Атомна енергетика

Фактична вартість АЕС «Белене» може перевищити початковий кошторис

Як сказав учасникам обгорнення енергетично-фінансового обґрунтування нових енергопотужностей експерт інституту вивчення ризиків при Віденському університеті Георгій Касчієв, будівництво атомної електростанції на березі ріки Дунай поблизу міста Белене може на декілька мільярдів перевищити наданий урядом початковий кошторис у розмірі 4 мільярдів євро.

Споживачам доведеться оплатити додатковий річний рахунок на суму 110 млн. євро за консалтингові послуги, повернення синдикованого займу банку «BNP Paribas» («БіЕнПі Паріба») і витрати підприємства «Белене», – сказав Касчієв.

Оператор національної електромережі – компанія «NEK» («НЕК») – що очолює проект АЕС «Белене», у понеділок сказав, що Касчієву слід підкріпити свої твердження доказами.

Будівництво атомної електростанції коштуватиме 9 млрд. євро, у той час як виробництво електроенергії оцінюватиметься у 9 євроцентів за кіловат-годину, – твердить Касчієв.

Якщо вірити експертові, вартість у розмірі 4 млрд. євро, оголошена підрядником – російською компанією «АтомБудЕкспорт» – недооцінена, оскільки вона не відображає 16%-ого зростання вартості сталі і 12%-ого збільшення ціни бетону, а також вартості двох турбогенераторів, заправки паливом і будівництва ліній електропередачі.

Касчієв зауважив, що теперішні тарифи «NEK» на електроенергію враховують лише вартість оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС), технічне обслуговування на об’єкті і послуги архітектора/інженера і фінансового консультанта. Зовсім не враховується вартість погашення позик, які буде взято на будівництво активу, так само як і вартість поставки свіжого ядерного палива і зворотного вивозу відпрацьованого палива.

«NEK» обрала «BNP Paribas» для структурування фінансування проекту. Цей французький банк надасть синдиковану позику в розмірі 250 млн. євро.

За словами Касчієва, «BNP Paribas» може відмовитися від участі в проекті під тиском збоку своїх інвесторів.

Близько 7 млн. доларів США було сплачено консультаційній фірмі «Parsons» («Парсонс») за ОВНС, але це дослідження майже слово-в-слово повторило звіт, складений «Енергоремонтом» за 105 000 доларів США декілька років тому, – сказав Касчієв.

У січні газета «Australian Business News» повідомила, що компанія «Parsons» підписала додаток до угоди з «NEK», що дає їй право у 2008 році одержати 28,9 млн. євро.

У той час «NEK» не заперечувала достовірність газетного повідомлення і сказала, що додаткові кошти буде надано на підготовчі роботи перед початком будівництва і на самий початок будівництва.

Точних відомостей щодо загальної суми платежів, здійснених на цей момент на користь «Parsons», немає. («Dnevnik»)

«DNEVNIK» («ДНЕВНІК»)