Атомна енергетика

АЕС «Гінклі Поінт Сі»: для завершення робіт знадобляться ще сотні робочих рук

Протягом наступного року на будівництві АЕС «Гінклі Поінт Сі» у Сомерсеті, Велика Британія, буде найнято ще 1 700 працівників.

За даними французької енергетичної компанії EDF, яка очолює проєкт, загальна кількість робочих місць на об’єкті становитиме понад 7 000.

Очікується, що електростанцію відкриють у червні 2026 року, а не у 2025 році, як планувалося раніше, а її будівництво обійдеться у 22–23 млрд фунтів стерлінгів. Критики ж стверджують, що продукована на «Гінклі» електроенергія виявиться дорогою.

 

Навіщо на «Гінклі» зайві робочі руки?

Коли план побудови електростанції затверджували вперше, компанія EDF передбачала, що пік кількості робочих кадрів становитиме близько 5 000 осіб.

Утім, попри те, що під час пандемії будівництво «Гінклі» не зупинялося, робота, безумовно, сповільнилася. Щодня численні автобуси привозять тисячі робітників, але через необхідне соціальне дистанціювання кількість пасажирів у кожному автобусі зменшилася, що ускладнило транспортування працівників. А на місцях через нові правила безпеки виконання будь-якої з робіт вимагає більше часу.

Фірми, що постачають деталі та сировину, також відстають від графіка. Компанія EDF визнає, що загалом проєкт відстає від графіка приблизно на шість місяців. Електростанція повинна відкритися в червні 2026 року, а не у 2025 році, як планувалося раніше, а витрати складатимуть від 22 до 23 млрд фунтів стерлінгів.

Змінився і підхід до самого будівництва. Спочатку планувалося послідовне виконання різних видів робіт: спершу великі земляні роботи, потім цивільне будівництво, на кшталт величезних бетонних конструкцій, затим — електричні та механічні системи. Зараз же багато з цих робіт виконується одночасно. Таким чином прогрес прискорено, але виникає потреба у більшій кількості людей.

 

Звідки беруться робітники?

Компанія пообіцяла, що принаймні третину працівників становитимуть місцеві жителі. Ще під час перших суперечок щодо планування «Гінклі» противники побудови АЕС стверджували, що місцеві жителі отримуватимуть лише некваліфіковану, низькооплачувану роботу. Компанія EDF наполягала, що найматиме людей у Сомерсеті й навчатиме їх. І на це було витрачено мільйони фунтів стерлінгів у місцевих коледжах.

З 2016 року компанія забезпечила підготовку 14 000 осіб за такими програмами, як, наприклад, центр зварювальників-початківців у коледжі Бриджвотер.

Серед випускників — пані Трейсі Скіннер. 45-річна жінка виконувала різні роботи, але вважає, що кваліфікація зварювальника відкриє їй кращі можливості у майбутньому. За її словами, навички зварювальника допоможуть їй знайти собі місце не лише на «Гінклі», а й в інших місцях, хоча сама вона ще не знає, де саме.

Близько 9 000 людей з подібними робочими спеціальностями зареєструвалися в агентстві з працевлаштування компанії EDF у Гінклі.

Коли підрядникам проєкту потрібні люди, вони спочатку звертаються у цю агенцію на місці, а не роблять оголошення на всю країну. В результаті близько 35 % робочої сили становлять місцеві.

Місцеві компанії також виграли контракти на роботу над проєктом за допомогою схеми встановлення зв’язків, якою керує Торгова палата Сомерсета. Серед них — невелика електрична фірма «Елексіс» з міста Бриджвотер, яка виробляє високотехнологічні комутаційні пристрої для електричних систем управління.

Кріс Пратт, керуючий директор, отримав контракт для своєї компанії після майже десятиліття очікувань, прослуховувань, а потім проєктувань. Сьогодні він дуже тішиться, що вже скоро його співробітники братимуть участь у будівництві АЕС. Каже, що сама лише проєктна робота зайняла 18 місяців, адже участь у будівництві такого масштабу вимагає неабияких зусиль.

 

Хто за все платить?

Компанія EDF. За умовами контракту, підписаного з Урядом у 2016 році, будь-які додаткові витрати оплачує компанія EDF, а не уряд Великої Британії або британські платники рахунків за електроенергію.

Ціна на електроенергію з АЕС «Гінклі» була встановлена за так званою «ціною виконання» на рівні 92 фунтів стерлінгів за мегават-годину, яка зростає разом з інфляцією. Цю межу не буде перевищено, навіть якщо витрати на будівництво АЕС «Гінклі Поінт Сі» зростуть.

Утім, критики зазначають, що енергія, яка постачатиметься з АЕС «Гінклі», буде дорогою. Найновіші розташовані у воді вітроелектростанції домовились про «ціни виконання» на рівні близько 40 фунтів стерлінгів за мегават-годину.

Пан Рой Помфрі живе неподалік від АЕС і від самого початку був учасником кампанії «Зупини “Гінклі”». Він стверджує, що збільшення кількості робітників означає, що компанія EDF неправильно здійснила розрахунки. Пан Пофрі також переконаний, що якби країна вкладала гроші у відновлювані джерела енергії, то вже б отримала віддачу від інвестицій. Адже вже сьогодні ціна електроенергії з відновлювальних джерел становить не більше половини ціни з АЕС «Гінклі», і на думку пана Помфрі, електроенергія з «Гінклі» «лише дорожчатиме, а вартість відновлюваної енергії знижуватиметься».

 

Коли завершиться будівництво?

Згідно з останнім прогнозом, АЕС «Гінклі Поінт Сі» почне виробляти електроенергію у 2026 році, що майже на дев’ять років довше, ніж передбачав виконавчий директор EDF у Великій Британії Вінсент де Ріваз, вказуючи 2007 рік.

Безліч затримок мали політичні причини, оскільки коаліційних уряд консерваторів і ліберал-демократів не міг визначитися щодо ядерної енергетики та торгувався з компанією EDF з приводу ціни. Також існували проблеми з будівництвом, а потім пандемія відклала запуск АЕС ще на пів року. Нині компанія сподівається на прискорення робіт.

Зрештою, АЕС «Гінклі Поінт Сі» забезпечить 7 % від загальної кількості електроенергії Великої Британії, живлячи близько шести мільйонів будинків.

Плани щодо АЕС «Гінклі Поінт Сі» були оголошені більше десяти років тому, і були затверджені Урядом у 2016 році.

АЕС «Гінклі Поінт Ей» припинила виробництво електроенергії у 2000 році, а АЕС «Гінклі Поінт Бі» буде виведена з експлуатації не пізніше липня 2022 року через вік.

 

Джерело: bbc.com