Атомна енергетика

Вестінґгауз програв контракт на поставку ядерного палива до Словаччини

Як повідомила управляюча компанія „Slovenskie Elektrarne”, російське відкрите акціонерне товариство „ТВЕЛ” («ТВЭЛ») втримало свою позицію у Словаччині, вигравши тендер на постачання ядерного палива для п’ятьох енергетичних блоків місцевих атомних електростанцій „Моховце" і „Богуніце” до 2015 року.

Ці АЕС було побудовано за російським проектом на базі реакторів типу ВВЕР-440.

„ТВЕЛ” також постачатиме паливо для третього і четвертого енергоблоків АЕС „Моховце”, які зараз перебувають у стадії будівництва, після того, як їх буде введено в експлуатацію.

„Ми залишаємося з „ТВЕЛ”. Ми маємо чудовий досвід співпраці з російськими виробниками ядерного палива”, – сказали представники прес-служби підприємства „Slovenskie Elektrane”.

Другий учасник тендеру – американська компанія „Westinghouse” („Вестінґгауз”) – висловила своє надзвичайне розчарування рішенням Словаччини. Під час інтерв’ю із спеціалізованим виданням „Nuclear Fuel” („Нйюкліер Фьюел”), речник компанії сказав, що „Westinghouse” тепер буде змушена піти з ринку палива для реакторів типу ВВЕР-400.

За словами речника, „ТВЕЛ” зробила Словаччині більш вигідну пропозицію, покладаючись на підтримку з боку державної корпорації „Росатом”, що забезпечує їй доступ до дешевого урану і об’єктів для його збагачення. У компанії „Westinghouse” немає таких конкурентних переваг.

Корпорація „Росатом” у свою чергу, сказала „Інтерфаксу” що словацькім атомним електростанціям постачається і постачатиметься паливо останнього покоління.

„Зараз триває п’ятий рік паливного циклу, а з наступного року піде шостий рік (повне перезавантаження реактора відбувається один раз на шість років – Інтерфакс), що навіть ще більше підвищить експлуатаційну ефективність палива”, – сказала державна корпорація.

Підприємство „Slovenskie Elektrarne” керує всіма атомними електростанціями у Словаччині. Власником контрольного пакету акцій є італійська компанія „Enel” (68%); решта акцій належить державі.

Участь у словацькому тендері була єдиною причиною того, чому компанія „Вестінґгауз” („Westinghouse”) донедавна зберігала лінію для виробництва палива для реакторів типу ВВЕР-440 на своєму заводі у Швеції.

Фінська АЕС „Ловііса” нещодавно відмовилася від палива для ВВЕР-440, яке виробляє американська компанія „Westinghouse”, надавши перевагу російському постачальникові.

Корпорація „ТВЕЛ” є одним з найбільших у світі виробників і постачальників палива для енергетичних і дослідницьких реакторів у Росії і закордоном. Паливо „ТВЕЛ” забезпечує роботу 17% атомних електростанцій світу. Компанія є 100%-им філіалом ВАТ „Атоменергопром”, в якому об’єднані всі цивільні підприємства атомної промисловості Російської Федерації.

„iStockAnalyst”