Атомна енергетика

Дослідження: Світова атомна енергетика в занепаді

Київ, 23 вересня 2008 – Атомна енергетика відіграє все меншу роль в енергопостачанні світу. Про це свідчить дослідження «Стан світової ядерної енергетики у 2007», презентоване у Києві Національним екологічним центром України. Частка атомної енергії зменшилася у 21 країні світу з 31, де є атомна енергетика, а кількість працюючих реакторів зменшилася на 5 за останні п’ять років.

За інформацією МАГАТЕ, у світі наразі будується 32 реактори, що на 20 реакторів менше, ніж наприкінці 90-х. 12 з цих реакторів формально перебувають на стадії будівництва вже понад 20 років. Автори звіту залишаються переконані, що ніякого відродження атомної енергетики не буде, а очікується лише поступове зниження кількості ядерних реакторів. За їх висновками, основні проблеми атомної енергетики не було подолано і вони не даватимуть їй конкурувати на світовому ринку.

Згідно звіту, головними перешкодами на шляху відродження атомної енергетики є надмірні капітальні інвестиції з занадто довгим часом окупності, відсутність достатніх виробничих потужностей та досвідченого персоналу для будівництва нових блоків. Ілюстрацією цих проблем став пілотний проект франко-німецької кампанії «AREVA» – найбільшого в світі забудовника АЕС. «Арева» будує реактор третього покоління «Олкілуото-3» у Фінляндії де після трьох років будівництва відстає від графіку на понад два роки і перевищує бюджет щонайменше на 1,5 мільярди євро (50% бюджету).

«Заяви атомників про майбутнє атомної енергетики не в’яжуться з реальністю і вони так і залишаться лише маревом, – говорить Дмитро Хмара, координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України, – Не варто посилатися на фантастику під час формування енергетичної політики країни. Інвестуючи в атомну енергетику уряд, лише втрачає час і марно витрачає гроші платників податків.»

«Найдешевшою альтернативою будівництву нових енергетичних потужностей в Україні є інвестиції в енергозбереження. З однієї гривні інвестицій в підвищення енергоефективності можна отримати в три-чотири рази більше енергії і повернути гроші вже за рік-півтора. Звичайно, це не йде в порівняння з атомною енергетикою, де інвестиції повертаються протягом десятиліть, якщо повертаються взагалі,» – говорить Дмитро Хмара.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Олексій Пасюк, Дмитро Хмара
тел/факс: +380 44 5070617 , dmytro.khmara at necu.org.ua
Національний екологічний центр України. www.necu.org.ua

Примітки:

1. „Звіт про стан світової ядерної промисловості за 2007 рік” (‘World Nuclear Industry Status Report 2007’) підготував провідний фахівець в галузі енергетики Майкл Шнайдер (Mycle Schneider) (Париж) за участі Ентоні Фроґґатта (Antony Froggatt) (Лондон) на замовлення фракції Зелених Європарламенту. Електронна версія https://atom.org.ua/?p=303

2. Сумарна встановлена потужність 436 блоків, що працювали в світі в 2000 році, становила менше 352 ГВт. Наприкінці 2007 року у світі працювали 439 блоків – тобто на один менше, ніж у 2004-му, і на 5 блоків менше, ніж в історичний максимум в 2002 році – що склав 371,7 ГВт потужності. Це помітно відрізняється від прогнозу у 4450 ГВт на 2000 рік, зробленого Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ) в 1974 році.

3. На опалення і освітлення одного квадратного метра житлової, офісної або виробничої площі в Україні витрачається у 6-7 разів більше енергії ніж у країнах ЄС. За самими скромними підрахунками в даному секторі є потенціал для економії до 50 відсотків енергії.

4. Ринок сонячної енергетики зростає на 30% щорічно вже кілька років поспіль. За попередніми розрахунками у 2007 році у Світі встановлено майже 20 ГВт вітрової енергії у порівнянні з менш ніж 2 ГВт атомної.