Атомна енергетика

Зростають побоювання щодо ролі банку «BNP» в проекті болгарської АЕС

belene.jpgБанк «BNP Paribas» визнав за краще не надавати позики на будівництво болгарської атомної електростанції потужністю 2000 МВт, незважаючи на те, що він є провідним структуризаційно-організаційним банком – оскільки він вважає проект «небезпечним і неоднозначним».

Французский банк виграв мандат на представництво болгарського державного комунального підприємства «NEK» – яке керує розробкою АЕС – у квітні, витримавши конкуренцію з боку «Societe Generale».

Цей мандат вимагає від «BNP» допомоги «NEK» у структуризації фінансування для проекту вартістю 4-7 млрд. євро і у згуртуванні синдикату банків.

В одних з перших повідомлень йшлося, що «BNP» сам надасть позику на проект – проте банк сказав, що він не збирається фінансувати цю угоду.

У заяві, зробленій банком, зазначено: ««BNP Pariba» є лише радником проекту АЕС «Белене». «BNP Paribas» нагадує, що [sic] він нещодавно оголосив, що він не фінансуватиме проект АЕС «Белене» і не буде організатором облігаційного займу у потенційному синдикованому фінансуванні проекту. Він відіграє виключно консультативну роль для «NEK» у структуризації фінансових аспектів цього проекту».

Речник банку відмовився конкретизувати причини, через які банк вирішив не надавати позику – проте джерело із керівництва «BNP Paribas» розповіло «IJ Online», що таке рішення було прийнято на найвищому рівні банку, оскільки він вважає, що проект є «небезпечним і неоднозначним».

Формулювання мандату розуміється як таке, що описує «BNP» саме як «провідний структуризаційно-організаційний банк».

Мандат не вимагає від «BNP» обов’язкового надання позики АЕС «Белене» – дійсно, формулювання документа чітко надає «BNP» право не надавати фінансування для проекту.

Однак при цьому у мандаті докладно описано процес, за якого «BNP» надав би гарантоване розміщення займу для проекту, якби він на це погодився – ознака того, що як банк, так і «NEK» передбачали принаймні можливість того, що «BNP» може допомогти його профінансувати.

«NEK» зараз бере участь у тендері на одержання 49-відсоткової частки участі в проекті, при чому комунальне підприємство зберігає за собою мажоритарну частку, що становить 51%.

«RWE» і «Electrabel» пройшли відбір для одержання частки, і зараз з боку розробника проекту висловлюються побоювання щодо того, що рішення «BNP» не допомагати фінансувати проект може відбити бажання надати позику в інших банків.

АЕС «Белене» не є простим проектом за самим своїм характером ядерного об’єкту, що будується. Він вимагатиме великого обсягу кредитного фінансування, яке для джерела цього фінансування може виявитися ризикованим, якщо ринок довгострокового кредиту залишиться стриманим. Банки, що фінансують проект, також можуть стати мішенню для протестів впливових антиядерних груп.

Також було піднято питання щодо досвіду російської компанії-забудовника «Атомбудекспорт», що відповідає за проектування, матеріально-технічне забезпечення і будівництво, і критики в самій Болгарії стверджують, що проект не одержуватиме прибутку – хоча «NEK» відхилило такі твердження.

Дійсно, або «RWE», або «Electrabel» забезпечать проект досвідченим співрозробником, і як «Siemens», так і «Areva» діють в якості основних субпідрядників з боку будівництва. Проект також має підтримку Комісії ЄС і швидше за все одержить фінансування від «Євратому» та Європейського інвестиційного банку.

Проте банкіри з деяких найбільших в Європі банків-кредиторів проектного фінансування вказали «IJ Online» на те, що рішення «BNP» про ненадання жодної позики в якості провідного структуризаційно-організаційного банку може завадити іншим банкам-кредиторам від участі у фінансуванні.

«Це абсолютно надзвичайна обставина», – сказав один банкір, – «особливо для величезного проекту з надзвичайно ризикованою небезпечною технологією. Я був би дуже обережним, якби «BNP» не надавав позики. Щось це все дуже сумнівно – я був би дуже, дуже обачливим».

Чамінда Джайанетті
03 липня 2008 року

www.ijonline.com