Атомна енергетика

Індійські атомники користуються кризою.

india20081030Індії бажає скористатися нагодами одержати ядерні реактори і забезпечити поставки урану, оскільки глобальна фінансова криза може сповільнити замовлення від інших країн.

„Теперішня глобальна фінансова криза цілком може бути неприємністю, яка виявиться благом”, – сказав сьогодні на конференції в Нью-Делі посол для спеціальних доручень прем’єр-міністра з питань атомної енергетики Шайам Саран (Shyam Saran).

„Невдовзі ми маємо побачити дещо на зразок ринку покупця в атомних електростанціях і урані як наслідок спаду в економці потужних держав”.Найгірша фінансова криза від часів Великої депресії штовхає світову економіку до спаду і спонукала уряди країн у цілому світі підкріпити свої банківські баланси. Це співпало із підписанням Індією ядерно-енергетичної угоди із США, яка завершила тридцятирічну заборону. Компанія „ДжейПіМоґан Чейз енд Ко.” („JPMorgan Chase & Co.”) цього місяця знизила свій прогноз цін на уран аж до 2010 року, посилаючись на те, що мораторій уповільнює розробку енергетичних проектів. Високі початкові капіталовкладення у проекти в сфері атомної енергетики можуть уповільнити так зване відродження атомної енергетики, – сказала компанія, що провадить операції з цінними паперами.„Це створює сприятливі умови для залучення Індії в амбіційну ядерно-енергетичну програму із одержанням найкращих умов”, – сказав Саран. „Цією нагодою не можна нехтувати, оскільки після завершення кризи це вікно, скоріше за все, закриється”.Минулого місяця Індія дістала право закупити обладнання в Групи ядерних постачальників (Nuclear Suppliers Group), яка обіймає 45 членів, оскільки вона намагається подолати нестачу електроенергії.

Отримання замовлень

Третя найбільша економіка Азії сказала, що потужність її АЕС до 2020 року зросте на 40 000 мегават. Договір із США прокладає шлях для компанії „Дженерал Електрік” („General Electric Co.”) та інших американських компаній для експорту обладнання для АЕС до Індії, і відмова від Групи ядерних постачальників дозволяє французькій компанії „Арева Ес.А.” („Areva SA”), російській корпорації „Росатом” та японській корпорації „Тошиба” („Toshiba”) намагатися отримати замовлення.

Монопольний виробник ядерної енергії – компанія „Nuclear Power Corp. of India Ltd.” – цього місяця сказав, що він планує до кінця цього року розмістити замовлення на цілих 2000 метричні тонни урану, що дорівнює майже п’ятій частині щорічного споживання Японії, для забезпечення поставок.

Це державне підприємство зараз провадить переговори щодо укладення довгострокових контрактів, а також готове інвестувати цілий 1 мільярд доларів США у купівлю часток аж у чотирьох уранових копальнях за кордоном, – сказав голова компанії Шрейанс Кумар Джаін (Shreyans Kumar Jain).

Індія сподівається погодити довгострокові угоди на поставку урану з Казахстаном, Узбекистаном та Нігером, – сказав Саран. За його словами, вона також вивчає проект спільного видобутку урану із Монголією.

З січня 2006 року ціни на уран впали до найнижчого рівня, оскільки комунальні підприємства стримували закупівлі, очікуючи, щоби вартість цього металу, який використовується в якості палива для ядерних реакторів, продовжувала знижуватися, – сказала 13 жовтня компанія „TradeTech LLC”, яка надає послуги в сфері ціноутворення.

Ціни на уран

Вартість урану впала на 37% від найвищої цьогорічної позначки, що становила 75 дол. США за фунт, оскільки фонди перестали займатися сировинними товарами, будучи занепокоєними, що економічний спад у США може уповільнити нові будівництва та економічний підйом.

Спотові ціни цього року можуть в середньому дорівнювати 65,98 дол. США за фунт, що є меншим за попередній прогноз, якій становив 69,62 дол. США, – сказала у своїй доповіді компанія „ДжейПіМорґан” („JPMorgan”). Вона зменшила свої прогнози на 2009 рік на 14% до 64,75 дол. США і прогноз на 2010 рік – на 4,7% до 71,50 дол. США. Компанія „ДжейПіМорґан” залишила свої довгострокові прогнози цін на уран без змін – на рівні 65 дол. США за фунт.

Індія планує витратити цілих 14 мільярдів дол. США на закупівлю ядерних реакторів в таких постачальників, як „Арева”, „Дженерал Електрік” і „Вестінґгауз Електрік Ко.” („Westinghouse Electric Co.”), – сказав Джаін 8 вересня в одному із попередніх інтерв’ю.

Уряд може розглянути допуск приватних компаній в ядерну промис
ловість, – сказав Саран.

Нормативно-правове регулювання, дозвільна процедура

„Допуск приватного бізнесу до ядерно-енергетичного сектору безперечно дасть поштовх більш швидкому розширенню”, – сказав Саран. „Проте це вимагатиме внесення змін до Закону „Про атомну енергію” і створення набагато більш конкретизованої нормативно-правової і дозвільної системи. Уряд може у відповідний час рухатися в цьому напрямку”.

Країні необхідно якомога скоріше внести зміни в законодавство, – сказав речник Конгресової партії, яка очолює уряд правлячої коаліції, Абгішек М. Сінґхві (Abhishek M. Singhvi).

Цілих 2 трильйони рупій (41 млрд. дол. США) вимагається на встановлення атомних електростанцій потужністю 20 000 мегават протягом наступних двох десятиліть, сказав сьогодні Сінґхві на конференції в Нью-Делі.

„Де ви дістанете кошти на усе це, якщо не завдяки залученню приватних учасників ринку?”, – сказав Сінґхві. „Такий величезний обсяг будівництва, реактори, інвестиції, переважно шляхом іноземних прямих інвестицій та з інших джерел, мають призвести до деякого росту у ці важкі і лихі часи”.

Індії необхідно розглянути видачу „глобальної” ядерної облігації для часткової оплати будівництва електростанцій, – сказав Сінґхві.

Якщо вірити Організації економічного співробітництва і розвитку, ядерні реактори до 2050 року можуть виробити більше 1/5 електроенергії світу від поточних 16%. Як сказала організація 16 жовтня, для досягнення цього рівня щороку між 2030 і 2050 роками необхідно буде будувати 54 реактори.

У червні по всьому світі будувався 41 реактор, причому середня тривалість будівництва становила 62 місяці, – сказала ОЕСР.

Якщо вірити Світовій ядерній асоціації, було ухвалено понад 90 нових АЕС, які зараз перебувають на стадії планування, у той час, як пропонується щонайменше вдвічі більше.

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601091&sid=aK9bAFtuXGiM&refer=india

Субраманіам Шарма (Subramaniam Sharma)

Контактна інформація автора статті: Субраманіам Шарма у Нью-Делі
Адреса електронної пошти: ssharma@bloomberg.net.
Остання актуалізація: 21 жовтня