Атомна енергетика

«Фенновойма» переглядає графік виконання та кошторис робіт з будівництва АЕС «Ханхіківі-1»

У квітні 2021 року фінська атомна енергетична компанія «Фенновойма» подала до відповідного Міністерства Фінляндії оновлення до заявки на отримання ліцензії на будівництво, у якому заявила, що, цілком ймовірно, комерційне використання атомної електростанції «Ханхіківі-1», яка перебуває на етапі проєктування, розпочнеться на рік пізніше запланованого, а затрати на запуск обійдуться на 1 млрд євро (1,2 млрд дол. США) більше, ніж очікувалося раніше.

Ще в грудні 2013 року «Фенновойма» підписала контракт на постачання обладнання для АЕС «Ханхіківі-1» з «Русатом Оверсіз» — дочірньою компанією російської корпорації «Росатом». «Росатом» запропонував побудувати станцію з використанням реактора ВВЕР проєкту «АЕС-2006» потужністю 1200 МВт за контрактом із фіксованою ціною. Загалом проєктом «Ханхіківі-1» володіє «Фенновойма», однак 34 % акцій належить АТ «РАОС Войма», зареєстрованому у Фінляндії дочірньому підприємству корпорації

«Росатом», яке було створене у 2014 році з метою купівлі частки в компанії.

«Фенновойма» заявила, що оновлення в заявці до Міністерства «описують суттєві зміни та розвиток», які відбулися в проєкті з моменту подання первісної заявки на ліцензію на будівництво 30 червня 2015 року.

Компанія повідомила Міністерству, що «відтоді проєкт прогресував, а граничні умови, що впливають на нього, змінилися. Ці зміни не впливають на проєкт, починаючи з етапу рішення, прийнятого по основних питаннях, але вони доповнюють інформацію, подану в заявці на ліцензію на будівництво». В документі зазначено, що оновлення не змінюють масштаб проєкту «Ханхіківі-1».

За словами «Фенновойма» за останні два роки роботи з проєктування та ліцензування «Ханхіківі-1» суттєво просунулися. Однак «забезпечення відповідності проєкту АЕС та ліцензійного матеріалу фінським вимогам спричинило певні затримки в початку будівництва. З іншого боку, затримка на етапі ліцензування дозволила краще підготуватися до переходу до етапу будівництва, що, як очікується, зменшить витрати й ризики щодо якості та графіку робіт на етапі будівництва. Попри затримку приблизно на п’ять років на етапі ліцензування інших затримок після переходу до етапу експлуатації не очікується».

В оновленні «Фенновойма» підрахувала, що могла б отримати ліцензію на будівництво до літа наступного року і що будівництво електростанції розпочнеться влітку 2023 року. Комерційна експлуатація розпочнеться у 2029 році, замість раніше запланованого 2028 року.

«Фенновойма» також заявила, що загальні інвестиційні витрати на проєкт зросли до 7–7,5 млрд євро у порівнянні з попередньою оцінкою в 6,5–7 млрд євро. Таке збільшення «здебільшого пов’язане з п’ятирічною затримкою з отриманням ліцензії на будівництво та, меншою мірою, зі зміною обсягу постачання проєкту».

Також було зауважено, що, оскільки контракт на постачання обладнання є контрактом з фіксованою ціною, додаткові витрати обумовлені витратами від власної діяльності «Фенновойма». «Компенсація за затримку з боку постачальника обладнання зменшила б загальну оціночну вартість проєкту», — стверджує «Фенновойма».

Генеральний директор «Фенновойма» Йоахім Шпехт сказав: «Проєкт АЕС буде реалізований на півострові Ханхіківі в муніципалітеті Пюхяйокі, як описано в первісній заявці. На цьому етапі і нам, і постачальнику обладнання важливо підготуватися до майбутніх етапів проєкту: як до будівництва АЕС, так і до її введення в експлуатацію. Виходячи з матеріалів етапу проєктування, ми знаємо, що у нас буде хороша атомна електростанція, яку можна побудувати на півострові Ханхіківі, дотримуючись суворих фінських вимог».

 

Джерело: world-nuclear-news.org