Атомна енергетика

Аварія в космосі становить ядерну небезпеку

satellite20090212Над Сибіром на висоті більше 800 км зіткнулися російський і американський супутники зв’язку. Про це повідомив офіційний представник Національного управління США з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA) Келлі Хамфріс.
Згідно з його відомостями, зіткнення телекомунікаційних супутників сталося у вівторок, 10 лютого.

Йдеться про російський супутник, який запущений у 1993 році і вважається таким, що не функціонує, і американський, який входив у глобальну систему мобільного зв’язку Iridium, що належить консорціуму на чолі з американською компанією Motorola. Останній був виведений на орбіту у 1997 році. Вага кожного із супутників складала понад 455 кілограмів.
За словами Хамфріса, американські фахівці вважають нинішній інцидент першим зіткненням непошкоджених космічних апаратів на орбіті. В результаті утворилися, як мінімум, дві великі «хмари» уламків.

Великої загрози Міжнародній космічній станції ці уламки, за висновками NASA, наразі не представляють, оскільки та обертається по орбіті, розташованій нижче, зазначив Хамфріс. Проте, підтвердив він, експерти NASA «продовжують аналізувати будь-які можливі ризики» МКС, викликані зіткненням супутників.

Про небезпеку зіткнення уламків з іншими супутниками, повідомляють представники російської ракетно-космічної галузі.
За їх словами є загроза зіткнення уламків з забороненими російськими супутниками, які мають на боту ядерні реактори, що може призвести до появи на орбіті поясу радіоактивних уламків.

Хоча офіційна версія Роскосмосу інша: «У Роскосмосі немає інформації про цей випадок, але, ймовірно, супутники дійсно могли зіткнутися, оскільки знаходилися на дуже близьких орбітах. Варто зазначити, що Роскосмос не втратив жодного апарату, а значить, з російського боку це міг бути супутник військового призначення, який відстежується системою контролю космічних військ», – сказав прес-секретар Роскосмосу Олександр Воробйов. «Для МКС уламки, що утворилися при зіткненні, загрози не представляють», – підкреслив він.

Відповідно до даних NASA, у минулому було зареєстровано чотири випадки зіткнення на орбіті космічних апаратів. Тоді зазнали зіткнень невеликі супутники і «космічне сміття» у вигляді елементів ракет, які відслужили своє.

http://pik.org.ua/news/2009/2/12/230690.htm