Атомна енергетика

Будівництво болгарської АЕС «Белене» розпочнеться не раніше другої половини 2009 р.

belene200812171Будівництво болгарської АЕС «Белене» може розпочатися лише у другій половині 2009 р. після отримання офіційного дозволу з боку Агенції з ядерного регулювання.

Це оголосив голова Агенції, Сергій Цочев, під час проведення тематичного семінару в суботу.

«Атомекспортстрой» – російська компанія, що здійснює будівництво АЕС – має найближчими днями надати усі документи за проектом», – пояснив пан Цочев.
«Після цього Агенція має прийняти остаточне рішення протягом дев’яти місяців», – додав він.
Технічну експертизу проекту проводитимуть три компанії – болгарська, німецька та французька.Символічний старт будівництва АЕС поклав на початку вересня прем’єр-міністр Болгарії Сергій Станішев. За словами Станішева та міністра енергетики та економіки Петара Дімітрова, будівництво АЕС приведе до «відродження атомної енергетики Болгарії».
«Цей проект є найбільшим промисловим проектом в Болгарії за останні вісімнадцять років» – сказав прем’єр-міністр, якому ця подія явно не була байдужа. Він порівняв долю АЕС «Белене» із загальним станом економіки країни у пост-комуністичний перехідний період після 1989 р.

У 1990 р. проект було заморожено у зв’язку з протестами місцевих жителів та захисників навколишнього середовища, а також з тим, що уряд Болгарії не мав достатньо коштів для продовження будівництва.

Президент компанії «Атомекспортстрой» Леонід Резніков запевнив громадян, що будівництво АЕС не буде коштувати більше раніше узгодженої суми розміром майже 4 млрд. євро, але вартість проекту зросла більш як на 1 мільярд євро ще до початку фактичного будівництва.

За словами генерального директора болгарської Національної електричної компанії Любомира Велкова, під час будівництва буде створено більше 10 тис. робочих місць, та 2 тис. спеціалістів будуть постійно присутні на першому блоці потужністю 1000 МВт після завершення його будівництва. Введення першого реактора АЕС в експлуатацію очікувалось в 2013 р., але проект вже затримується із-за технічних проблем з російськими реакторами.
13 грудня 2008 р

Ян Хаверкамп (Jan Haverkamp)
Активіст Greenpeace з питань енергетики
Експерт з питань енергетики у Центральній Європі
тел. (Брюссель): +32 2 27419 21
тел./факс (Чехія): +420 242 482 286
моб.тел. (Бельгія): +32 477 790 416
моб. тел. (Чехія): +420 603 569 243
e-mail: jan.haverkamp@diala.greenpeace.org