Атомна енергетика

Україна не встигає створити резерв ядерного палива до кінця 2010 р.

spent_fuel200810291Міністерство палива і енергетики визнало, що Україна не встигає створити резерв ядерного палива до кінця 2010 р., передає “Комерсант-Україна”. За даними відомства, для формування запасу необхідно 3,6 млрд грн, з яких цього і наступного років буде виділено лише 450 млн грн. У результаті вже через два-три роки вартість електроенергії в країні може значно збільшитися.

Створити резерв ядерного палива планувалося до 2010 р., коли у зв’язку із введенням нових потужностей АЕС його вартість у світі виросте. У 2007 р. Кабмін дозволив “Енергоатому” здійснити перші закупівлі на суму 360 млн грн. Але кошти витрачені не були, і уряд не прийняв необхідні нормативні документи для створення резерву.

Сформувати резерв ядерного палива (включаючи урановий концентрат і паливні складання) Україні не вдасться і до 2010 р., заявила вчора начальник департаменту ядерної промисловості і енергетики Мінпаленерго Наталія Шумкова. Така ситуація загрожує енергетичній безпеці країни, вважає вона.

“Зараз для уряду пріоритетною є ціна на газ, а не на ядерне паливо, – зазначає член комітету Верховної ради з ПЕК Олег Зарубінський. – Тому в першу чергу Кабмін фінансуватиме НАК, щоб та змогла відшкодувати борг “Газпрому” для отримання прийнятних цін на газ на найближчий рік”. Згідно з оцінками незалежного експерта Кирила Чуйко, з урахуванням введення в експлуатацію нових потужностей АЕС в світі в 2011-2012 рр. ціна на уран і паливні складання може вирости на 40-45% (при середньорічному зростанні за останні п’ять років на 16,8%).

Для України, де на частку атомної енергетики, за даними Мінпаливенерго, припадає 47-48% обсягу виробництва електроенергії в країні, таке підвищення буде істотним. Через це вартість електроенергії виросте мінімум на третину.

Україна посідає шосте місце в світі з видобутку уранової руди, запаси якої перевищують 40 тис. т. Щорічно видобувається 800 т урану, що становить 30% від необхідного обсягу (2,5 тис. т). Єдиним підприємством з видобутку руди є Східний ГОК.

РБК-Україна