Атомна енергетика

«GDF Suez» припиняє участь в будівництві болгарської АЕС Белене

gdf_suez_belene20090225Бельгійська компанія «Electrabel», яка є дочірньою компанією французького енергетичного концерну«GDF Suez», ухвалила рішення про вихід із проекту будівництва атомної електростанції «Белене» в Болгарії. «Electrabel» проводила переговори щодо участі в 49% пакеті акцій болгарської АЕС вартістю 4 млрд. євро, яким володіє німецька енергокомпанія «RWE».

Болгарія проводить будівництво атомної електростанції потужністю 2000 МВт. Вартість проекту зросла більш як на 1 мільярд євро ще до початку фактичного будівництва. Введення першого реактора АЕС в експлуатацію очікувалось в 2013 р., але проект вже затримується із-за технічних проблем з російськими реакторами.

«Ми вирішили не продовжувати участь у цьому проекті», – повідомив речник компанії «GDF Suez». «Ми встановлюємо стратегічні пріоритети серед різних проектів, які перебувають в розробці», додав він.

Компанія «RWE» підтвердила, що вона не досягла домовленості із «GDF Suez», але заявила, що продовжуватиме розробляти проект, як і планувалося. «В центрі уваги зараз фінансові, технічні, економічні та організаційні питання, і, звісно, питання безпеки стоїть на першому місці в усіх наших обговореннях», повідомив речник «RWE».

Джерела, які володіють інформацією про болгарський атомний проект, уже заявили, що глобальна фінансова криза та обмежена ліквідність надзвичайно ускладнили процес приваблення коштів, і ймовірно, дата запуску станції вийде за рамки запланованого терміну 2013-2014 років. В грудні «RWE» повідомила, що криза може створити проблеми для приваблення коштів необхідних для будівництва станції, але як і раніше компанія сподівається, що банки фінансуватимуть «Белене».

Болгарія втратила свої позиції провідного експортера енергії на Балканах після закриття старих радянських реакторів на АЕС «Козлодуй» на виконання умов вступу до Європейського Союзу в січні 2007 року.

Репортаж підготували Мюріел Боселлі та Віра Екерт, редактор Пітер Блекберн