Атомна енергетика

АЕС «Аккую» не можна дозволяти вводити в експлуатацію. Всього за 6 місяців на ЕАС «Аккую» сталася ще одна пожежа!

Всього за півроку на будівництві АЕС «Аккую», що було прискорено напередодні наступних загальних виборів у Туреччині, спалахнула ще одна пожежа.

Через вибух трансформатора на будівництві атомної електростанції «Аккую», яка будується в районі Гюлнар, Мерсінської провінції, сталася пожежа. Пожежа виникла вранці в неділю, 31 жовтня 2021 року, і була ліквідована вогнеборцями.

З 2019 року, коли розпочалося будівництво електростанції, сталося багато аварій і катастроф. На жаль, через прискорення графіка будівництва АЕС ми можемо зіткнутися з набагато більшою кількістю катастроф.

У своїй заяві адміністрація АЕС «Аккую» стверджує, що пожежа виникла в результаті удару блискавки в лінію електропередачі, розташовану поблизу пульта управління пожежної охорони. У компанії також заявили, що пожежа виникла в районі допоміжного трансформаторного центру, ніхто не постраждав, а всі обов’язки підрозділів щодо реагування на аварійну ситуацію на майданчику АЕС «Аккую» були здійсненні оперативно. Відповідно, удар блискавки частково пошкодив інфраструктуру ліній електропередач в області підстанції. На об’єкті відновлено електропостачання, усі будівельні роботи поновлено в штатному режимі.

 

4 аварії з 2019 року

Кілька днів тому було видано ліцензію на будівництво четвертого реактора атомної електростанції, що будується в Мерсіні. Проте з 2019 року, коли було закладено фундаменти трьох реакторів та розпочато будівництво, у самому фундаменті виявили тріщини; Також зафіксовано витік води на землю, нещасні випадки на виробництві та два вибухи. Незважаючи на висловлені занепокоєння, адміністрація Ердогана досі стверджує, що АЕС «Аккую», яку планувалося ввести в експлуатацію щонайпізніше у День Республіки 29 жовтня 2023 року, на відзначення 100-річчя Республіки, все одно буде завершено до цієї дати. Очевидно, ця АЕС зараз є частиною передвиборчої пропаганди політичної адміністрації.

 

АЕС використають як пропаганду під час виборів

За нормальних обставин будівництво атомних електростанцій вимагає щонайменше чотирьох років високобезпечних процесів і значних витрат, аби просуватися вперед обережними кроками. Проте передбачається, що загальні вибори відбудуться 2023 року, а дата введення в експлуатацію, схоже, буде перенесена на жовтень 2023 року. Ця ситуація вказує на те, що АЕС «Аккую» буде використовуватися як пропаганда провладних сил перед загальними виборами протягом 2022 року і має стати частиною передвиборчої риторики.

 

Робітникам не дозволялося брати відпустку під час пандемії

Така активізація має також інші наслідки. Наприклад, під гаслом, що АЕС «Аккую» стане подарунком до 100-річчя Республіки, працівникам цієї атомної електростанції забороняли йти у відпустку під час пандемії. Попри те, що на атомних електростанціях існує дуже широка мережа постачання матеріалів, чи можемо ми вірити, що будівництво АЕС «Аккую» ніколи не зазнавало браку матеріалів чи матеріально-технічного забезпечення за час пандемії!

Я б також хотіла нагадати, що для тисяч людей, які працюють і живуть разом, умови праці є досить напруженими і клопітними. Тоді як населення стало ближче до муніципалітету, робітники проживали у бараках в табірних умовах із неадекватною інфраструктурою. Ця ситуація змусила мене написати наступну статтю у 2019 році, коли на будівництві було 4 тисячі працівників; зараз я не думаю, що кількість місць для проживання збільшили втричі, щоб утримувати 13 тисяч працівників, які зараз перебувають там.

