Атомна енергетика

Російська компанія виявилася єдиним учасником на турецькому ядерному тендері

akkuyu20081001Тендер на будівництво атомної електростанції, якого з нетерпінням очікували в Туреччині, вчора одержав лише єдиного учасника, що зруйнувало надії на швидке будівництво першої для Туреччині атомної електростанції.

Єдиним учасником виявилася російська компанія „Атомбудекспорт” із місцевим партнером – компанією „Парк Груп” („Park Group”). На тендері було одержано шість конвертів, п’ять з яких містили лише звиклі листи із подякою комісії і лише один з яких містив фактичну пропозицію. Компаніями, які надіслали листи подяки, але котрі відмовилися від участі в тендері, були „Атомік Енерджі ов Канада Лімітид” („Atomic Energy Of Canada Limited”) (Канада), „Суез Трактебель” („Suez Tractebel”) (Франція-Бельгія), „Юніт Інвестмент Ен.Ві.” („Unit Investment N.V.”) (Нідерланди), „Гаттат Холдінг” („Hattat Holding”) (Туреччина) і „Ак Енерджі”(„Ak Enerji”) (Туреччина).

Це був четвертий тендер на будівництво АЕС в регіоні Аккуйу (Akkuyu) південної провінції Мерсін (Mersin), який проводила турецька компанія „Тьоркіш Електрісіті Трейдінг енд Контрактінг Компані” (TETA?). До кінцевого строку подання оферти запит технічних умов для тендеру зробило тринадцять компаній. Проте деякі вимагали додаткового часу і відміни тендеру через погіршення світових фінансових умов.

У понеділок прем’єр-міністр Ресеп Таййіп Ердоґан (Recep Tayyip Erdo?an) виключив можливість будь-якої відстрочки. Лише з єдиною пропозицією тендер ризикує бути скасованим учетверте.
Згідно із нормами, що регулюють тендерні пропозиції, оферта „Атомбудекспорту” включала три документи: один – для подання пропозиції, один – для виконання протоколів безпеки і один – для остаточної цінової пропозиції. Оферту „Атомбудекспорту” буде оцінено з метою визначити, чи компанія задовольняє необхідним умовам, і після цього її буде передано на затвердження Агентству з атомної енергії Туреччини.

Відтоді Агентство з атомної енергії Туреччини матиме 15 днів для прийняття рішення щодо цієї оферти. Після затвердження Агентством, остаточну оферту буде передано на затвердження Кабінету міністрів.

Уряд Туреччини висловив свою рішучість щодо атомної енергетики, незважаючи на опозицію атомним електростанціям через екологічні фактори і занепокоєння щодо безпеки. Туреччина планує задовольняти щонайменше 8% своїх потреб в електроенергії за допомогою атомних електростанцій до 2020 року і 20% – до 2030 року.

АЕС „Аккуйу” на узбережжі Середземного моря має планову потужність у 4000 МВт. Згідно із рекомендаціями по тендеру, проект буде надано компанії, що пообіцяла протягом 15 років продавати країні найдешевшу електроенергію.

Туреччина, яка є нетто-імпортером газу і нафти, імпортує майже 67% своїх енергоресурсів, – показник, який, як очікується, до 2020 року досягне 75%. Протягом наступних декількох років енергоспоживання країни має щороку зростати на 8%. Туреччина сподівається, що атомна енергетика зменшить її залежність від зарубіжної електроенергії і задовольнить її енергоспоживання, що зростає.

Туреччина обіймає друге після Китаю місце за темпом росту споживання природного газу і електроенергії, і уряд відчайдушно хапається за альтернативні джерела енергії з метою задоволення енергоспоживання, що зростає, і для уникнення нестачі електроенергії. Енергоспоживання Туреччини щороку зростає приблизно на 8%, що разюче відрізняється від енергоспоживання в Європі, яке зростає дуже повільними темпами – приблизно на 1% на рік.

Згідно із звітами Міністерства енергетики і природних ресурсів, для задоволення свого енергоспоживання, що зростає, до 2020 року Туреччині необхідно зробити інвестиції в розмірі 70 млрд. доларів США у мережі виробництва і розповсюдження електроенергії. Передбачається, що чистий імпорт електроенергії у 2008 році досягне 46-47 млрд. доларів США.

http://www.todayszaman.com/tz-web/detaylar.do?load=detay&link=154244