Атомна енергетика

Болгарія робить вливання у розмірі 300 млн. левів в АЕС „Белене”

Як заявила урядова прес-служба, Кабінет міністрів Болгарії планує вкласти 300 мільйонів левів у „Національну електричну компанію„ (NEK) для покриття витрат проміжної стадії будівництва атомної електростанції поблизу міста Белене на річці „Дунай”.

Гроші буде надано в якості збільшення статутного капіталу NEK, яка зараз є частиною „Болгарського енергетичного холдінгу” (БЕХ), який Кабінет міністрів створив у вересні 2009 року шляхом об’єднання копалень „Маріца Ізток” („Maritza Iztok”), ТЕС „Маріца Ізток-2” („Maritza Iztok 2”) і NEK у холдінгову структуру компанії-постачальника газу „Булгаргаз” („Bulgargaz”).

Згідно із заявою прес-служби, перехідна стадія життєво важлива для успішного завершення проекту і закінчиться в грудні 2009 року. Завдяки виділенню 300 млн. левів, перехідну стадію будівництва АЕС „Белене” було забезпечено аж до її фінансового завершення до грудня 2009 року.

Вкладення грошей має на меті переконати банки в тому, що, коли уряд повністю забезпечує фінансову підтримку проекту, позичання коштів на будівництво майбутньої АЕС – справа безпрограшна. Як повідомило щоденне видання „Дневнік” („Dnevnik”), до кінця 2009 року NEK доведеться взяти на себе витрати в розмірі 450 мільйонів євро на устаткування електростанції.

Деяка частина фінансування надходитиме від німецької компанії RWE, яку було обрано раніше в жовтні для придбання 49%-ї частки у компанії, яка будуватиме та експлуатуватиме АЕС „Белене” після того, як вона запропонувала заплатити за цю частку 1 мільярд 275 мільйонів євро, причому ця сума зросте до двох мільярдів євро до моменту завершення будівництва АЕС в 2014 році. Вона також запропонувала NEK, якій важко було знайти банки, готові позичити кошти на АЕС „Белене” за нинішніх світових кредитних обмежень, позику в розмірі 550 мільйонів левів для фінансування проекту.

Очкується, що угоду буде підписано до кінця листопада, коли буде остаточно узгоджено умови контракту.

NEK буде власником решти 51%-ої частки в АЕС „Белене”, що, як сподівається уряд Болгарії, знову зробить країну потужним експортером електроенергії у Південно-Східній Європі, після того, як вона була змушена зупинити побудовані за часів СРСР реактори на своїй АЕС „Козлодуй” до приєднання до Європейського Союзу в січні 2007 року.

Реактори-близнюки, потужністю 1000 МВт, на АЕС „Белене” має побудувати російська компанія „Атомбудекспорт”, що контролюється газовою компанією „Газпром”, причому в якості субпідрядників виступають французька компанія „Арева” і німецька компанія „Сіменс”. Вартість будівництва було встановлено в розмірі чотирьох мільярдів євро, проте очікується, що загальні витрати становитимуть майже сім мільярдів євро, якщо не більше, враховуючи світові товарні ціни, що зростають.

АЕС зіштовхується із сильним опором з боку неурядових екологічних організацій, які стверджують, що місце будівництва АЕС „Белене” є небезпечним.

„SOFIA ECHO”