Атомна енергетика

Громадськість засуджує пропаганду побудови АЕС „Белене” в Болгарії

Софія, 22 вересня 2008 року – Болгарські і міжнародні неурядові організації сьогодні попросили Комісара ЄС з питань конкуренції Неелі Кроес (Neelie Kroes) провести розслідування процедур проведення тендеру на будівництво АЕС „Белене” на півночі Болгарії. Вони також виступили з критикою щодо пропагандистської війни, яку провадить уряд Болгарії для того, щоби приховати проблеми довколо проекту. Десять активістів подарували прем’єр-міністру Болгарії Сергію Станішеву іграшковий екскаватор, звертаючи увагу на те, що гра з ядерною енергетикою гає час, який можна присвятити серйозній енергетичній політиці.

Група з 18 болгарських і двох міжнародних неурядових організацій (1) надіслала листа Комісарові ЄС Кроесу із проханням провести розслідування тендерного процесу субпідрядників по проекту будівництва АЕС „Белене”. Якщо вірити заявам у пресі, договори субпідряду загальною вартістю близько 1 мільярда євро мають бути надані болгарським компаніям без проведення тендеру. Групи просять Комісара Кроеса провести розслідування, чи не порушує такий тендер законодавство ЄС про конкуренцію і чи він може надати ядерно-енергетичному проекту незаконну перевагу. Вони також висловлюють занепокоєння щодо можливої корупції і відсутності прозорості. „Це доказ того, що неможливо побудувати АЕС в межах звичайних правил”, – прокоментував Ян Гаверкамп, спеціаліст „Ґрінпіс” у сфері енергетики ЄС.

Ці твердження звучать як результат зростаючих фінансових проблем проекту. „Банки стомилися робити інвестиції у ядерні проекти через пов’язані із ними високі ризики”. Вартість проектів будівництва АЕС у Фінляндії і Франції стрімко зростає. Уряд Болгарії має величезні проблеми із знаходженням фінансування для АЕС „Белене”. Слід чітко зрозуміти, що відкриття дверей для корупції лише погіршить цю ситуацію”.

Прем’єр-міністр Болгарії Сергій Станішев та міністр економіки і енергетики Петар Дімітров офіціально розпочали будівництво на місці АЕС „Белене” лише тиждень тому. Громадські організації різко критикують спосіб, у який уряд Болгарії скористався можливістю розповсюдити пропаганду щодо АЕС „Белене”. „Урядова пропаганда слугує лише прикриттям для реалій проекту, який заглух через брак фінансів, плутанину у конструкції, сейсмічну активність в районі будівництва АЕС”, – сказав директор „Інституту політики захисту навколишнього середовища” – науково-дослідницького центру, розташованого у Софії – Петко Ковачев. „Соромно бачити, як уряд намагається маніпулювати фактами”.

За словами активістів, минулого тижня уряд розповсюдив хибні відомості щодо необхідності АЕС „Белене”, її користі для боротьби із зміною клімату, вартості проекту, позиції Європейського Союзу по відношенню до проекту, безпеки АЕС і щодо участі болгарських інженерів у проекті (2).

Гаверкамп з організації „Ґрінпіс” сказав: „Здійснюючи пропаганду у комуністичному стилі, болгарські посадовці роблять своїй країні величезну ведмежу послугу. Обираючи ядерний шлях, економіка Болгарії зараз зіштовхується із неймовірними фінансовими ризиками і величезними сумнівами щодо того, чи від АЕС „Белене” колись, якщо взагалі, буде одержано електроенергію. Тим часом швидкий і гнучкий розвиток енергетичного сектора повністю зупинився”. Ковачев додав: „Уряд намагається обдурити власний народ. Хвиля пропаганди минулого тижня є абсолютною ганьбою”.

Більш детальна інформація та ФОТО:

Ян Гаверкамп – активіст „Ґрінпіс” з питань енергетичної політики ЄС – тел.: +359 888 311 690,
+32 477 790 416 (цього тижня в Болгарії), e-mail: jan.haverkamp at greenpeace.org

Петко Ковачев – Інститут політики захисту навколишнього середовища, Коаліція „BeleNE!”, CEE Bankwatch – тел.: +359 888 420 453, e-mail: petkok at bankwatch.org

Олексій Пасюк – Національний екологічний центр України
Тел.. 8 (044) 5070617 opasyuk at bankwatch.org

ПРИМІТКИ ДЛЯ РЕДАКТОРА

(1) Коаліція „BeleNE” складається з Національного руху “Ekoglasnost”, “Ekoglasnost” Монтана, Центру екологічної освіти та інформації, Асоціації „Земля назавжди” – Свіштов, Комітет еколого-економічного захисту Свіштова, Фонду сільського господарства і навколишнього середовища – Плевен, Екологічної асоціації „За Землю”, ЕКО-

КЛУБУ 2000, Екологічної асоціації „Деметра”, ГеоЕкоКлубу „Академіка” Веліко Тарново, Інституту політики захисту навколишнього середовища, ІнфоЕКОклубу-Враца, Центру екологічного законодавства, Регіонального руху „ЕкоСхідЗахід”, Об’єднання експертів по парках і ландшафту, Регіонального об’єднання фермерів – Вальхедрум, Асоціації „Цивільна альтернатива” – Елін Пелін, Екологічної асоціації „Тетіда” – Благоевград.

