Атомна енергетика

Турецька поліція заарештувала 30 активістів за мирний антиядерний протест

23 серпня 2008 турецька поліція заарештувала 30 міжнародних і місцевих турецьких активістів, які брали участь у мирній „лежачій” акції перед мерією міста Синоп. Поліція також заарештувала людей, які просто спостерігали чи стояли неподалік.

Ці протести скеровані проти планів щодо будівництва Ядерного технологічного центру в околицях Синопу. Учасниками є члени рухів за охорону навколишнього середовища зі всього світу. Вони хочуть привернути увагу до того, що ядерна енергетика є небезпечною, забруднюючою та дорогою. Замість інвестування в ядерну технологію Туреччині слід спрямувати свій величезний потенціал на сонячну і вітрову енергетику, а також на збільшення енергоефективності.

„Туреччина, здається, дуже боїться людей, що дізнаються про те, наскільки небезпечною є ядерна енергетика. Саме через це влада не допускає жодних протестів, особливо за участі іноземців. Ми серйозно занепокоєні відмовою у свободі слова в Туреччині”, – каже Ніклас Гартманн з Німеччини.

Нижче можна ознайомитися з прес-релізом, надісланим дещо раніше:

Прес-реліз 20-их зборів „Ecotopia” і мережі „Європейська молодь за дію” (EYFA)

Поліція погрожує вигнанням молодіжному екологічному табору „Ecotopia” у Туреччині

м. Синоп (Туреччина), 23 серпня 2008 року.

На цей момент учасники 20-их міжнародних екологічних зборів „Ecotopia” у Сарікумському заповіднику, що поблизу міста Синоп на турецькому узбережжі Чорного моря, очікують і готуються до примусового вигнання їхнього табору Жандармом (турецькою поліцією), яка вже присутня в особі секретних агентів і декількох машин.    

70 учасників з понад 30 країн мирно опиратимуться цьому неправомірному рейду. Офіційною підставою оголошеного вигнання було повідомлення про намір взяти участь у щотижневій дозволеній прес-конференції місцевої антиядерної ініціативи „SI.NYAD” (Sinop Nükleersiz Kent ve Yas,am Derneg(i)).

Близько 10 озброєних полісменів за наказом мера міста Синоп уже зробили наліт на табір в п’ятницю із погрозою примусового розігнання, якщо місце не буде звільнено протягом 3 годин. Пізніше цей строк було відкладено до наступного ранку. Два дні раніше, шість учасників табору разом із місцевими активістами були заарештовані під час акції перед офісом турецького Агентства з ядерної енергії (TAEK) у Синопі.

Після всього лише десяти хвилин роздачі листівок і тримання транспаранту на них було вчинено фізичний напад таємною поліцією без жодного завчасного попередження. Їх декілька годин протримали у поліцейському відділку і оштрафували за невиконання поліцейських наказів. Поліція також намагалася подавити місцевих жителів міста Ґерзе, які звернулися до табору „Ecotopia” щоби об’єднати зусилля проти вугільної теплової електростанції, яку планують побудувати в їхньому місті.         

„Ми шоковані поведінкою поліції і місцевої влади, які не допускають проведення жодного мирного протесту. Вони також постійно погрожують учасникам табору і відмовляють їм, як і місцевим жителям, у праві публічно висловлювати свою думку. Зараз вони заборонили табір наказом мера лише через те, що ми оголосили, що ми хотіли б взяти участь в офіційно дозволеному антиядерному протесті. Це не те, що ми вважаємо свободою слова!”, – каже Ленка Кукурова, представниця мережі „Європейська молодь за дію” (EYFA), що підтримує збори „Ecotopia”.

Ці протести скеровані проти планів щодо будівництва Ядерного технологічного центру в околицях Синопу. 20-ті міжнародні збори „Ecotopia” проходять цього року в Туреччині на підтримку місцевих рухів за недопущення ядерної енергетики в Туреччині. Учасники табору є членами рухів за охорону навколишнього середовища з усього світу. Вони хочуть привернути увагу до того, що ядерна енергетика є небезпечною, забруднюючою та дорогою. Замість інвестування в ядерну технологію Туреччині слід спрямувати свій величезний потенціал на сонячну і вітрову енергетику, а також на збільшення енергоефективності.

За більш докладною інформацією просимо звертатися до речника „Ecotopia” Ніколаса Гартманна за телефоном: 0090 5384943498

або надіславши листа за адресою: ecotopia@eyfa.org

Загальні відомості про EYFA і збори „Ecotopia” можна знайти, відвідавши веб-сторінки:

http://eyfa.org
http://ecotopiagathering.org/