Атомна енергетика

Українські екологи скаржаться на білорусів

bel_20090724Уряд Білорусі вирішив будувати два атомні реактори, не порадившись з країнами-сусідами –

Україною та Литвою. З цього приводу рівненська екологічна організація “Екоклуб” подала скаргу до відповідальних за дотримання конвенції ООН.

Як повідомляє українська служба “Німецької хвилі”, “Екоклуб” наголошує, зокрема, на недотриманні Білоруссю Конвенції про оцінку впливу на довкілля у транскордонному контексті. У скарзі на адресу комітету з імплементації конвенції у Женеві відзначено грубі порушення з боку Білорусі та наголошено на необхідності проведення консультацій з громадськістю країн, на яких може вплинути АЕС.  “Директиви президента Лукашенка, як і ця, ухвалена ще 2007-го, зазвичай втілюються в життя”, – сказав голова “Екоклубу” Андрій Мартинюк.

За словами еколога, у тому рішенні білоруської влади є й добрі моменти, наприклад, про стимулювання енергоефективності в бюджетній сфері, й це вже реалізують у Білорусі. Разом з тим, Білорусь ніколи не мала АЕС, але тепер вирішила збудувати АЕС до 2016 року.

Попередньо затверджена ділянка для будівництва розташована за 20 км від кордону з Литвою та на відстані близько 200 км від України. Цікаво, що, за словами Мартинюка, дії білорусів добре вплинули на оплату українських ядерників, адже їм підвищили зарплату, щоб українці не переходили на роботу до Білорусі. “У світі – дефіцит досвідчених і кваліфікованих ядерників”, – зауважує експерт.

У “Екоклубі” очікують, що сусідні з Білоруссю країни будуть більш прискіпливо стежити за перебігом подій щодо побудови двох блоків атомної електростанції. Сподіваються, що це обумовить більшу безпеку під час спорудження й експлуатації станції. При цьому, додає Мартинюк, в Україні ядерні блоки не відповідають вимогам безпеки експлуатації атомних блоків у Євросоюзі.

В свою чергу, голова організації “Зелений світ” Олександр Степаненко зазначає, що небезпека для українців від білоруської АЕС не більша, ніж будівництво реакторів в Україні: “Але процедури з інформування та участі громадськості стосовно цього проекту повинні бути дотримані”.

Рівненські активісти з охорони природи розуміють – навряд чи ця єдина скарга змусить білоруський уряд припинити роботи зі спорудження ядерного реактора. Але, на їхню думку, слід принаймні привернути увагу до цієї діяльності.

Комітет з імплементації Конвенції про оцінку впливу на довкілля вже отримав скаргу від українців. У липні він її розгляне і звернеться за поясненням до білоруської сторони.

“Наскільки нам відомо, це перший випадок, коли вітчизняні екологічні організації скаржаться на іншу державу”, – говорить голова “Екоклубу” Андрій Мартинюк.

www.dw-world.de