Атомна енергетика

“Ренесанс ядерної енергетики? Мабуть, ні.”

nuclear_renesans20090514Протягом найближчих 10 років не варто розраховувати на будівництво більше ніж трьох нових станції – до такого висновку дійшли експерти у ході сесії з питань атомної енергетики під час конференції Brainstorm: GREEN, яка проводилася журналом FORTUNE.

Лаґуна Нігель (Laguna Niguel), Каліфорнія (Fortune):

«Три нових атомних електростанції протягом наступних 10 років – це максимум. До такої згоди дійшли експерти, які приймали участь у сесії з питань атомної енергетики у вівторок зранку під час конференції Brainstorm: GREEN, яка проводилася журналом FORTUNE. “Можливо п’ять”, – сказав один єдиний голос.

У будь-якому випадку, це мало схоже на ренесанс, про який ми читали лише кілька років тому. Що ж трапилося?

№ 1 – глобальна економічна криза. Оскільки сповільнюється економічна активність, спадає попит на енергоносії. Допомогло би більше автомобілів, які працюють на акумуляторах.

“Електромобіль, – стверджує генеральний директор компанії «NRG Energy», Девід Крейн (David Crane), – це кондиціонер 21-го століття.”

Проте, це можливо лише пізніше. На сьогодні ринок занадто малий, щоб спровокувати великий попит.

№ 2 – падіння цін на природний газ. Ціна 13,69 дол. США за тисячу кубічних футів, не лише ядерного, а й будь-якого альтернативного природному газу палива для виробництва електроенергії, виглядає цілком пристойною. При ф’ючерсній ціні на газ на рівні 3,48 дол. США, на якому вона трималася минулого тижня, економічні стимули дещо зміщуються.

№ 3 – різке скорочення кредитування. Зараз важко отримати великі кредити, незалежно від того, під проект якої інфраструктури його беруть, а враховуючи невизначеність в ядерній галузі, її кредитування майже неможливе.

Під знаком питання незмінно залишаються такі проблеми: Досі немає чіткого уявлення, куди ляжуть витрати на вуглець, чи отримаємо ми затвердження у Вашингтоні законопроекту про зміну клімату і якщо отримаємо, то коли; все ще зберігається невизначеність навколо урядової програми гарантування кредитів в ядерну галузь, яка, як вважається, має істотно важливе значення для розблокування приватних інвестицій; ага, ну і також, що ж нам робити з відходами?
Проект “ Юкка Моунтен” (проект централізованого сховище для відпрацьованого ядерного палива від АЕС США), скоріш за все, не буде реалізовано ніколи.

Який курс тримає нова адміністрація щодо ядерної енергетики? Гарне запитання. Президент не виступає проти використання атомної енергії, але і не є її активним прихильником.

“І хоча міністр енергетики США, Стівен Чу (Steven Chu), можливо, і не заперечує проти будівництва нових атомних станцій, – заявив один із учасників, висловлюючись без посилання на джерело, – однак Керол Браунер (Carol Browner), помічник президента Обами із спеціальних питань клімату, однозначно цього не підтримує.” “І саме Браунер є тією особою, яка визначає курс адміністрації” – додав цей учасник.

Журнал «Fortune», США:
http://money.cnn.com/2009/04/22/technology/nuclear.fortune/index.htm