Атомна енергетика

Малі АЕС не допоможуть у боротьбі з кліматичною кризою

Уряди інвестують у нові малі атомні електростанції, які мають мало шансів пом’якшити кліматичну кризу

Твердження про те, що нове покоління так званих «вдосконалених» або «прогресивних» атомних реакторів — малих АЕС, безпечних і простіших у будівництві, стане надзвичайно важливим у боротьбі зі зміною клімату є ілюзією, і від цієї ідеї слід відмовитись, вважає група американських вчених.

У звіті «Вдосконалений не завжди означає кращий» американської Спілки зацікавлених вчених (UCS) розглянуто всі запропоновані нові типи реакторів, що розробляються в США. Вчені не змогли знайти жодного реактора, який можна було б розробити вчасно, аби допомогти вирішити нагальну потребу скоротити викиди вуглецю. На підтримку цих прототипів уряд США витрачає 600 мільйонів доларів.

Хоча у звіті детально описано лише безліч конструкцій малих і середніх реакторів, які розробляють американські компанії, висновки є серйозним ударом для світової атомної промисловості, оскільки ці технології подібні до тих, на які витрачають гроші своїх платників податків Канада, Велика Британія, Росія та Китай. Йдеться про ринок, який, на думку Світового економічного форуму, до 2040 року може вартувати 300 мільярдів доларів.

Едвін Лайман, автор звіту, директор з питань безпеки ядерної енергетики Спілки зацікавлених вчених, вважає, що оцінка Форуму є надзвичайно малоймовірною. Він коментує ядерну енергетику загалом: «Ця технологія має вагомі недоліки безпеки у порівнянні з іншими джерелами виробництва енергії з низьким рівнем викиду вуглецю. Ядерні реактори та пов’язані з ними установки для виробництва палива та поводження з відходами вразливі до катастрофічних аварій та саботажу, і ними можна зловживати для виробництва матеріалів для ядерної зброї. Ядерні компанії, директивні та регуляторні органи повинні повністю усунути ці недоліки, щоб глобальне використання ядерної енергії зростало, не створюючи неприйнятних ризиків для здоров’я населення, довкілля та міжнародного миру та безпеки».

 

Дешевші варіанти

Лайман каже, що жоден з нових реакторів не вирішує жодної з цих проблем. Крім того, за його словами, твердження галузі про те, що конструкції нових реакторів можуть коштувати дешевше, що вони швидко будуватимуться, скоротять виробництво ядерних відходів, ефективніше використовуватимуть уран і зменшуватимуть ризик розповсюдження ядерної зброї, ще не доведено. Розробники також ще не продемонстрували, що реактори нового покоління мають покращені характеристики безпеки, що дозволяє швидко вимкнути їх у випадку нападу або аварії.

Лайман вивчає ідею того, що реактори можна розміщувати поблизу міст або промислових об’єктів, щоб відпрацьоване тепло від виробництва електроенергії можна було використовувати для централізованого опалення або для промислових процесів. За його словами, немає жодних доказів того, що громадськість зацікавилася б ідеєю розміщення атомних електростанцій у своїх районах.

Ще одна з ідей щодо використання потужності нових атомних станцій — виробництво «зеленого водню» для використання в транспорті або резервного виробництва енергії — технічно здійсненна, але видається ймовірним, що відновлювані джерела енергії, як-от вітер і сонце, можуть виробляти водень значно дешевше, зазначено у звіті.

Насправді обсяги атомної промисловості у світі зменшуються. За словами Лаймана, ймовірно, так відбуватиметься і далі. За даними Міжнародного енергетичного агентства, на кінець 2010 року в усьому світі функціонував 441 ядерний енергетичний реактор із загальною потужністю 375 ГВт. На кінець 2019 року працювало 443 реактори — лише на два більше, ніж у 2010 році — загальною потужністю 392 ГВт. Такі цифри відображають зменшення частки світового попиту на електроенергію, яку задовольняє атомна енергетика, більше ніж на 20 % у порівнянні з 2010 роком.

Лайман стверджує, що Міністерству енергетики США варто радше постаратися вирішити надзвичайні проблеми безпеки та вартості існуючих водних реакторів у США, а не намагатися комерціалізувати нові та неперевірені конструкції. Якщо ідея полягає у боротьбі зі зміною клімату, кращим варіантом є вдосконалення існуючих конструкцій.

У звіті зазначається, що не лише США мають проблеми з ядерними технологіями: у Європі також спостерігаються серйозні затримки та перевитрати на нових АЕС «Олкілуото» у Фінляндії, «Фламанвіль» у Франції та «Гінклі Поінт Сі» у Великій Британії.

Коментарі Лаймана можуть зацікавити британський уряд, який щойно опублікував інтегрований огляд оборони та зовнішньої політики.

 

Зв’язок з військовою промисловістю

В огляді британський уряд пов’язав майбутнє цивільного та оборонного ядерного потенціалу країни, демонструючи, що здоровий цивільний сектор важливий для підтримки військових. Така позиція є суперечливою через рішення уряду, проголошене в тому ж огляді, про збільшення кількості ядерних боєголовок зі 180 до 260, що загрожує ескалацією міжнародної гонки озброєнь.

Хоча Лайман про це не згадує, між цивільною та атомною галузями у США, Великій Британії, Китаї, Росії та Франції існує чіткий зв’язок. Він стає більш очевидним завдяки кільком країнам, які відмовились від ядерної зброї: наприклад, Німеччина, Італія та Іспанія не виявляють зацікавленості у будівництві АЕС. І це просто тому, що відновлювані джерела енергії дешевші та набагато швидше виробляють низьковуглецеву енергію, ніж ядерні.

Але зв’язок між цивільною та оборонною ядерною промисловістю справді пояснює, чому у Великій Британії уряд витрачає 215 мільйонів фунтів стерлінгів (298 мільйонів доларів) на дослідження та розробки в галузі цивільного використання малих і середніх реакторів за підтримки консорціуму, очолюваного компанією Rolls-Royce, яка є однією з основних підрядників в галузі оборони країни. Rolls-Royce хоче побудувати 16 із цих реакторів на заводі та зібрати їх у різних частинах країни. Компанія також прагне продати реактори в Європу, щоб зекономити на виробництві завдяки масштабу.

Судячи з аналізу UCS, розгортання поки що не доведених нових ядерних технологій навряд чи встигне допомогти кліматичній кризі, попри те що таке тверджень висувають і уряди США, і Великої Британії, і компанія Rolls-Royce.

 

Джерело: climatenewsnetwork.net