Атомна енергетика

Ядерна політика. Виробництво атомної енергії в 2007 році скоротилося на 1,9%.

Дані Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) демонструють, що в 2007 році виробництво атомної енергії в цілому світі було на 50 мільярдів кіловат-годин нижчим, ніж у 2006 році, здебільшого через зменшення потужностей реакторів у трьох країнах.

АЕС «Кашівазакі-Каріва» є найбільшою в світі атомною електростанцією. Тривалий перебій у її роботі послабив світові показники виробництва атомної енергії. Цей спад на 1,9% – з 2658 до 2608 мільярдів кіловат-годин – був першим значним скороченням у світовому виробництві атомної енергії за останні чотири роки.

У Японії зупинка реактора потужністю 8000 МВте на АЕС «Кашівазакі-Каріва» «Токійської електроенергетичної компанії» («Tokyo Electric Power Company» – «Tepco») у префектурі Нііґата після землетрусу 16 липня мала значний вплив. Зупинка АЕС призвела до скорочення виробництва атомної електроенергії в Японії майже на 25 мільярдів кіловат-годин до 267,3 мільярдів кіловат-годин у 2007 році, незважаючи на те, що ушкоджень реакторів виявлено не було.

У Великобританії наприкінці 2006 року було списано чотири найстаріших реактори – на АЕС «Дандженес-А» і «Сайзвел-А», а потім було тимчасово виведено з експлуатації два реактори – «Гартлпул-2» і «Гейшем-1» – через проблеми з генератором, що призвело до скорочення обсягу виробництва електроенергії майже на 12 мільярдів кіловат-годин.

У Німеччині відбувся спад на 25 мільярдів кіловат-годин через зупинку АЕС «Брунсбуттель» і АЕС «Круммель» у червні через короткі замикання в електромережі, що забрало близько 2000 МВте потужності. Більш того, АЕС «Бібліс-А» і «Бібліс-Б», загальна потужність яких становить 2400 МВте, частину року залишалися від’єднаними від мережі через нормативно-правові проблеми.

Проте декілька країн повідомило про зростання виробництва електроенергії: Болгарія (на 32% до 13,7 млрд. кіловат-годин), Китай (на 14,5% до 59,3 млрд. кіловат-годин), Росія (на 2,5% до 148,0 млрд. кіловат-годин), Південна Африка (на 24,7% до 12,6 млрд. кіловат-годин) і США (на 2,5% до 806,6 млрд. кіловат-годин) – показник останньої становить 19,4 млрд. кіловат-годин.

Франція залишилася країною, найбільш залежною від атомної енергетики у своєму виробництві електроенергії, виробляючи близько 420 млрд. кіловат-годин, що становить майже 77% її загального виробництва електроенергії. За нею слідує Литва із 9 млрд. кіловат-годин атомної електроенергії, що становить майже 65% її загального виробництва електроенергії.

Згідно із базою даних МАГАТЕ «Інформаційна система атомних реакторів» (Power Reactor Information System – PRIS), у 2007 році до мережі було приєднано три нових атомних реактори: «Кайга-3» в Індії, «Тяньвань-2» у Китаї і «Чернавода-2» у Румунії. Крім того, в США після тривалої зупинки було повернено до експлуатації реактор «Браунс-Феррі-1».

Також у 2007 році розпочалося будівництво п’яти реакторів: «Куіньшань-II-4» і «Гоньяньге-1» у Китаї, «Шінь-Корі-2» і «Шінь-Вольсонь-1» у Північній Кореї і енергоблок «Фламанвіль-3» у Франції. Будівництво трьох плаваючих реакторів було також розпочато в Росії. Окрім того, у 2007 році було також відновлено будівництво американського енергоблоку «Воттс-Бар-2».

09 червня 2008 року
Микле Шнайдер, Париж
незалежний консультант