Тим часом, у Білорусі сталися пожежі на трансформаторах іншого проєкту ВВЕР-1200 Росії, що давав директиви на будівництво, володіючи 100% акцій АЕС «Аккую». Той факт, що пожежі на трансформаторах сталися в Білорусі, де той самий реактор типу ВВЕР-1200, вказував на те, що подібний технічний збій буде і в трансформаторі «Аккую» в Туреччині.

 

Атомна технологія у Туреччині є більш небезпечною

Атомні електростанції, як технологія війни, також є ворогами екології, і несучи ризики та небезпеки, в умовах кліматичної кризи атомна енергетика не підходить і не є кращою, насправді вона навіть не є джерелом енергії. Але ось те, на чому я хочу наголосити, розповідаючи про цю аварію і на чому мені потрібно наголосити: наша країна має унікальні економічні, політичні та геологічні умови, що роблять ядерну енергетику ще більш небезпечною. По-перше, з’являється риторика про те, що ядерна енергетика – це «сила» в політичному сенсі цього слова, що, в свою чергу, вводить в оману, оскільки влада – це те, що зробить вас безсилим, якщо її використати неправильно. АЕС «Аккую» показує нашу слабкість навіть іще до того, як вона побудована та введена в експлуатацію.

 

Приховування слабкості нікого не робить сильним

І справді, «удар блискавки» називають причиною аварії урядові ЗМІ, що намагаються стверджувати, ніби керівництво АЕС «Аккую» не несе відповідальності за виникнення пожежі.

Одначе такий підхід робить проблему ще масштабнішою, позаяк натякає на недостатність інфраструктури «Аккую». З часом організації громадянського суспільства та науковці-добровольці дослідять правдивість цього твердження, і ми дізнаємося правду. На жаль, ми можемо дізнатися правду лише завдяки власним зобов’язанням і наполегливості. Однак наслідки аварій і витоків на АЕС стосуються екології та тих, хто зазнає цих зовнішніх ефектів. Тому дуже важливо, щоб адміністрації вели прозору діяльність, не приховували правду від громадськості, вживали запобіжних заходів і могли відшкодовувати збитки.

 

Проти активістів знову подано судові позови!

З іншого боку, проти 17 членів Мерсінської антиядерної платформи було подано позов, оскільки цього року вони мали намір підготувати прес-реліз проти АЕС «Аккую», де неподалік розташовується село Бююкечелі.

Вони хотіли зробити заяву для преси на майданчику АЕС «Аккую», щоб відзначити 10-ту річницю ядерної катастрофи на Фукусімі та привернути увагу до ризиків, пов’язаних із роботою атомної електростанції 11 березня 2021 року.

Однак, через втручання охоронців акцію провести не вдалося. Попри те, що акція не відбулася, на активістів подали до суду.

 

Кожен у світі повинен противитися роботі АЕС «Аккую»!

Той факт, що і Туреччина, і Росія, власниця об’єкта, далекі від принципів прозорості та підзвітності, свідчить, що прозорості, яку можна було б очікувати від атомної електростанції, побудованої за світовими стандартами, немає.

Одним словом, і політичні умови в Туреччині, і аварії, що сталися на інших проєктах, якими керує Росія, і, можливо, те, що атомна електростанція вперше в світі буде добудована за три роки, надзвичайно тривожна. Навіть якщо вона не буде завершена, то будівництво розраховане на такий короткий період. Зрештою, саме те, що адміністрація та компанія пишаються помилкою, що працівники не припиняли роботу під час пандемії, вимагає протидіяти будівництву АЕС «Аккую» та її введенню в експлуатацію (така ж думка стосується і проєкту «Sinop», якщо його будівництво розпочнуть), а також виступати проти всіх ядерних енергетичних проєктів у всьому світі.

*Перші позови проти опозиції проєкту АЕС були подані 2010 року

 

Автор: Пинар Деміржан

Джерело: yesilgazete.org