Атомна енергетика

Ядерне паливо без ліценцензії

puaes20081215Заяви Енергоатома про готовність ПУАЕС до використання американського палива Westinghouse – це фікція. Державний комітет ядерного регулювання (ДКЯР) не видавав ліцензію на використання палива від цієї компанії. Але, стверджується в статті, вже є підписаний контракт між Енергоатомом і компанією Westinghouse про поставки з 2011 по 2015 рік!

До стверджень в статті слід ставитись критично, бо там йдеться, що Україні потрібні нові ядерні проекти з Росією, що нам потрібні довгострокові контракти по ядерному паливу, але це явно є хибним шляхом, оскільки робить на с ще більше залежними від ядерної енергетики, від Росії і відволікає нас від дешевих і безпечних альтернатив – енергоефективності і відновлювальних джерел енергії.

Дзеркало тижня: “Ланцюгова реакція. Ядерна енергетика не повинна розвиватися за газовим сценарієм”

Уряд Юлії Тимошенко, з приходом якого намітився справжній прорив в українсько-російських відносинах, останнім часом трохи знизив високі темпи співробітництва. Є значні зрушення за всіма стратегічними напрямами взаємодії, але до підписання конкретних довгострокових домовленостей справа поки що не дійшла. На жаль, крім газової галузі, не створено довгострокової бази співробітництва з Росією й у ядерній енергетиці.

Як стало відомо «Дзеркалу тиж­ня», не буде виконано доручення українсько-російського міжурядового комітету з економічного співробітництва про підписання до кінця грудня 2008 року контрактів із РФ на закупівлю ядерного палива для українських АЕС на 2009-й і після 2010 року. «Ми очікуємо підписання в лютому», — повідомило джерело в Мінпаливенерго.

Основна проблема полягає в непродуманій політиці України з диверсифікації поставок енергоресур­сів. У Москві не розуміють, чому Київ у такому поспіху, без тендера підписав у березні 2008-го контракт на поставку в 2011—2015 роках американського ядерного палива.

Причому українська сторона зобов’язалася закуповувати те, чого немає. Адже випробування палива компанії Westinghouse так і не завершено. Як заявила голова Державного комітету ядерного регулювання Олена Миколайчук, комітет так і не зміг побачити документи для ліцензування цих зборок. Зате Південно-Українська АЕС рапортує про успішне проходження третьої паливної кампанії шістьма американськими тепловидільними зборками (ТВЗ) і перехід на четвертий цикл.

Умови й результати кваліфікації палива Westinghouse не відомі не тільки українському регуляторові, а й ВАТ «ТВЕЛ» (РФ), чиї зборки працюють в одній зоні з американськими. Російські фахівці як з палива, так і з реакторів на майданчик Південно-Української АЕС допущені не були. Це видається дивним, адже компанія «ТВЕЛ» неодноразово заявляла про зняття гарантій у разі спільної експлуатації касет різного виробництва. І це рішення залишається в силі.

Як можна переконати росіян змінити свою позицію, якщо тільки не залучити їх до досліджень? А поки що російська сторона «допомагає» випробовувати продукцію конкурентів тільки тим, що забезпечує додаткову жорсткість американських зборок, що працюють у найслаб­ших зонах в оточенні російських ТВЗ, які довели свою міцність.

У Росії однозначно сприймають українсько-американський проект як політичний. Мовляв, недаремно ж свого часу підписання контракту приурочили до візиту в Україну президента США Джорджа Буша. Зате з російським контрактом чомусь зволікають, хоча він уже давно перебуває на розгляді в Києві.

Більшість експертів упевнені, що підписання такого документа з Росією до 2025 року важливе передусім для України — як гарантія забезпечення економічно ефективним і безпечним паливом. Застосовувана формула ціни вигідна Києву з огляду на значне падіння цін на уран. Крім того, відпрацьована давальницька схема поставок українського урану також знизить вартість ядерного палива.

Радник генерального директора Інституту підтримки експлуатації АЕС Нур Нігматуллін переконаний, що в ядерній енергетиці ігор у політику бути не повинно. «Якщо ми говоримо про ядерне паливо, то тут основним питанням є безпека й ціна. За моєю інформацією, вартість американського ядерного палива вища за вартість російського, — сказав експерт. — Адже чому «Те­мелін» (АЕС у Чехії. — І.С.) відмовився від американського палива — з суто економічних міркувань. А ми що, розумніші?» Н.Нігматуллін також підтрим