Утім, губернатор штату, Дж. Б. Притцкер, й інші чиновники вагаються схвалити додаткові підвищення ставок й інші зміни, які можуть призвести до збільшення рахунків за комунальні послуги клієнтів у той час, коли їм вже бракує коштів. Команду губернатора також дратує тактика корпорації Exelon, яку чиновники вважають нахабною: «Комунальні компанії не розроблятимуть законодавчі норми, які приведуть штат» до його цілей в галузі чистої енергетики, заявила Джордан Абудає, прессекретарка губернатора.

Дешевий природний газ спричинив зниження ціни на електроенергію у США у 2008-2017 рр.

Сума зміни ціни в доларах за мегават-годину за типом впливу на ринок між 2008-2017 рр. згідно з дослідженням Berkeley Lab 2019 року. Абревіатури позначають регіональний ринок електроенергії.

«Інше» включає такі фактори, як ціни на уран, ціни на вугілля, гідроенергія, імпорт і взаємодію. «Взаємодія» означає взаємодію численних факторів щодо гуртових цін, які важко відокремити.

Діаграма: Скотт Карпентер

Джерело: Berkeley Lab: Ендрю Д. Міллс, Дев Міллштейн, Раян Г Вайзер, Йоахім Сіл, Хуан Пабло Карвалло, Сеонжон Чон, Вілл Ґорман

Якщо чиновники штату ще цього не знали, компанія Exelon нагадала їм, що на кону. У січні 2019 року губернатор штату Іллінойс зобов’язав штат скоротити викиди парникових газів відповідно до цілей Паризької кліматичної угоди. Ядерна енергетика відповідає за основну частину досягнення цього прогресу на цей момент, забезпечуючи приблизно 90 % енергії штату з нульовим рівнем вуглецю.

«Якщо чотири атомні електростанції з економічними проблемами («Дрезден», «Байрон», «Брейдвуд» і «ЛаСалл») передчасно вийдуть з експлуатації, Іллінойс опуститься на рівень лише 20 % на шляху до мети, — заявила компанія Exelon. — Викиди електроенергії в Іллінойсі збільшаться на 70 %».

Свідчення: низка знайомих подій

В одному з випадків, коли законодавці відмовились надавати субсидії, компанія Exelon виконала свою обіцянку закрити завод.

Пресреліз, випущений енергетичною компанією Entergy з Луїзіани 2 листопада 2015 року, був однозначним. Виснажена низькими цінами на природний газ і високими експлуатаційними витратами, компанія Entergy закрила АЕС «Фіцпатрік» в місті Скриба, штат Нью-Йорк, приблизно за рік.

Компанія Entergy намагалася переконати чиновників штату Нью-Йорк надати електростанції фінансову допомогу, щоб запобігти постійним втратам, але переговори були безрезультатними. «Сьогодні Entergy доповідає оператору електричної мережі, Нью-Йоркському незалежному оператору системи, та Комісії державної служби штату Нью-Йорк, що виведе завод з експлуатації після закінчення поточного паливного циклу», — заявила корпорація Entergy.

Однак, через п’ять років АЕС «Фіцпатрік» все ще працює.

Одразу після оголошення Entergy, найвищі чиновники штату, стикнувшись із втратою сотень робочих місць і значною часткою безвуглецевої електроенергії в Нью-Йорку, знову розпочали переговори з компанією про підтримку АЕС в операційному стані. Через місяць губернатор Ендрю Куомо наказав створити Стандарт чистої енергії, який передбачав виділення близько 500 млн доларів на рік у формі субсидій, що фінансуються споживачами, здебільшого спрямованих на підтримку експлуатації атомних електростанцій штату.

Зрештою корпорація Entergy зберегла АЕС «Фіцпатрік» у робочому стані. (У 2017 році через прийняті законодавчі обмеження в Нью-Йорку завод було продано компанії Exelon.)

Старіння ядерних електростанцій Америки

Діаграма: Скотт Карпентер

Джерело: Міжнародне енергетичне агентство (МЕА)

Схему знову повторили в Нью-Джерсі. У грудні 2017 року Ральф Іццо, генеральний директор енергетичної компанії PSEG, заявив законодавцям штату Нью-Джерсі, що PSEG, швидше за все, закриє три атомні електростанції в штаті, якщо вони не отримають субсидії. «Я хочу повідомити вам, що через два роки ці АЕС мають реальний ризик піти в мінус, і ми серйозно розглядаємо можливість закрити їх протягом цього періоду».

Опоненти звинуватили PSEG у тому, що компанія вимагає гроші, які їй насправді не потрібні. За їхніми словами незалежний аналіз показав, що заводи PSEG прибуткові й не потребують допомоги.

