Атомна енергетика

«Протизаконний та небезпечний» реактор заради французької атомної промисловості

epr20090202Париж, «International», 30 січня 2009 року – “Ґрінпіс” засуджує заяву президента Франції, Ніколя Саркозі, зроблену вчора увечері, в якій йдеться про будівництво нового Європейського реактора з водою під тиском (European Pressurised Reactor (EPR)) в Пенлі (Франція). На переконання “Ґрінпіс”, будівництво ще одного реактора є абсолютно протизаконним та небезпечним.

«Це рішення було прийнято без проведення громадських слухань, відкритих торгів та аналізу потреб в електроенергії. У цього рішення немає інших пояснень крім того, що прийняли його із метою забезпечити великим контрактом атомну галузь, яка знаходиться в державній власності і характеризується низьким рівнем дотримання норм безпеки та охорони навколишнього середовища», – стверджує Ян Беранек (Jan Ber?nek), активіст антиядерного руху „Ґрінпіс Інтернешнл”.

«В період фінансової кризи, важливо зробити правильний вибір – і тому інвестиції у відновлювальні джерела електроенергії забезпечили б не лише охорону клімату і більш чисту енергетику, а також створили би більше і кращі робочі місця та справді стійку державну інфраструктуру.»

Два поточних проекти з будівництва реакторів ERP – в Олкілуото (Фінляндія) та Фламанвіль (Франція) – вже потерпають від хронічних проблем, відставання від графіку та перевитрат. Завершення будівництва реактора у Фінляндії спочатку планувалося на квітень 2009 року, проте зараз проект стоїть перед загрозою затримки щонайменше на три роки. Витрати за проектом уже подвоїлися та перевищили суму 5 млрд. євро. Виявлені серйозні проблеми пов’язані із будівництвом та дотриманням правил безпеки, проте галузь не винесла жодного уроку з цього досвіду. Ці ж помилки уразили і другий проект з будівництва ERP, який розпочався лише рік тому, проте який уже відстає на дев’ять місяців та відбувається із перевищенням свого бюджету на 20%.

«Не були розглянуті жодні інші альтернативи, такі як ефективне використання енергії або потенціал відновлювальних джерел енергії. Не проводилися порівняння із реактором в Пенлі за показниками витрат, впливу на навколишнє середовище, потреб, та інших аспектів», додає Яннік Русселет (Yannick Rousselet) активіст руху «Ґрінпіс Франція».

«Офіційне дослідження, яке було розпочате в кінці минулого року і метою якого є проведення аналізу енергетичних потреб Франції після 2020 року, все ще триває, тому немає жодних обґрунтувань будівництва нового реактора EPR. Навпаки, рішення влити величезну кількість коштів у будівництво іншого проблемного реактора відводить в сторону плани розширення чистої та відновлювальної енергетики, яка буде надзвичайно важливою для Франції та дасть змогу країні досягти цілей ЄС, встановлених на 2020 рік.

Франція уже є найбільшим експортером електроенергії в Європу, чистий річний обсяг експорту якої становить 60 терават*г, що дорівнює потужності чотирьох великих реакторів.

Атомна енергетика сповільнює вирішення проблем зміни клімату, відвертаючи терміново необхідні ресурси від виробництва енергії з відновлюваних джерел та справді енергоефективних рішень. В проекті «Ґрінпіс» Energy [R]evolution (1) йдеться про те, що виробництво енергії з поновлюваних джерел та посилене енергозбереження може забезпечити половину світових енергетичних потреб до 2050 року без залучення атомної енергії.