Атомна енергетика

Білоруси погрожують зірвати будівництво АЕС у свої країні.

belorusnpp20081217Жителі Островецького району (Гродненська область Білорусії), де, як очікується, буде побудована перша білоруська АЕС, виступили категорично проти цього проекту. Заява від імені 106 чоловік була направлена в представництва країн ЄС, в МАГАТЕ, а також президентові Білорусії Олександру Лукашенко.

У випадку якщо їх протест буде проігнорований, вони обіцяють звернутися до судів (як білоруських, так і міжнародних) “для захисту своїх законних вимог, запобігання радіаційній і екологічній катастрофі в Європі”.

На думку авторів звернення, атомна електростанція перетворить Островецький район в “чорну чорнобильську дірку, де відбуватиметься невідворотна мутація всього живого”. Вони побоюються, що результатом спорудження АЕС стане зростання числа ракових захворювань в довколишніх населених пунктах.

Жителі Островецького району також заявляють, що цей проект не зменшить, а, навпаки, збільшить енергетичну залежність Білорусії від Росії. “Адже уран, як нафту і газ, доведеться купувати в Росії”, – відзначають вони.

Нагадаємо, що Островецький майданчик (на півночі Білорусії) є пріоритетним місцем для будівництва атомної електростанції. Остаточне рішення про місце будівництва білоруські власті планують прийняти до кінця грудня. Перша білоруська АЕС, як повідомлялося, включатиме два блоки по тисячі мегават. Перший блок планується ввести в дію в 2016, другий – в 2018 році. Будівництво почнеться вже в 2009 році.

Проти проекту неодноразово виступали представники білоруської опозиції і громадські діячі. У свою чергу, Олександр Лукашенко заявив, що опозиція намагається отримати політичні дивіденди, “спекулюючи на радіофобії частини білоруських громадян”. За його словами, АЕС дозволить забезпечити країну дешевою електрикою і не представлятиме загрози для населення.