Але через 17 місяців, у квітні 2019 року, Рада з комунальних послуг у Нью-Джерсі проголосувала 4 голоси проти 1 й затвердила субсидії обсягом до 300 млн доларів на рік для атомних електростанцій, які забезпечувалися завдяки збільшенню плати за комунальні послуги приблизно на 40 доларів. Як зазначив Іццо, закриття атомних станцій, швидше за все, коштуватиме дорожче, ніж субсидії, яких вимагала компанія PSEG, оскільки електростанції, що працюють на природному газі й викидають вуглець, які замінять ці три атомні станції, спричинятимуть як екологічну, так і медичну шкоду, а, отже, і збитки у цих галузях, через збільшення забруднення повітря. Як сказав один із чотирьох членів Ради, який проголосували «за»: «На мою думку, Раду змусили виплатити викуп, а заручниками стали жителі Нью-Джерсі».

Подібні події повторювалися і в інших місцевостях. У штаті Коннектикут комунальна компанія Dominion Energy заявила в червні 2017 року, що оцінюватиме майбутню життєздатність атомної електростанції «Міллстоун» потужністю 2,1 гігавата, яка забезпечує половину загальної електроенергії та майже всю низьковуглецеву електроенергію штату. Через два з половиною роки, попри дослідження, у ході кого було виявлено, що «Міллстоун» отримуватиме прибутки до 2035 року, губернатор штату Коннектикут затвердив план, за яким АЕС «Міллстоун» дозволялося брати участь в окремому ринковому джерелі доходу — формі субсидії, що могла досягати сотень мільйонів.

В Огайо десь у 2016 році керівництво FirstEnergy почали повідомляти законодавцям, що без субсидій компанії, можливо, доведеться закрити дві атомні електростанції — «Девіс-Бессе» та «Перрі», які постачають переважну більшість безвуглецевої електроенергії штату. Розпочався скандал. Утім, в липні 2019 року губернатор Майк Девайн підписав закон про щорічні субсидії на суму понад 100 млн доларів, більшість з яких має йти на підтримку двох станцій. (Зараз виділення цих субсидій знаходиться під питанням після того, як в кінці липня федеральні агенти заарештували спікера палати Огайо Ларрі Гаусголдера, стверджуючи, що керована ним політична група отримала хабар від FirstEnergy розміром 60 млн доларів в обмін на підтримку законопроєкту про субсидії.)

Заява компанії Exelon від 27 серпня щодо закриття станцій «Байрон» і «Дрезден» не є першою спробою закрити заводи в Іллінойсі. Попередня епопея розпочалася в червні 2016 року приблизно таким же чином, коли Exelon заявила у пресрелізі, що, «враховуючи відсутність прогресу в енергетичному законодавстві штату Іллінойс», 1 червня 2017 року компанія зупинить АЕС «Клінтон» у Клінтоні, штат Іллінойс, а 1 червня 2018 року — «Квод Сітіс» у Кордові, штат Іллінойс. Exelon заявила, що протягом 30 днів надішле Комісії з ядерного регулювання повідомлення про постійне припинення діяльності.

Шість місяців потому законодавці штату Іллінойс ухвалили широкомасштабну схему чистої енергії, за якою було створено програму «кредитів для нульових викидів», що передбачає щорічну фінансову допомогу до 235 млн доларів станціям «Клінтон» і «Квод Сітіс».

Серйозна справа

Як правило, атомні енергетичні компанії публічно не оприлюднюють такі дані по окремих заводах, які дозволяли б штатам і стороннім спостерігачам самостійно визначати, чи реактори галузі справді потребують додаткової підтримки, посилаючись при цьому на обтяжливі фідуціарні зобов’язання та ринкові переваги, які отримають конкуренти внаслідок розкриття такої інформації. Exelon та інші компанії дійсно діляться окремими фінансовими даними з директивними органами й іншими особами, проте цього недостатньо, щоб зняти звинувачення, принаймні з боку чиновників штату Іллінойс, що корпорація Exelon діє недостатньо прозоро.

Однак, принаймні один великий доказ свідчить, що ядерні оператори не жартують, коли заявляють, що повинні закрити завод, якщо не отримають підтримку.

У травні 2017 року корпорація Exelon заявила, що їй доведеться закрити завод «Срі Майл Айленд» в кінці вересня 2019 року, якщо не втрутяться чиновники штату. (У 1979 році один з реакторів заводу зазнав часткового розпаду через розплавлення, але інший реактор залишився в робочому стані.) Корпорація Exelon попросила Пенсільванію або внести зміни до Стандарту портфеля альтернативної енергетики, або встановити стандарт «кредиту для нульових викидів», подібний до стандарту в штаті Нью-Йорк. Представники штату Пенсільванія відмовились. Корпорація Exelon повністю зупинила завод у вересні 2019 року.

 

 

Автор: Скотт Карпентер

Джерело: forbes.com