Атомна енергетика

Медузи нападають на атомні електростанції. Знову і знову

За даними газети «Scotland Herald», цього тижня єдина працююча в Шотландії атомна електростанція в Торнессі була закрита через надзвичайну ситуацію. Медузи закупорили впускні труби для охолодження морської води. Без доступу до холодної води атомна електростанція ризикує перегрітися. Впускні труби також можуть бути пошкодженими, що порушує процес виробництва електроенергії, а живі організми з океану, яких засмоктало в труби електростанції, ризикують загинути.

Загроза для атомних електростанцій, яку представляють ці драглисті, пульсуючі істоти у формі парасольки зовсім не нова й добре відома. (і дійсно, «Вісник» повідомляв про цю загрозу ще 2015 року). Закриття атомних електростанцій – навіть тимчасове – коштує дорого. Щоб захистити морських мешканців і запобігти закриттю електростанцій, вчені досліджують варіанти створення системи раннього попередження. Наприклад, дослідники з Університету Кренфілда, Велика Британія, на початку цього року запустили проєкт, аби визначити, чи можна використовувати дронів для оцінки місць розташування, кількості та густоти розміщення медуз.

«Успішна робота [безпілотників за межами візуальної видимості] дозволить нам виявити загрози проникнення морських мешканців на більш ранній стадії та запобігти збоям у роботі електростанції», – сказала Моніка Рівас Касадо, старша викладачка моніторингу навколишнього середовища в Кренфілді. У Великій Британії 20% електроенергії припадає на ядерну енергетику, цей відсоток приблизно дорівнює показнику в Сполучених Штатах, порівняно з приблизно 10% у всьому світі.

Засилля напівпрозорих медуз з їхніми довгими щупальцями іноді називають «вторгненням», оскільки вони часто з’являються масово, причому вельми раптово. Тим не менш, рішучі спостерігачі можуть знайти ранні ознаки засилля медуз. Виявлення зграї медуз за допомогою дронів вимагає балансувати між точністю розпізнавання та швидкістю розпізнавання – принаймні, якщо метою такого спостереження є вжити профілактичних заходів, аби уникнути порушення роботи АЕС. Вчені працювали над розробкою алгоритмів, які сприяють цьому балансу, включно з одним дослідженням, яке дало результати в бажані терміни та з точністю понад 90 %.

В іншій спробі раннього виявлення медуз вчені дослідили потенціал акустичних характеристик цих морських істот для виявлення їхньої кількості, густоти та рівня загрози. Хвилеподібні рухи медуз під водою створюють звуки, відомі під назвою «енергія відлуння» або «акустичні розсіювання», що видають їх, якщо люди готові слухати.

Зіткнення між драглистими медузами і величезними атомними електростанціями має довгу історію. Ці безхребетні, безмозкі й безкровні істоти ще 2011 року закрили атомну електростанцію Торнесс, що, за оцінками, обійшлося приблизно в 1,5 мільйона доларів на день. Зграї цих безхребетних також були відповідальними за відключення атомних електростанцій в Ізраїлі, Японії, США, на Філіппінах, в Південній Кореї та Швеції.

Люди мимоволі підтримували ворожі стосунки між медузами та атомними електростанціями. Тобто зміна клімату, викликана людиною, підвищила температуру води в океані, створивши умови для розвитку більших, ніж зазвичай, популяцій медуз. Крім того, згідно з одним дослідженням, відносно тепла вода поблизу випускних отворів атомної електростанції може приваблювати зграї медуз. А ще забруднення знизило рівень кисню в морській воді, що медузи переносять краще, ніж інші морські тварини, і це призвело до їхнього поширення.

Одні дивляться на медуз і бачать елегантних морських балерин, а інші вважають їх шкідниками. У будь-якому випадку, вони дуже життєздатні. Медузи на 95% складаються з води, дрейфують у локальних водах і Північному Льодовитому океані і процвітають на дні океану, а також на його поверхні. Оператори атомних електростанцій мусять взяти до уваги: старші за динозаврів медузи, швидше за все, залишаться тут.

Примітка редактора: у попередній версії цієї статті слова «цього тижня» були невірними в першому реченні. Це було виправлено. Відсилання на Фукусіму також було опущено.

 

Автор: Сьюзен Д’Аґостіно

Джерело: thebulletin.org