Атомна енергетика

Атомна енергетика не може задовольнити енергетичні потреби Європи і зупинити зміну клімату

atom20081110Атомна енергетика не в змозі задовольнити енергетичні проблеми Європи, а натомість обтяжує країни витратами, що стрімко зростають, і являє собою величезну загрозу для навколишнього середовища, – сказала організація „Ґрінпіс” на зустрічі, присвяченій атомній енергетиці, яка відбулася в Братиславі за спонсорської підтримки Європейського Союзу.

У своїй вступній промові директор „Ґрінпіс-ЄС” Йорґо Рісс (Jorgo Riss) сказав: „Час подивитися в обличчя правді щодо атомної енергетики. Її внесок у задоволення майбутніх енергетичних потреб Європи і у боротьбу із небезпечною зміною клімату може бути лише дуже незначним, і може потягнути за собою величезні витрати – ба й навіть більші загрози –, і в будь-якому разі може надійти занадто пізно. Дебати довкола атомної енергетики – це відволікання уваги від того, що необхідно зробити сьогодні в інтересах захисту навколишнього середовища та енергетичної незалежності Європи”.

Міжнародне енергетичне агентство та Агентство з ядерної енергії передбачають, що навіть чотирьохкратне зростання виробництва ядерної енергії в Європі до 2050 року призведе до лише 4%-го скорочення викидів парникових газів з 50-80%-го скорочення, яке вимагається в цілому світі для уникнення найгірших наслідків зміни клімату. Таке значне поширення атомної енергетики вимагатиме інвестування приблизно 6 трильйонів євро.

Атомна енергетика не лише не здатна допомогти віднайти рішення, вона також вносить невирішені проблеми високотоксичних ядерних відходів та розповсюдження ядерної зброї.„ЄС повинен вивести нас з ядерного віку у 21-е століття. Не можна просто десятиліттями замовчувати наявність ядерних відходів, а потім дивуватися, що несталі держави хочуть збагачувати уран на вашому подвір’ї. Найбільш економічно доцільним та реалістичним варіантом вирішення питання енергетичної безпеки та зміни клімату є система, що ґрунтується на відновлювальних джерелах енергії та енергоефективності”, – сказав активіст руху „Ґрінпіс-ЄС” проти брудної енергетичної політики Ян Гаверкамп (Jan Haverkamp).

План енергетичної революції, опублікований минулого тижня організацією „Ґрінпіс” спільно із Європейською радою з питань відновлювальних джерел енергії, демонструє, що до 2050 року, якщо поступово відмовитися від існуючих ядерних реакторів, викиди можна скоротити на 50%.

Поступова відмова від атомної енергетики і технології відновлювальних джерел енергії могли б принести світовій економіці щорічне заощадження паливних витрат в розмірі понад 590 мільярдів євро.

Примітки:

Європейський форум з атомної енергетики – це захід, потрапити на який можна лише за запрошенням, започаткований Європейською радою у 2007 році для сприяння дебатам щодо ролі атомної енергетики серед усіх зацікавлених сторін. Ядерний сектор значно домінує на форумі.

План Міжнародного енергетичного агентства вимагає будівництва 32 нових ядерних реакторів від нині до 2050 року. Агентство з ядерної енергії передбачає будівництво 320 реакторів до 2030 року, а надалі щороку 57 реакторів між 2030 і 2050 роками. Якщо розказати правду: у 1980-их роках – десятиліття найбільшого росту атомної енергетики – промисловість щороку будувала близько 17 великих реакторів.

Ґрінпіс, Енергетична революція – Перспективи сталої світової енергетики http://www.energyblueprint.info

Ян Гаверкамп – активіст руху „Ґрінпіс-ЄС” проти брудної енергетичної політики

+32 477 790416 (моб.),

jan.haverkamp@greenpeace.org