Атомна енергетика

Наразі атомна енергія є найдорожчою формою генерування енергії, за винятком пікових газових електростанцій

Останнє видання «Звіту про стан світової атомної промисловості» вказує на те, що стагнація в секторі триває. Обсяг чистого приросту атомної енергії, що з’явилася у мережі, минулого року склав лише 2,4 ГВт, у порівнянні з 98 ГВт обсягів сонячної енергії. Експлуатаційний потенціал атомної енергетики у світі наприкінці червня зменшився на 2,1%, тобто сягнув 362 ГВт.

Згідно з останнім виданням «Звіту про стан світової атомної промисловості», який щороку публікує французький експерт і консультант з атомної енергетики Майкл Шнайдер, нормована вартість електроенергії (LCOE) атомної енергетики зросла з приблизно 117 доларів США за МВт/год у 2015 році до 155 доларів США наприкінці минулого року.

На противагу цьому, нормована вартість електроенергії (НВЕ) від сонячної енергії знизилася з 65 доларів США за МВт/год до приблизно 49 доларів США, а вартість енергії вітру − з 55 до 41 доларів США.

«Тут вартими уваги є тенденції, що витрати на відновлювані джерела енергії продовжують падати, а все через додаткові вдосконалення виробництва та введення в дію, тоді як витрати на атомну енергетику, попри понад півстолітній досвід роботи з нею, продовжують зростати», − йдеться у звіті з посиланням на нещодавнє дослідження фірми Lazard, яка займається управлінням активами. «Зараз атомна енергія є найдорожчою формою генерації, за винятком пікових газових електростанцій», − додають у дослідженні, яке не передбачало НВЕ (LCOE) для виробництва енергії на пікових газових електростанціях.

Різниця у вартості має величезний вплив на впровадження потужностей нового виробництва, причому минулого року було встановлено нові електростанції з потужністю лише 2,4 ГВт, у порівнянні з 98 ГВт сонячної енергії та 59,2 ГВт енергії вітру, йдеться у звіті. До кінця червня світова експлуатаційна потужність атомної енергії впала на 2,1% до 362 ГВт. «Кількість діючих реакторів у світі впала… до 408, станом на середину 2020 року, тобто нижче рівня, який вже був досягнутий у 1988 році, і це на 30 блоків менше історичного максимуму 438 блоків у 2002 році», − повідомляється у дослідженні.

Торік до мережі було підключено шість атомних реакторів: три в Росії, два в Китаї та один у Південній Кореї. Водночас у минулому році закрили п’ять атомних електростанцій, а ще три були закриті в першій половині цього року; з січня по червень атомних установок додано не було. Додаткові вісім об’єктів, які припинили роботу, були виведені з експлуатації в 2019 році.

У звіті йдеться, що «велика п’ятірка» країн, що генерують атомну енергію – їхній перелік подано згідно з важливістю: США, Франція, Китай, Росія та Південна Корея − знову генерували 70% всієї атомної електроенергії у світі 2019 року». «Дві країни, США та Франція, склали 45% світового ядерного виробництва у 2019 році, що на два пункти нижче, ніж попереднього року, оскільки виробництво у Франції скоротилося на 3,5%».

У звіті також додається, що середній вік світового парку ядерних реакторів досяг 30,7 років, при цьому дві третини реакторів працюють більше 31 року.

Кількість реакторів, що будуються, зросла з 46 до 52, причому 15, загальною потужністю 14 ГВт, зводяться у Китаї. Однак втілення більшості з цих проєктів затримували на багато років. Варто зазначити, що минулого року розпочато будівництво чотирьох електростанцій у Китаї та по одній в Росії й Великій Британії, а роботи на турецькій атомній електростанції розпочались у першій половині цього року.

Вступ до цієї статті було змінено 28.09.20, щоб показати, що минулого року в мережі з’явилося 2,4 ГВт чистого приросту атомної енергії, а не 2,4 ГВт абсолютного приросту обсягу, як повідомлялося раніше.

Джерело: pv-magazine.com