Атомна енергетика

Управління ядерної безпеки Франції зупинило будівництво «провідного» ядерного реактора

Париж, 27 травня 2008 року – Організація «Ґрінпіс» дізналася, що Управління ядерної безпеки Франції – ASN – наказало зупинити будівництво на стадії побудови бетонної фундаментної плити нового європейського реактора з водою під тиском (European Pressurized Reactor – EPR) «Фламанвіль-3» («Flamanville 3»), що на півночі Франції. [1]

Європейський реактор з водою під тиском мав бути найбільшим у світі реактором і представлявся як «флагман» міжнародного «відродження» атомної енергетики.

Будівництво АЕС «Фламанвіль» зіштовхнулося з того ж роду проблемами, що переслідують будівництво іншого європейського реактора з водою під тиском «Олкілуото-3», яке зараз триває у Фінляндії.

Такий крок ASN зробило після того, як виявило хронічні проблеми, що впливають на якість будівництва від самого початку будівельних робіт на АЕС «Фламанвіль-3» у грудні 2007 року.

«Урядові Франції слід поглянути фактам в обличчя: європейський реактор з водою під тиском є невдалим експериментом», – каже активіст антиядерного руху «Ґрінпіс Інтернешнл» Ян Беранек (Jan Beranek). «Це небезпечна перешкода на шляху безпечних рішень для енергобезпеки і зміни клімату. Для уникнення катастрофічної зміни клімату нам потрібна енергетична революція, що ґрунтується на екологічно-чистих відновлювальних джерелах енергії та економії енергоносіїв».

Заклик ASN припинити будівництво слідує за серією листів, надісланих управлінням на ім’я керівника будівельних робіт на АЕС «Фламанвіль». У цих листах інспектори ASN привернули увагу до ряду проблем, включаючи невідповідності у штикуванні сталевого каркасу бетонної фундаментної плити, невірно розташовану арматуру, невідповідність технічної перевірки, проведеної як будівельними компаніями, так і «?lectricit? de France» (EdF) («Електроенергія Франції»). Інспектори також виявили розбіжності між проектом робіт з армування та планом його практичної реалізації. [2] Використовувався невірний склад бетонної суміші, що може призвести до тріщин і швидкого зношування в умовах морського повітря. Проби бетону також не було взято належним чином, якщо вірити ASN. [3] Тріщини вже спостерігаються на частині фундаментної плити під будівлею реактора. Як повідомляється, постачальникові облицювального матеріалу захисної оболонки бракує необхідного досвіду. Виробництво облицювального матеріалу продовжувалося, незважаючи на недоліки в якості, що свідчать про некомпетентність постачальника. У результаті одна четверта зварних швів сталевого облицювання захисної будівлі оболонки реактора не відповідала вимогам. [4]

«Рішення ASN є вкрай важливим. Ми тішимося, що EdF доведеться пояснити що відбувається», – сказав активіст антиядерного руху «Ґрінпіс Франція» Йаннік Русселе (Yannick Rousselet). «Досвід із європейськими реакторами з водою під тиском у Франції і Фінляндії свідчить, що атомна енергетика є надто ризикованою, не на часі і надто дорогою. Франція і Фінляндія повинні негайно відмовитися від реактора типу EPR».

Проблеми на АЕС «Фламанвіль» повторюють проблеми з першим європейським реактором з водою під тиском «Олкілуото-3», що будується в Фінляндії. АЕС «Олкілуото» вже три роки перебуває в стадії будівництва, але від моменту залиття бетону її переслідує низка неприємностей. Серед її проблем бетон поганої якості, погані зварні шви на облицюванні захисної оболонки і низькоякісні комплектуючі реактора. Графік завершення будівництва було затримано більш як на два роки, а витрати зросли майже вдвічі і сягнули понад 5 мільярдів євро.

«Органи влади Франції прийняли такий спосіб дії, який вимагала організація «Ґрінпіс» у Фінляндії, де постійно порушується контроль якості на АЕС «Олкілуото», – сказав активіст антиядерного руху «Ґрінпіс Фінляндія» Лаурі Милливірта (Lauri Myllyvirta) на Європейському форумі з атомної енергетики, що відбувся у Празі, на якому було підбито підсумок проблемам з європейськими реакторами з водою під тиском.

Минулого тижня «Ґрінпіс» розіслала делегатам на Європейському форумі з атомної енергетики, що відбувся у Празі і на якому було підбито підсумок проблемам з європейськими реакторами з водою під тиском, «Засоби рятування європейського реактора з водою під тиском». [5]

Більш докладну інформацію можна отримати, звернувшись до:

Ян Беранек, активіст антиядерного руху «Ґрінпіс Інтернешнл». тел.: +31 651 109 558

Йаннік Русселе, активіст антиядерного руху «Ґрінпіс Франція», тел. +33 685 806 559

Лаурі Милливірта, активіст антиядерного руху «Ґрінпіс Фінляндія». тел.:. +358 503 625 981

Пресс-центр «Ґрінпіс Інтернешнл», +31 20 718 24 70

Примітки для редакторів:

Інформаційний листок «Ґрінпіс» про європейський реактор з водою під тиском, підготовлений перед сьогоднішнім оголошенням, можна завантажити за адресою: www.greenpeace.org/international/press/reports/epr-factsheet

1 Пан Сміт з місцевого відділу ASN, в якого французький канал 3 сьогодні в обід взяв інтерв’ю, також процитував місцеву французьку газету «Ouest-France»: «Відлиття бетоном реактора EPR припинено – як наслідок наказу ASN (Управління ядерної безпеки Франції), який констатував нові аномалії у каркасі фундаменту – основу майбутнього ядерного реактора, EdF («Електроенергія Франції») пішло на відстрочення будівництва бетонних конструкцій. Відповідно, будівництво зупинено задля внесення виправлень та подальшої перевірки».

2 Лист ASN, 12 березня 2008 року

3 Лист ASN, 25 січня 2008 року

4 Лист ASN, 19 лютого 2008 року

5 «Засоби рятування європейського реактора з водою під тиском» «Ґрінпіс»