Атомна енергетика

Австрія готова подати в суд на ЄС через включення ядерної галузі в таксономію зеленого фінансування

В ексклюзивному інтерв’ю виданню EURACTIV Міністерка з питань енергетики та клімату Австрії Леоноре Ґевесслер повідомила, що її країна готова звернутися до суду, якщо ЄС вирішить включити ядерну енергетику в таксономію сталого фінансування європейського блоку.

У жовтні президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила, що невдовзі виконавча влада ЄС оприлюднить пропозиції щодо газу та ядерної енергетики як частини таксономії стабільного фінансування блоку — набору правил, який покликаний надати інвесторам спільне загальне визначення того, що вважати «зеленим», а що — ні.

Група з дванадцяти країн ЄС на чолі з Францією та Фінляндією хоче включити до цього визначення ядерну енергетику, стверджуючи, що вона — джерело енергії з низьким вмістом вуглецю, і що можна безпечно поводитися з радіоактивними відходами, якщо вжити відповідних заходів. Утім, Австрія готова оскаржити це рішення в Європейському суді, про що повідомила Леоноре Ґевесслер, міністерка з питань енергетики та клімату Австрії.

За словами Ґевесслер «не існує правових підстав для включення ядерної енергетики до таксономії ЄС. Міністерка також додала:

«Якщо таксономія ЄС включатиме ядерну енергію, ми готові оскаржити це рішення в суді».

Австрія знаходиться в центрі альянсу п’яти країн, який об’єднує Данію, Німеччину, Люксембург і Португалію. Всі вони прагнуть запобігти включенню ядерної енергії в правила зеленого фінансування ЄС. Альянс було Створено під час кліматичного саміту COP26 в Глазго.

 

Правовий аналіз

На думку Ґевесслер, коли вирішується питання про те, як класифікувати ядерну енергетику згідно з правилами ЄС щодо зеленого фінансування, «на карту поставлена довіра до таксономії». На початку цього року Міністерство з питань енергетики та клімату Австрії замовило правовий аналіз, який виявив, що «включення ядерної енергії несумісне з правовою основою Статті 10 Регламенту таксономії».

«З точки зору таксономії ми несемо велику відповідальність за те, щоб залишатися послідовними й дотримуватися принципів Європейської зеленої угоди та підтримувати довіру до фінансових ринків… Історично добре задокументований той значний збиток, якого завдала ядерна енергетика», — пояснила міністерка, посилаючись на «небезпеку самої ядерної енергетики», про що свідчать катастрофи на Чорнобильській АЕС та Фукусімі.

Безпечне захоронення відпрацьованого радіоактивного палива також викликає занепокоєння. «Ми ще не знайшли глобального рішення для… питання остаточного зберігання», — зауважила Ґевесслер.

Крім того, атомна енергетика «занадто дорога і надто повільна, щоби зробити внесок» у кліматичні цілі блоку. Наприклад, будівництво французького реактора нового покоління у Фламанвілі розпочалося ще у 2007 році, але значно затримується і тепер завершення заплановане на 2023 рік, в той час як витрати зросли в п’ять разів.

У листопаді провідний французький депутат ЄС Паскаль Канфен запропонував включити ядерну енергію та газ у таксономію як «перехідні» джерела енергії, тоді як блок продовжує довгостроковий перехід на відновлювані джерела енергії. Пропозиція Канфена полягає в тому, щоб позначити газ як «перехідну» інвестицію, щоб замінити ним вугілля та за умови дотримання суворих порогових показників викидів. Утім, Ґевесслер відхилила і цю пропозицію. «Просто тому, що щось є не таким поганим, як вугілля, не означає, що це щось — хороше або стійке. Ми все ще маємо справу з викопною енергетикою», — заявила міністерка.

За словами Ґевесслер, Австрія зможе розраховувати на підтримку Німеччини та Іспанії у разі звернення до суду з цього приводу.

«Іспанія поділяє позицію Австрії. Іспанія не бачить у таксономії ані ядерної енергії, ані викопного газу. Про це було дуже чітко заявлено раніше». Хоча Іспанія й відсутня в альянсі п’яти країн, створеному на COP26, «місяць тому країна надіслала Комісії спільний лист [з Австрією та іншими] щодо ядерної енергії. У нас повне порозуміння», — пояснила Ґевесслер.

У боротьбі з ядерною енергетикою Австрія завжди може розраховувати на сусідню Німеччину. «Ядерна енергетика не може бути рішенням у кліматичній кризі, вона надто ризикована, надто повільна, надто дорога», — пояснила 11 листопада німецька колега Ґевесслер Свенья Шульце, в.о. міністр екології, охорони природи, будівництва та ядерної безпеки.

«Жоден кліматичний активіст не повинен покладатися на ядерну енергетику», — додала німкеня.

 

Автор: Ніколаус Й. Курмайєр

Джерело: euractiv.com