Атомна енергетика

Угода з МАГАТЕ зв’язує руки ВООЗ

Демонстранти під час конференції "Схід-Захід", Відень, Австрія, 28 травня.П’ятдесят років тому, на зустрічі 28 травня 1959 р. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) підписала завуальовану, але важливу угоду з Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ) – організацією ООН „Атом для миру”, заснованою два роки тому, у 1957 р. На основі цієї угоди фахівці МАГАТЕ отримали право застосовувати вето щодо будь-яких дій ВООЗ, які якимось чином стосуються атомної енергетики і, таким чином, перешкоджати ВООЗ грати власну роль у вивченні і попередженні небезпечного впливу радіаційного випромінювання на здров’я людей.

Мета ВООЗ полягає в тому, щоб сприяти „досягненню всіма народами якомога вищого рівня здоров’я”, в той час як місією МАГАТЕ є „прискорення і підвищення вкладу атомної енергетики у справу забезпечення миру, здоров’я і процвітання у всьому світі”. Хоча найбільш відомою функцією МАГАТЕ є обмеження розповсюдження ядерної зброї, його основна мета полягає у розвитку в світі атомної енергетики, угода при цьому допомагає приховувати зростаючий об’єм наукової інформації про реальні ризики для здоров’я людини з боку радіоактивного випромінювання.

Згідно угоди, кожного разу, коли інтереси організацій збігаються, вони „повинні узгоджувати між собою порядок дій з метою вирішення питання за взаємною згодою”. Обидві організації повинні „повністю інформувати одна одну щодо запланованої діяльності і програм роботи, які можуть зачіпати інтереси обох сторін”. А у царині статистики – ключовій області вивчення ризиків радіоактивного випромінювання, сторони зобов’язуються „консультуватися одна з одною щодо найбільш ефективного використання інформації, ресурсів, задіяння технічного персоналу у сфері дослідження даних і у відношенні всіх статистичних проектів, які стосуються спільних інтересів”.

Демонстранти під час конференції "Схід-Захід", Відень, Австрія, 28 травня

Хоча твердження здаються неупередженими, результат виявився одностороннім. Наприклад, фахівці МАГАТЕ фактично взяли на себе вивчення наслідків, які спричинила на здоров’я людей Чорнобильська ядерна катастрофа, що сталася в Україні 26 квітня 1986 року, при цьому інформація з інших джерел не була оприлюднена. Наслідки аварії для здоров’я людей досліджувались на двох головних конференціях: у Женеві в 1995 р. та у Києві у 2001 р. Проте повні доповіді за їх результатами так і не були опубліковані, незважаючи на повідомлення про протилежне з боку старшого представника ВООЗ у виданні ”Le Monde Diplomatique”.

Між тим, звіт, оприлюднений у 2005 р. у ході Чорнобильського форуму МАГАТЕ, який оцінює загальну кількість жертв аварії лише у кілька тисяч осіб, справедливо розцінюється як спроба приховати правду, оскільки фахівці ООН ігнорують велику кількість атестованих експертами епідеміологічних досліджень, які вказують на значно вищий рівень смертності і широку розповсюдженість генетичних захворювань. Багато з цих досліджень були представлені на конференціях у Женеві та Києві, але вони і пов’язані з ними наукові дискусії все ще чекають оприлюднення, оскільки відповідні матеріали так і не були опубліковані.

Британський фахівець з радіаційної біології Кейт Баверсток (Keith Baverstock) також став жертвою угоди, а також притаманного йому світогляду. З 1991 р. по 2003 р. він працював експертом з питань радіації і регіональним радником Європейського офісу ВООЗ у Європі, але був звільнений після того, як у розмові з керівництвом висловив занепокоєння з приводу того, що нові епідеміологічні дані, отримані в ході обстеження учасників ядерних випробувань і військовослужбовців, які зазнавали впливу збідненого урану, свідчать про те, що існуючі уявлення про ризики радіоактивного випромінювання не відповідають реальній небезпеці.

Баверсток, який займає сьогодні посаду професора університету Куопіо в Фінляндії, у квітні 2005 р нарешті опублікував свою статтю в науковому журналі „Medicine, Conflict and Survival”. Він завершує її, закликаючи до „реформ зсередини професії” і підкреслюючи „політичну необхідність існування незалежних наукових установ”. Таким чином вчений нагадує про відсутність незалежності свого попереднього роботодавця, ВООЗ, який так довго ігнорував його занепокоєння існуючою ситуацією.

Починаючи з 21 річниці Чорнобильської катастрофи, яка відзначалась у квітні 2007 р., у представництвах ВООЗ в Женеві було представлено щоденне видання “Hippocratic vigil”, створене представниками руху „Незалежна ВООЗ” з метою переконати ВООЗ розірвати угоду з МАГАТЕ. Акція протесту тривала під час 62-ої Всесвітньої Асамблеї охорони здоров’я, яка завершила свою роботу вчора, і продовжиться під час засідання Ради керуючих, яке розпочнеться сьогодні. Група докладала всіх зусиль, щоб завоювати підтримку держав-членів ВООЗ. Втім, кількість наукових аргументів, що свідчать про доцільність відміни угоди, зростає. Нещодавно на конференції, що відбулася на початку місяця на грецькому острові Лесвос, Європейський комітет з оцінки радіаційної небезпеки (ЄКОРН) виступив з пропозицією про розірвання угоди.

Представлене на конференції дослідження свідчить про те, що, можливо, близько мільйона дітей у Європі і Азії народилися мертвими в результаті радіаційного впливу чорнобильської катастрофи, крім того, сотні тисяч інших були уражені радіоактивним випромінюванням. Це свідчить про необхідність звернутися до попередніх даних, висвітлених у публікації ЄКОРН „Чорнобиль 20 років потому: вплив чорнобильської аварії на здоров’я людей.” Делегатам було повідомлено про те, що стандартні моделі радіаційного ризику, наведені в публікаціях Міжнародного комітету радіаційного захисту (МКРЗ) і схвалені ВООЗ, применшують вплив на здоров’я людей низьких рівнів радіації приблизно у 100-1000 разів, порівняно з моделлю радіаційного ризику ЄКОРН („Дослідження впливу на здоров’я людини малих доз іонізуючого випромінювання і низьких рівнів радіації з метою захисту від радіаційного впливу”: консультативне видання). Кріс Басбі (Chris Busby), науковий секретар ЄКОРН і професор школи медико-біологічних наук при університеті Ольстера зазначає:

„Підпорядкування ВООЗ Міжнародному агентству з атомної енергії грає визначальну роль у систематичній фальсифікації інформації про небезпеку радіоактивного випромінювання, яка відбувається у наш час ще з часів Хіросіми. Угода створює неприпустимий конфлікт інтересів, при цьому ООН, покликана сприяти забезпеченню нашого здоров’я, підпорядковується структурі, яка найбільше зацікавлена у поширенні ядерних технологій. Розірвання угоди між ВООЗ та МАГАТЕ повинно стати першим кроком на шляху відновлення незалежності ВООЗ з метою вивчення реального впливу іонізуючого випромінювання на здоров’я людей і оприлюднення отриманої інформації.”

Демонстранти під час конференції "Схід-Захід", Відень, Австрія, 28 травня

Окремі дати заслуговують святкування, але це не той випадок. Через п’ять десятиліть настав час відновити свободу дій ВООЗ з метою отримання незалежної, об’єктивної інформації щодо небезпеки, яку становить радіація для здоров’я людей.

Хенс Стокінджер, Австрія