Атомна енергетика

Після витоку на канадському реакторі зупинено виробництво ізотопів

Канадське енергетичне управління закрило атомний реакторТОРОНТО (Рейтер) – Канадське енергетичне управління закрило атомний реактор, який виробляє третину світових медичних ізотопів, після того як на ньому стався невеликий витік, і повідомило, що вже у суботу може виникнути дефіцит ізотопів.

Канадська компанія “Atomic Energy of Canada Ltd” повідомила, що наприкінці минулого тижня вона закрила реактор в Чок Рівері, штат Онтаріо, який експлуатується 50 років, після того як виявила невеликий витік важкої води, яка використовується як складова процесу ядерної реакції. В компанії очікують, що реактор залишатиметься недіючим протягом більше одного місяця.

Тим часом, як повідомляє канадський уряд, основні країни та компанії-виробники ізотопів спільно працюють над вирішенням проблеми можливого дефіциту поставок.

“Надійна поставка медичних ізотопів – це питання яке стосується не лише Канади, це міжнародне питання, яке вирішується спільно усіма країнами-виробниками ізотопів”, – заявила міністр природних ресурсів Канади, Ліза Рейтт (Lisa Raitt).

Рейтт повідомила, що Оттава залучає міжнародних виробників ізотопів, а також такі компанії як «MDS Nordion», «Covidien Ltd», та приватну компанію «Lantheus», які, за її словами, відіграють ключову роль у забезпеченні надійних поставок медичних ізотопів для Північної Америки.

Ізотопи застосовуються в медичних дослідженнях і у деяких випадках лікування раку. При введенні в організм, вони випромінюють радіацію, яку можна спостерігати в камері, що допомагає проводити діагностику раку, серцево-судинних та інших захворювань.

Акції корпорації «MDS Inc», структурний підрозділ «MDS Nordion» якої володіє ексклюзивною угодою на поширення медичних ізотопів, що виробляються в Чок Рівері, залишаються незмінно на рівні C$6,19 після їх зниження до рівня C$5,94 на початку сесії. Компанія «MDS» заявила, що очікує, що фінансовими наслідками закриття буде скорочення її валового доходу приблизно на 4 млн. дол. в місяць.

Це вже друга зупинка реактора Чок Рівер за менш ніж двохрічний період переведення реактора на автономний режим. Зупинка виробництва в 2007 році призвела до скорочення прибутку компанії «MDS» в 9 млн. дол.

“На нашу думку, цей захід суттєво вплине на результати «MDS» в третьому кварталі, оскільки на даний момент «Nordion» забезпечує основну долю прибутків «MDS»”, – пише у примітці для інвесторів аналітик підрозділу «Desjardins Securities», Метер Яґі (Maher Yaghi). Яґі додав, що “важко обчислити влив на підсумкові показники діяльності, доки не відомо точної дати повторного запуску об’єкту.”

Речник компанії «AECL» Дейл Коффін (Dale Coffin) заявив, що необхідно майже тиждень для того, щоб дати оцінку ситуації, перед тим як представляти остаточний графік повторного запуску реактора.

Скот Андерсен