Атомна енергетика

Атомна енергетика: небезпека, економічна недоцільність, радіоактивні відходи…

Атомній енергетиці
є кращі альтернативи!

Для виробництва електроенергії на атомній електростанції (АЕС) використовують радіоактивні речовини, опромінення від яких становить загрозу для всього живого. Найгірше, що людина не може почути чи побачити радіоактивне випромінювання, тому не відчуває загрози.

Безпечних реакторів не існує
Як свідчить офіційна статистика, несправності в роботі АЕС у світі стаються майже щодня. Деякі з них супроводжуються викидами радіоактивних речовин і завдають шкоди робітникам станцій, місцевим жителям та довкіллю.

Аварії можливі і на інших об’єктах атомної енергетики, починаючи з шахт видобування урану і закінчуючи сховищами відходів.

Небезпечне транспортування
Щороку через Україну транспортують понад 100 радіоактивних вантажів. Перевезення здійснюються переважно залізницею – тими самими шляхами, якими йдуть пасажирські потяги. Аварія потягу з радіоактивними відходами може зашкодити населенню в місцях, де немає радіоактивних підприємств.

Терористична небезпека
Атомні реактори будувались насамперед для виробництва плутонію для ядерної зброї. Технології, які застосовують в атомній енергетиці, можуть бути використані у військових цілях. Тому розповсюдження атомної енергетики значною мірою сприяє поширенню ядерної зброї у світі.

Об’єкти атомної енергетики є особливо привабливими для терористів, бо такі диверсії можуть мати надзвичайні наслідки.

Проблема радіоактивних відходів
Для виробництва 1 тони ядерного палива на поверхню дістають майже 3 000 тон радіоактивної уранової руди. Решта стає відходами.

При переробці 1 тони відпрацьованого ядерного палива утворюється більше 2200 тон радіоактивних відходів. Переробка не позбавляє відпрацьоване паливо радіоактивності.

Радіоактивні відходи недостатньо просто захоронити глибоко в землі. Їх необхідно зберігати у спеціальних контейнерах під постійним контролем фахівців, аж доки радіоактивні речовини не розкладуться на безпечні. Час розкладу становить від десятків тисяч до мільйонів років.

В Україні немає місця для остаточного захоронення відходів, тому їх зберігають у «тимчасових» сховищах, які розраховані, зазвичай, на 50 років.

Щороку кожна АЕС зумовлює появу понад 100 тисяч тон радіоактивних відходів.

Залежність від Росії
Україна лише частково забезпечує себе ураном і технологіями для атомної енергетики. Паливо для українських АЕС закуповують у Росії. Спроби купувати ядерне паливо в інших постачальників виявилися безуспішними, оскільки немає іншого налагодженого виробництва палива для реакторів радянського зразка, які працюють в Україні.

Створення власного виробництва ядерного палива є неможливим через його надзвичайно високу вартість. Світова спільнота також протидіє цим намірам, не бажаючи отримати ще одну країну, здатну самостійно виробляти ядерну зброю.

Економічна недоцільність
Атомна енергетика може працювати лише за умов державної фінансової підтримки. Тариф на вироблену АЕС електроенергію не покриває цілу низку необхідних витрат, зокрема на видобуток урану, на закриття станцій, на поводження з відходами тощо.

Усі ці витрати забезпечуються з державного бюджету і сплачуються платниками податків. Вартість будівництва лише одного атомного реактора перевищує річні витрати з бюджету України на освіту та медицину.

Узагальнені підрахунки свідчать, що за відсутності державного фінансування вартість однієї кіловат-години, виробленої на атомній станції, перевищує 1,5 гривні! Більше того, витрати на розвиток власного паливного циклу, захоронення мільйонів тон раніше накопичених радіоактивних відходів та закриття Чорнобильської АЕС не було включено в підрахунок.

Марно витрачає природні ресурси
Україні для користування ядерними реакторами не вистачає не тільки фінансових, а й природних ресурсів. Для роботи лише одного із 15-ти атомних блоків щогодини потрібно більше 120-ти залізничних цистерн прісної води. Регіони поблизу всіх українських АЕС постійно зазнають проблем із водою.

Запаси урану вичерпаються навіть швидше, ніж нафти чи газу. Згідно з останніми даними Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), урану у світі залишилось лише на 40 років.

Запаси викопних джерел енергії:

Не рятує клімат
Для припинення зміни клімату на Землі потрібно скоротити викиди парникових газів на 80% найближчими десятиліттями. Якби атомна енергетика могла допомогти, потрібно було б побудувати близько 2000 нових АЕС до 2050 року, тобто зводити новий реактор кожні 5 днів. Атомна промисловість не спроможна на таку швидкість.

Сьогодні на планеті працює 439 реакторів – на 1 менше, ніж 5 років тому. Протягом останніх 10-ти років у світі було побудовано лише 9 реакторів, а зупинено 10.

Атомна енергетика, як і інші загально поширені джерела енергії, теж відповідальна за викиди парникових газів, які руйнують клімат. В основному це відбувається під час видобутку і збагачення урану. Кількість викидів, спричинених атомною промисловістю, у майбутньому зросте у зв’язку зі збідненням родовищ урану та необхідністю видобутку більшої кількості супутніх порід.

Прямі та непрямі викиди СО2 для різних типів електростанцій:

Загрозливі старі реактори
З 2010 в Україні мали б почати закривати старі атомні реактори. Проте енергетики планують подовжити час роботи реакторів ще на 15 років. Таке рішення збільшує ймовірність аварій.

Старі станції потрібно закривати! Працюючи, вони продовжують накопичувати відходи і завдавати збитків державі.

Атомній енергетиці є кращі альтернативи!
Електрична енергія становить близько 12% енергобалансу держави. АЕС виробляють лише 6% від загального споживання енергії в Україні. Атомна енергія не обігріває помешкання українців та не рухає їхні авто!

Безперечно, Україна не зможе побудувати 15 нових реакторів до 2030 року, як прогнозує енергетична стратегія. Тому не варто марно витрачати час та гроші. Натомість потрібно підтримати більш реалістичні рішення – підвищення енергоефективності та нові джерела енергії.

Вітрова, сонячна та мала гідроенергетика разом з ефективнішим використанням енергії дозволять зупинити зміну клімату, забезпечити енергетичну незалежність та створити нові робочі місця.

Що саме Ви можете зробити?

Почніть економити енергію

  • Замініть лампи на енергоощадні;
  • Вимикайте техніку за допомогою вимикача після завершення роботи, не переводьте її в режим очікування (дистанційного управління);
  • Утеплюйте приміщення, щоб не використовувати електрообігрівачі;
  • Купуйте техніку найвищого класу енергозбереження (А, А+).

Виявляйте свою активну життєву позицію

Підтримуйте діяльність ініціативних груп і громадських організацій.
Напишіть листи до штабів політичних партій, які Ви підтримуєте на виборах.

 Завантажити буклет

За додатковою інформацією звертайтесь:
Національний екологічний центр України
А/С #89, 01025, Київ, Україна
www.necu.org.ua

Читайте більше про атомну енергетику:
www.atom.org.ua