Атомна енергетика

Удосконалені ядерні реактори не є безпечнішими за традиційні АЕС, зазначає наукова група

У березні 2021 року група американських науковців заявила, що нове покоління так званих «прогресивних» чи «удосконалених» ядерних енергетичних реакторів, які, на думку Вашингтона, можуть допомогти в боротьбі зі зміною клімату, часто представляє більший ризик розповсюдження ядерної зброї, ніж звичайна атомна енергетика.

Американський Президент Джо Байден, демократ, визначив стримування зміни клімату пріоритетом і підтримав дослідження та розробки прогресивних ядерних технологій.

Такі реактори також популярні серед багатьох республіканців. У жовтні минулого року, за місяць до обрання Байдена, Міністерство енергетики США виділило по 80 млн доларів компаніям TerraPower LLC та X-energy для побудови реакторів, які, як очікується, запрацюють через сім років.

Як правило, удосконалені реактори значно менші ніж звичайні реактори й охолоджуються не водою, а розплавом солей. Прихильники технології заявляють, що ці реактори безпечніші за традиційні, а деякі можуть використовувати як паливо ядерні відходи.

«Безумовно, технології відрізняється від наявних нині реакторів, але зовсім не зрозуміло, чи вони кращі, — стверджує у звіті «Вдосконалений не завжди означає кращий» Едвін Лайман, директор з питань безпеки ядерної енергетики Спілки зацікавлених вчених. — У багатьох випадках вони гірші, якщо говорити про безпеку та потенціал виникнення серйозних аварій чи про потенційне розповсюдження ядерної зброї».

Ядерні реактори виробляють енергію фактично без викидів вуглецю, а це означає, що звичайні реактори щонайменше відіграватимуть певну роль у зусиллях з декарбонізації економіки до 2050 року, що є метою адміністрації Байдена. Утім, кілька із 94 традиційних атомних електростанцій США закриваються через високі витрати на безпеку та конкуренцію з боку природного газу, вітру та сонця.

Саме ці фактори поклали початок фінансуванню реакторів нового покоління.

У звіті зазначено, що паливо для багатьох з цих реакторів повинно бути збагачене значно швидше, ніж звичайне паливо, тобто ланцюг постачання палива може стати привабливою мішенню для бойовиків, які прагнуть створити ядерну зброю.

Крім того, щоб отримати паливо, потрібно буде переробляти ядерні відходи сучасних реакторів. Ця техніка не практикується в Сполучених Штатах десятиліттями через загрозу поширення ядерної зброї та витрати. Інші вдосконалені реактори виділяють велику кількість радіоактивних газів, що створює потенційно проблематичний потік відходів.

Лайман заявив, що кошти на розвиток атомної енергетики краще витратити на те, щоб убезпечити звичайні атомні станції від ризиків землетрусів та повеней, спричинених, зокрема, зміною клімату. У звіті рекомендується, щоб Міністерство енергетики призупинило програму демонстрації вдосконалених реакторів, доки Комісія з ядерного регулювання (NRC) не затребує випробування зразків, перш ніж реактори зможуть отримати ліцензію на комерційне використання.

Міністерство енергетики не одразу відповіло на запит журналістів про коментар.

Бретт Рампал, директор з ядерних інновацій в робочій групі «Чисте повітря», некомерційній організації, яка підтримує ідею використання прогресивних ядерних реакторів для боротьби зі зміною клімату та скорочення шкідливих викидів, заявив, що висновки звіту не базуються на ретельній оцінці галузі. Рампал стверджує, що, якщо Міністерство енергетики діятиме за рекомендацією, воно «по суті вже сьогодні припинить інновації в ядерній енергетиці».

 

Джерело: reuters.com