Міжнародними організаціями є „Ґрінпіс” і CEE Bankwatch Network

(2) Групи осуджували уряд за розповсюдження хибної інформації щодо:

– потреби в АЕС „Белене”. Замість зупинки чотирьох енергоблоків у Козлодуї, Болгарія все ще є крупним експортером електроенергії в регіоні. Інформаційному агентству „Фокус” міністр енергетики Дімітров заявив минулого тижня, що Болгарія заробляє на експорті електроенергії стільки ж, скільки вона заробляла до закриття АЕС „Козлодуй-3” і „Козлодуй-4”. Болгарія до того ж може покращити свою позицію шляхом інвестування в енергоефективність, децентралізоване комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та шляхом мотивування інвестицій у відновлювальні джерела енергії. Казати, що „Балкани потерпають від систематичної недостачі ядерної енергії” (як сказав прем’єр-міністр Станішев інформаційному агентству „Фокус”), є фактично неправильним. Вони потерпають від систематичної нестачі відповідної енергетичної політики.

– Белене і клімат. Якщо вірити інформаційному агентству „ВТА”, Станішев сказав минулого тижня, що „Без розвитку ядерної енергетики неможливо зупинити негативну зміну клімату”. Насправді ж, такі проекти як АЕС „Белене” є перешкодою для інвестицій у гнучкі сучасні енергетичні структури, що ґрунтуються на ефективності, децентралізації і відновлювальних джерелах енергії, а отже перешкоджають вирішенню проблеми зміни клімату. Організація „Ґрінпіс” чітко продемонструвала це на прикладі свого сценарію енергетичної [р]еволюції. На відміну від цього, уряд Болгарії ніколи не здійснював жодного планування варіантів розвитку подій за впливу (відсутності) своєї енергетичної політики. Зі сценарієм енергетичної [р]еволюції можна ознайомитися, відвідавши веб-сторінку http://www.energyblueprint.info

– Вартість АЕС „Белене”. Станішев сказав минулого тижня, що в 2007 році Болгарія витратила 70 мільйонів левів на ядерне паливо і понад три мільярди левів на нафтопродукти. „Через це важливо зробити ставку на ядерну енергетику як на більш економічно вигідну для промисловості”. Окрім того, що ядерна енергетика не може замінити нафту, яка здебільшого використовується для транспорту, хімічної промисловості і опалення і фактично не для виробництва електроенергії, основна частина ядерного рахунку складається з вартості будівництва для АЕС. Уряд продовжує використовувати цифру у 4 мільярди євро, яка являє собою контракт на будівництво із компанією „Атомбудекспорт”, хоча він попереджає, що ця цифра може зрости через зростаючу вартість ресурсів. Він відмовляється назвати повну вартість будівництва, яка – якщо вірити комунальному підприємству „NEK” – становитиме близько 7 мільярдів євро.

– АЕС „Белене” і ЄС. За словами Станішева, „Проект користується повною підтримкою Європейського Союзу”. Європейському Союзу не дозволяється підтримувати атомну енергетику, оскільки це питання національного суверенітету, і він також ніколи публічно не підтримував АЕС „Белене”. Окрім того, важко дізнатися, що думає Європейський Союз, оскільки уряд Болгарії перешкоджає повному оприлюдненню Висновку Європейської Комісії за ст.ст. 41-43 Договору про Євратом. Єдина частина публікації, дозволена Болгарією, показує, що висновок Комісії ґрунтувався на відомостях, що значною мірою оскаржувалися, про сейсмічний ризик, які використовувалися в Оцінці впливу на навколишнє середовище.

– Безпека АЕС „Белене”. Міністр енергетики Дімітров заявив – за словами інформаційного агентства „Софія”, – що АЕС „Белене” буде атомною електростанцією третього покоління із нульовим ризиком відмов. Це просто не відповідає дійсності. Відмова з провини персоналу, запланований саботаж або напад, як і непередбачені технічні проблеми, залишають для кожної конструкції АЕС певний ризик.

– Участь болгарських інженерів у проекті. Прем’єр-міністр Станішев заявив: „Я пишаюся болгарськими інженерами-енергетиками, які в змозі розробити таку складну конструкцію” („ВТА”). Конструкцію АЕС розробили російські інженери. Насправді проект створить лише незначну кількість робочих місць для болгар, оскільки в країні є нестача достатньо освіченого і кваліфікованого спеціалізованого будівельного персоналу. У планах – привезти сотні працівників з Росії, Китаю і В’єтнаму для будівництва АЕС „Белене”.