Атомна енергетика

Перевірка безпеки примусила зупинити шведську АЕС

oskarshamn20081028Швеція у вівторок зупинила один із своїх ядерних реакторів для перевірки стрижнів регулювання потужності реактора АЕС після того, як було виявлено тріщини у стрижнях на ідентичній АЕС, – повідомляє Управління радіаційної безпеки Швеції (SSM).

Управління сказало, що минулого тижня його попередили, що в результаті щорічної планової перевірки на АЕС „Оскаршамн” (Oskarshamn) на сході Швеції було виявлено тріщини у стрижнях регулювання потужності 3-го реактора, які використовуються для контролювання швидкості розщеплення урану і плутонію.

”Стрижень автоматичного регулювання є чимось на зразок педалі газу ядерного реактора”, – сказав AFP речник агентства Андерс Бредфолл (Anders Bredfall), додаючи „він безперечно слугує важливою функцією безпеки”.

Реактор „Оскаршамн-3” залишається зупиненим для подальших перевірок.

SSM відчуло, що результати перевірки є настільки тривожними, що воно наказало всім киплячим реакторам у Швеції – загалом шістьом – до четверга цього тижня надати звіти із зазначенням того, чи не спостерігали вони аналогічних проблем.

”Сьогодні зупинилася реактор „Форсмарк-3” (Forsmark 3) (також на східному узбережжі) для того, щоби подивитися, чи немає на ньому тої ж проблеми, і через те, що ці два реактори в принципі ідентичні”, – сказав Бредфолл.

”АЕС „Форсмарк” прийняла абсолютно правильне рішення. Якщо існує непевність, безперечно слід зупинити АЕС і пересвідчитися, що такої проблеми немає”, – сказав він.

Жоден з інших реакторів, які одержали наказ про надання звітів з безпеки, не були аналогічні реактору „Оскаршамн-3”.

АЕС „Форсмарк” (Forsmark) зазнав критики з боку Управління радіаційної безпеки Швеції (SSM) за халатність у питаннях безпеки після того, як воно виявило, що вентиляційний отвір системи аварійного охолодження був закритий протягом року.Під час планової перевірки, яка відбувалася 18 серпня цього року, інспектори SSM виявили, що вентиляційний отвір системи аварійного охолодження у 2-му реакторі на АЕС „Форсмарк” на східному узбережжі Швеції був закритий від часу перевірки, яку вони проводили на АЕС роком раніше.

Вентиляційний отвір використовується для підтримки охолодження реактора в разі перебою в роботі звичайної системи охолодження.

Незважаючи на те, що SSM каже, що інцидент не є особливо серйозним, управління попередило, що воно може вказати на халатні процедури безпеки на АЕС.

”Ми вважаємо, що це серйозно, що АЕС „Форсмарк” не дотримувалася власних процедур безпеки. Ми бажаємо знати, було це поодиноким випадком, чи (загалом) недбальством, просто як таке могло статися”, – сказав речник SSM Андерс Бредфелл (Anders Bredfell).

”Це питання культури безпеки. Ми не задоволені тим, що сталося”, – додав він.

АЕС „Форсмарк” вже перебуває під особливим наглядом після декількох інцидентів, які 25 липня 2006 року призвели до порушення енергопостачання.

Перший реактор АЕС „Форсмарк” було негайно зупинено після тимчасової відмови (приблизно на 20 хвилин) двох з чотирьох резервних генераторів, які постачають електроенергію до її системи охолодження, причому деякі експерти натякають, що, буцімто, ледь-ледь було уникнуто катастрофічного розплавлення в реакторі.

АЕС „Форсмарк” сказала у п’ятницю, що вона планує переглянути свої процедури після такого виявлення.

Процедури „повинні працювати, коли ви виконуєте такий тип роботи”, – сказав Шведському радіо речник АЕС „Форсмарк” Клаес-Інґе Андерссон (Claes-Inge Andersson).

Проте Андерссон наполягав на тому, що закритий вентиляційний отвір був „поодиноким випадком. Ми постійно працюємо для забезпечення дотримання процедур та інструкцій”.

Cерйозні проблеми із безпекою шведських атомних електростанцій видаються безкінечною історією. Будучи занепокоєним численними шведськими новинами за останні два дні, я знайшов ці дві англомовні статті. Між іншим, АЕС „Оскаршамн” забруднила Балтійське море плановими викидами більше за реактори будь-яких інших країн, розташовані на узбережжях наших спільних вод – за останні 30 років. Проте АЕС „Форсмарк” за останні 20 років випередила АЕС „Оскаршамн”. Обидві ці електростанції мають викиди, рівень яких у 100 000 разів перевищує рівні викидів російських реакторів на узбережжі поблизу Санкт-Петербурга. Немає тако