Атомна енергетика

Серйозні порушення вимог техніки безпеки в Олкілуото

Активисти Грінпіс на майданчику АЕС Олкілуото

Фінляндія, 13 серпня 2008 року – Конфіденційні документи, отримані організацією „Ґрінпіс”, показують, що у будівництві європейського реактора з водою під тиском (EPR) „Олкілуото-3” (ОЛ3) у Фінляндії не було дотримано елементарних правил техніки безпеки.

„Ґрінпіс” закликає до негайного завершення будівельних робіт на реакторі.
Незалежний експерт з ядерної безпеки доктор Гельмут Гірш [1] переглянув документи і зробив висновок, що порушення правил безпеки є „явним випадком недобросовісної практики і показником поганої культури безпеки”, і дає „підставу для серйозного занепокоєння щодо міцності будівлі реактора ОЛ3”, що підвищує ризик, пов’язаний із зовнішніми подіями, такими як землетруси, ударні хвилі від вибухів чи падіння снаряду.

Технічна документація, яка включає Технічні умови на зварювальні роботи, показує, що французький забудовник – компанія „Арева” („Areva”) допустила виконання зварювальних робіт протягом більш ніж року без ухвалених процедур. Якість зварних швів не було перевірено і не було взято проб з кожної партії зварних швів. Ураховуючи те, що кваліфікованого персоналу, який би контролював зварювання, як не було, так і немає, відсутність стандартів є навіть ще більш тривожною.

„У той час, як атомна енергетика є по суті небезпечною, ненадійна культура безпеки, що існує за французького підрядника – компанії „Арева” – і її субпідрядників, погрожує значним посиленням ризиків, пов’язаних із цією АЕС. Це не кондитерська фабрика – будівництво ядерної установки вимагає якомога більшої перестороги. Нехтування стандартами безпеки може бути катастрофічним”, – сказав активіст антиядерного руху „Ґрінпіс Фінляндія” Лаурі Милливірта.

Це найостанніша з серії помилок у будівництві розробленого Францією європейського реактора з водою під тиском „Олкілуото-3”. Незважаючи на те, що роботи розпочалися лише в 2005 році, європейський реактор з водою під тиском у Фінляндії більш ніж на два роки відстає від графіку, витрати подвоїлися у порівнянні із початковим кошторисом і було повідомлено про понад тисячу проблем, включно із бетоном поганої якості, бракованими зварними швами на захисній оболонці і основними складовими, що не відповідають встановленим критеріям.[2]. Наприкінці липня пожежа на будівельному майданчику завдала значних ушкоджень зовнішній і внутрішній структурі стін будівлі реактора [3].

Обидві існуючі європейські реактори із водою під тиском, що перебувають у стадії будівництва, – „Олкілуото-3” і „Фламанвіль-3” у Франції – потерпають від проблем безпеки, затримок і витрат, що стрімко зростають.  Незважаючи на це, президент Франції Ніколя Саркозі і державні підприємства „Арева” і „Électricité de France” (EDF) намагаються продати французькі реактори численним країнам, включаючи Бразилію, Канаду, Китай, Південну Африку, Туреччину, Великобританію і США.

Атомні енергетика підриває спроби зупинити зміну клімату, відвертаючи нагально необхідні ресурси від справжніх вирішень проблеми зміни клімату – відновлювальних джерел енергії і енергоефективності. Проект організації „Ґрінпіс” „Енергетична [Р]еволюція <http://www.greenpeace.org/climate> показує, що відновлювальні джерела енергії і більша енергоефективність можуть задовольнити половину світових потреб електроенергії до 2050 року без атомної енергетики.

Організація „Ґрінпіс” висвітлює будівництво „Олкілуото-3” та інші проблеми на атомних електростанціях компанії „Арева” у спеціалізованому ядерному онлайн-щоденнику „Нюкліер Ріекшн” („Nuclear Reaction”) за адресою http://www.greenpeace.org/nuclearreaction.

Контактні особи
Ян Беранек, активіст антиядерного руху „Ґрінпіс Інтернешнл”, +31 65 110 9558

Лаурі Милливірта, активіст антиядерного руху „Ґрінпіс Нордік”, +358 50 3625 981

Бет Герцфельд, прес-аташе „Ґрінпіс Інтернешнл”, +44 7717 802 891

Примітки

[1] Др. Гельмут Гірш (Helmut Hirsch) має приблизно 30-річний досвід в якості експерта в галузі атомної енергетики. Він працював на федеральний уряд Австрії, а також на державний уряд Німеччини і міські адміністрації. З 1990 року він є членом Дорадчого комітету з ядерних питань при Міністерстві охорони навколишнього се