Атомна енергетика

Відкриття судової справи у зв’язку із затримкою будівництва провідного європейського реактора та пов’язаними із цим перевитратами

Запуск третього енергоблоку реактора «Олкілуото» запізнюється на 3 роки і перевищує бюджет на 1,5 млрд. євро. Компанія-забудовник вимагає відкриття арбітражного розгляду справи щодо затримки будівництва «Олкілуото-3».

В заяві фінської енергетичної компанії «Teollisuuden Voima Oy» («TVO») від 31 грудня йдеться про те, що консорціум «Арева-Сіменс» (Areva-Siemens) подав клопотання в арбітражний суд про відкриття судової справи у зв’язку із затримкою завершення будівництва реактора «Олкілуото-3» та пов’язаними із цим додатковими витратами.

За словами компанії «TVO», 30 грудня Міжнародна Торгова Палата повідомила компанію про подачу клопотання консорціумом, який займається будівництвом реактора ERP потужністю 1600 МВт на замовлення «TVO» згідно із угодою про будівництво «під ключ», за якою передбачена фіксована ціна проекту. «TVO» стверджує, що клопотання пов’язане із претензією, яку консорціум пред’явив компанії «TVO» раніше. Як стверджує компанія «TVO», представники компанії розглянули претензію і прийшли до висновку, що вона позбавлена суті.

Між компанією «TVO» та консорціумом «Арева» вже точилися дискусії щодо відшкодування перевитрат коштів за проектом та затримки завершення проекту. На думку представників «Арева», «TVO» повинна взяти на себе частину додаткових витрат, проте керівництво «TVO» заявляє, що компанія цього не робитиме. В жовтні «TVO» заявила, що запуск реактора відстає від графіка на три роки. Планувалося, що реактор буде здано в експлуатацію в травні 2009 року, проте проект з самого початку переслідували проблеми.

Крім того, консорціум «Арева-Сіменс» подав скаргу в арбітражний суд при Торговій Палаті Стокгольма на компанію «TVO» з вимогою, щоб остання взяла на себе частину перевитрат за проектом. Експерти оцінюють перевищення витрат в 1,5 млрд. євро. Початкова сума угоди становила 3,2 млрд. євро.