Атомна енергетика

Компанію «EDF» звинувачують в шпигунстві за організаціями антиядерного руху

spying_nuce_ngo20090514За свідченнями, представленими під час судового розслідування у Франції, компанія «EDF», оператор французький атомної енергетики, заплатила слідчим за інформацію про антиядерні рухи Європи.

Слідство намагається з’ясувати чи контрольована державою група компаній потурала незаконним діям в рамках розвідувальної операції.
Під час розгляду справи було викрито підпільні угрупування комп’ютерних хакерів та приватних слідчих, які заявляють про те, що працювали на одну із найбільш шанованих компаній у світі. Слідство також піднімає питання про методи, що застосовувалися для забезпечення безпеки діяльності в атомно-енергетичній галузі у Франції та закордоном.

П’єр Франсуа (Pierre Fran?ois), заступник голови відділу служби безпеки виробництва компанії «EDF», повідомив, що він організував стеження за організацією «Ґрінпіс» у “Франції та в Європі”, починаючи з “орієнтовно 2002 року”. Викриті дані, які містяться в конфіденційних судових документах, вперше були розкриті вебсайтом журналістських розслідувань «Mediapart» та з’явилися в газеті «Financial Times».

Операції із стеження передбачали “стеження за вебсторінками, що доповнювалося діяльністю безпосередньо на місці подій”, які він описує як “відвідування зборів, демонстрацій” та “оцінювання настроїв цих організацій”.

«EDF» заперечила, що вона намагалася незаконно отримати доступ до приватних мереж «Ґрінпіс» чи будь-яких інших організацій, та спробувала виставити себе жертвою цієї справи. Клопотання було відхилене французькими суддями.

Пан Франсуа відкидає звинувачення проти себе, зокрема, і заяви найнятих ним приватних слідчих про те, що він потурав незаконним діям, спрямованим на отримання доступу до комп’ютера Янніка Жадо (Yannick Jadot), керівника програм «Ґрінпіс» у Франції у вересні 2006 р.

Рух «Ґрінпіс» засудив комп’ютерне хакерство, що викликало у Франції полеміку, і не в останню чергу через ще свіжі спогади про бомбардування в 1985 році шхуни «Rainbow Warrior», яка приймала участь в протестах «Ґрінпіс». Агенти французької секретної служби незаконно отримали доступ до комп’ютерної мережі «Ґрінпіс» з метою отримати інформацію про участь шхуни в акції протесту проти ядерних випробувань в Тихому океані, перед тим як її було потоплено в гавані порту Окленд. В результаті диверсії загинув фотограф, який перебував на борту шхуни.

Звинувачення, що цього разу державна компанія скористалася послугами хакерів, оживили хвилювання з приводу ставлення Франції до активістів антиядерного руху, які борються за те, щоб бути почутими, незважаючи на поширену політичну та громадську підтримку ядерної енергетики.

“Питання в тому, як багато знає про це французька держава та французька розвідка”, – говорить Філіп Вассе (Philippe Vasset), редактор інформаційного бюлетеня служби безпеки «Intelligence Online». “Ця справа зачіпає чутливу струну в душі громадян.”
Ця справа також може спричинити хвилювання в Великобританії, де «EDF» щойно придбала компанію «British Energy», оператора атомної енергетики Великобританії, і де антиядерний рух є значно потужнішим.

Т’єрі Лоро (Thierry Lorho), колишній агент секретної служби, компанію якого, «Kargus Consultants», найняла «EDF» для “надання оперативного забезпечення для стратегічного контролю”, розповів судді, який веде судове слідство, про те, що п. Франсуа попросив його виконати пробне завдання перед укладенням довготривалого договору співпраці для відстеження діяльності НУО, яке полягало у зламі комп’ютера п. Жадо.

Згідно із показаннями свідка, п. Лоро представив п. Франсуа молодого комп’ютерного спеціаліста. Спеціаліст, Ален Куаро (Alain Quiros) підтверджує свідчення та у своїх показаннях заявляє, що він на паперовій серветці намалював схему, за якою він увійде в комп’ютерну систему «Ґрінпіс», за допомогою інструменту відомого як троянський кінь. Це дасть йому змогу записувати кожен електронний лист та кожен удар клавішею п. Жадо. П. Франсуа та завідуючий відділом охорони «EDF», Паскаль Дюрьйо (Pascal Durieux), відкидають ці звинувачення.

П. Франсуа, сам колишній член служби охорони, у своїх показаннях припускає, що п. Лоро в такий спосіб намагається помститися за дострокове розірвання угоди між ним та «EDF».

Жан-Марк Сабат (Jean-Marc Sabath?), керівник служби безпеки «EDF», повідомив у вчорашньому інтерв’ю французькій газеті «Le Monde», що п. Франсуа та п. Дюрьйо були тимчасово усунені з посад, після того, як внутрішнє розслідування компанії встановило, що співпраця із «Kargus» проводилася із порушенням правил компанії. П. Сабат стверджує, що керівництву нічого не було відомо про цю співпрацю.

Пеґґі Голінґер, Париж
«Financial Times», 21 квітня 2009 року