Атомна енергетика

15-тисячна демонстрація проти використання атомної енергії в Німеччині

no_nuclear20090303Незважаючи на холоднечу та накрапання дощу, близько 15 тис. німецьких громадян вийшли на демонстрацію проти виробництва атомної енергії в четвер увечері, створивши ланцюг вогнів довжиною 52 км.

Маршрут об’єднував Брауншвайг, Вольфенбюттель та Зальцґіттер на півночі, тобто район, в якому розташовано два підземних звалища ядерних відходів в страшному занепадаючому стані, Ассе ІІ та Морслебе, і ще один, експлуатація якого повинна розпочатися в 2013 році, на шахті Конрад на околицях Зальцґіттера.

Хоча більшість демонстрантів – місцеве населення, проте на заклики профспілок, церков, правозахисних груп, органів місцевого самоуправління на демонстрацію, на знак протесту проти безвідповідального поводження із ядерними відходами, з’їхалися люди із усієї Німеччини, серед них представники товариств, компаній із навколишніх районів, фермери на тракторах.
Зв’язок між різними звалищами ядерних відходів в Німеччині було зображено ланцюгом вогнів. Люди тримали в руках палаючі факели та ліхтарі, а також використовували прожектори та вогнища у бочках. Аеронавти запалили пальники своїх аеростатів, а група активістів встановила палаючу шестиметрову фігуру у формі літери А загорнену в лахміття, просочене паливом.

Вздовж маршруту можна було побачити групи людей, танцюючих самбу, жонглерів із факелами та багато інших акцій. Настрій дійства було охарактеризовано як “фантастичний, грандіозний і незрівнянний”. Повідомляється, що проміжки між демонстрантами були менше трьох метрів, а в деяких місцях люди стояли пліч-о-пліч. “Це явна ознака того, що люди більше не приймають те, яким чином здійснюється утилізація ядерних відходів”, – говорить Урсула Шьонбергер із робочої групи шахти КОНРАД, яка виступає проти відкриття звалища ядерних відходів, запланованого на 2013 рік, на місці колишньої залізорудної копальні на шахті Конрад в Зальцгіттері, промисловому місті із населенням 112 тис. чол.

Учасників антиядерного руху особливо обурює нещодавно прийнятий закон, згідно з яким платники податків оплачуватимуть витрати пов’язані із ядерними звалищами, незважаючи на те, що відходи в них є продуктом енергогенеруючих компаній, які не платитимуть нічого.

Якщо витрати на захоронення відходів повністю закласти у ціну електроенергії, стверджують опоненти, то міф про дешеву ядерну електроенергію розвіється як дим.

Одна із учасників демонстрації, група РОБІН ВУД (ROBIN WOOD), заявляє, що наступні вибори в Німеччині зокрема будуть і голосуванням з приводу того, чи остаточний вихід із ядерної енергетики буде відкинуто, а схильні до проблем атомні станції залишиться в енергосистемі і продовжуватимуть виробництво відходів, для остаточного захоронення яких не існує жодного методу.

Стара калійна копальня, яка використовується як звалище, відоме під назвою Ассе ІІ, заповнюється з темпом 12 куб. метрів в день, породжуючи різного роду запитання з приводу безпечного збереження ядерних відходів протягом мільйона років.